TARHAN Ailesinin Soy Ağacı

Tarhan “Üniversitelerde bilimsel yayınların patlama zamanı yaklaştı”

SONY DSCKatıldığı televizyon programında üniversitelerimizdeki yayınların az olduğu yönündeki eleştirilere tepki gösteren Üsküdar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nevzat Tarhan, yayını yüksek lisans ve doktora öğrencilerinin yapacağını ancak ülkemizde yakın zamana kadar buna fırsat verilmediğini söyledi. Harvard’da yüksek lisans ve doktora öğrenci sayısının lisans sayısından çok daha fazla olduğuna dikkat çeken Tarhan, bizde ise yüksek lisans ve doktora eğitiminin önünde engeller olduğunu ifade etti. “Çok şükür ki yeni YÖK yönetimi bunun farkına vardı ve bürokrasi kolaylaştırmaya başladı.” Dedi.

ÜLKE Tv’de yayınlanan Orhan Gümüşel’in sunduğu “Üniversite Mevsimi” programına katılan Üsküdar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nevzat Tarhan, ülkemizde yayın az diyenlere tepki gösterdi, gerekçesini açıkladı.

Yayının az olmasını, ülkemizde alt yapı olduğu halde yüksek lisans ve doktora programlarına yakın zamana kadar izin verilmemesini gösteren Prof. Dr. Nevzat Tarhan ilgililere seslendi.  Tarhan, “Yüksek lisans öğrencilerine bilimsel yayın yapma zorunluluğu getirilmesi, gelecek yıllarda Dünyada ilk 500 e girecek Türk Üniversitelerini artıracak” dedi.

Konuşmasında Rektör Tarhan;

“Üniversitelerin yayını az deyip, eleştiriyorlar. Bu durum sonuçtur sebep ise üniversitelerde yayını yapacak olan yüksek lisans ve doktora öğrencilerinin azlığıdır. Ülkemizde bakıyorsunuz yeterince yüksek lisans ve doktora programı yok. Sistem yüksek lisans için yakın zamana kadar hep zorluk çıkardı. Bilimi yüksek lisans ve doktora programları üretir. En basitinden psikolojide doktora yapan yeterli akademisyen yok ülkemizde. Biz üniversitemize yurt dışında doktora yapmış öğretim üyelerini aldık.

Bu alanda maalesef yerlerde sürünüyoruz. Onu yapacak alt yapı ve öğretim üyemiz olduğu halde kısıtlamaya gidiliyor. Ama bu bürokrasi aşılmalı. YÖK’ün bu çerçevede kendini yenilemesine şiddetle ihtiyaç var. YÖK ün yeni genç ve dinamik kadroları bilim dünyamızın yüzünü güldürecek.

Harvard’da yüksek lisans doktora öğrenci sayısı lisans sayısından çok daha fazla o nedenle de yayını fazla.” Dedi.

Şaban Özdemir (NPGRUP)

 

Okunma : 4284

 

İlgili

27 Mayıs 2019
"Psikiyatrist" içerisinde
16 Mayıs 2017
"Kişisel Haberler" içerisinde

Haberler

Foto Galeri