TARHAN Ailesinin Soy Ağacı

Askeri okullar ayrı bir cumhuriyet...

N..T              Prof. Dr. Nevzat Tarhan

Askeri okulların dokunulmazlığına ilişkin Yeni Akit Gazetesi’ne değerlendirmelerde bulunan Üsküdar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nevzat Tarhan YÖK ve MEB’nın askeri okullar müdürlüğü kurması gerektiğini söyledi.

Türkiye, demokratikleşme yolundaki adımları birer birer atarken, Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) bünye­sinde darbeci zihniyetin yetişmesine ortam hazırlayan askeri okulların dokunulmazlığı sürüyor.

Aske­ri okulların MEB'in denetimi dışında kalmasının vahametine dikkat çeken uzmanlar; Harp Akademi­leri'nin YÖK'e, Harp Okullarının ise Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlanması gerektiğini belirterek, "YÖK ve MEB bünyesinde, askeri okullar için müdürlük kurulmalı" dediler.

ASDER Başkanı Prof. Dr. Nevzat Tarhan, "Harp Akademileri YÖK'e, askeri liseler de MEB'e bağlanmalı. Askeri okullar ayrı bir cumhuriyet gibi hareket ediyor. Bu çift başlılık, yapılabilecek yeni bir düzenlemeyle giderilmelidir" dedi.

"YÖK VE MEB, ASKERİ OKULLAR MÜDÜRLÜĞÜ KURMALI"

Adaleti Savunanlar Derneği (ASDER) Başkanı Prof. Dr. Nevzat Tarhan, askeri okulların bugünkü durumunun Tevhid-i Tedrisat Kanunu'na aykırı olduğuna işaret ederek, "Şu anda askeri okullarda; tedrisat noktasında MEB'e uygun davranılıyor fakat denetlenmesi yok. Bu okulları MEB denetlemiyor. Harp Akademileri YÖK'e, askeri liseler de MEB'e bağlanmalı. YÖK ve MEB'de askeri okullarla ilgili müdürlük ihdas edilmesi gerekiyor. Denetleme sistemi özerk olunca askeri okullar ayrı bir cumhuriyet gibi hareket ediyor. Bu da eğitimin tek elden olması kuralına aykırı... Öğrenci alma standardından, öğrencilerin yetişmesine kadar bir dizi çift başlılık yaşanıyor. Söz konusu çift başlılık yapılabilecek yeni bir düzenlemeyle giderilmelidir" dedi.

YENİ AKİT

Okunma : 4445

 

İlgili

25 Şubat 2013
"Kişisel Haberler" içerisinde
14 Mayıs 2012
"Kişisel Haberler" içerisinde

Haberler

Foto Galeri