TARHAN Ailesinin Soy Ağacı

Tarhan: “Bediüzzaman'ın silahı delil ve ispattır”

medresetuzzehra-sempozyumu-devam-ediyor-726845Said Nursi Eğitim Felsefesi Medresetüzzehra Sempozyumunda konuşan Prof. Dr. Nevzat Tarhan'ın Risale-i Nur'daki din ile mantık ilişkisine dikkat çekti. Üstadın fikirlerinin devrim niteliğinde olduğunu vurgulayan Tarhan Bediüzzaman'ın silahının delil ve ispat olduğunu söyledi.

Van'da gerçekleştirilen Medresetüzzehra Sempozyumunun açılışında konuşan Üsküdar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nevzat Tarhan, Risale-i Nur'daki din ile mantık ilişkisine dikkat çekti. Tarhan, üstadın fikirlerinin devrim niteliğinde olduğunu söyledi.

"Bediüzzaman Said Nursi, Barla'da sürekli düşündüğü için yorumlar üretmiş, sorunlara çözüm getirmiştir diyen Rektör Tarhan, bunun sonucunda 50 yıl sonra Bediüzzaman’ın eserlerinin bütünü dile çevrildiğini söyledi. İkincisi materyalizmin onun metotlarıyla ciddi şekilde çürüdüğüne dikkat çeken Tarhan o kişilerin Allah'a yaklaşmasına vesile olduğunu kaydetti. Tarhan Üstadın din ile mantığı adeta nikâhladığını, bu konuda devrim oluşturduğunu bunun adına da tahkik ismini verdiğini sözlerine ekledi.

Bediüzzaman’ın ispat edemediği hiç bir fikri yazmadığı ve savunmadığına da dikkat çeken Tarhan, Bediüzzaman'ın eserlerinde önerme ve kıyaslardan örnekle vererek Üstad'ın eğitim felsefesinin metod olarak ne kadar isabetli olduğunu söyledi.

Tarhan:

“Bediüzzaman'ın silahi hüccet ve delil. Delil silahını kullanarak fikirleri teker teker çürütmüş. Eserlerinin en büyük tesiri de bundan kaynaklanıyor.” Dedi.

RİSALE HABER

MEDYA 73

 

 

Okunma : 4387

 

İlgili

17 Ocak 2017
"Kişisel Haberler" içerisinde
18 Nisan 2016
"Kişisel Haberler" içerisinde

Haberler

Foto Galeri