TARHAN Ailesinin Soy Ağacı

TSK'nın "Başdemir" i darbenin ilk adımı...

Genelkurmay eski Başkanı Işık Koşaner ve dönemin 2. Başkanı Arslan Güner'in Ocak 2011 tarihli "Askeri İnsan İstihbaratı Talimnamesi" konulu 'Başemir'i tepkilere sebep oldu.

Hukuk ve Hayat Derneği Başkanı Avukat Mehmet Kasap, demokratik ülkelerde silahlı kuvvetlerin iç istihbarata karışmaması gerektiğini vurguladı. Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sedat Laçiner talimnamenin kötü niyetli kullanılabileceğini dile getirirken Adaleti Savunanlar Derneği (ASDER) Başkanı Nevzat Tarhan 'darbenin ilk adımı' değerlendirmesinde bulundu.

EMASYA'NIN UZANTISI

Adaleti Savunanlar Derneği (ASDER) Başkanı Nevzat Tarhan: Talimnamede iç veya dış istihbarat tanımlaması yapılmaması istismara yol açar. Keyfi şekilde kullanımlar olabilir. Bu yapı EMASYA Planları'nın uzantısı. Bu belge generallerin siyasete ilgi duyduğunun kanıtı. Böylece istihbarat yapılır sonra fişlemeler gerçekleştirilir ardından fişlenen insanlara operasyon yapılır.

Bu yapı darbenin de ilk adımıdır. Şu an eylem planlarının yapılıp yapılmadığını bilmiyoruz. Bu süreç şöyle işler: Önce istihbarat alınır, sonra eylem planı yapılır daha sonra plana göre operasyonlar yapılır. Bu yapı ileride eylem planının oluşturulması için yapılan alt yapı faaliyetleridir. Bu faaliyetler askeri kanadın siyasete ilgisinin hala devam ettiğini göstermektedir. Talimnamede iç veya dış tehdit yazılmaması büyük eksikliktir. Keyfiyete yol açar.

 

Okunma : 3197

 

İlgili

17 Nisan 2012
"Kişisel Haberler" içerisinde
25 Kasım 2012
"Kişisel Haberler" içerisinde
09 Haziran 2012
"Kişisel Haberler" içerisinde

Haberler

Foto Galeri