TARHAN Ailesinin Soy Ağacı

Tarhan: "Baraj puana göre değil sıralamaya göre olmalı"

P1160496            Prof. Dr. Nezat Tarhan

Tercihlerin teslim edilmesine birkaç gün kala üniversiteye giriş barajının 180'den 165'e çekilmesi tartışmaları sürüyor. YÖK 'geri adım atmam' der­ken, vakıf üniversiteleri ise tepkili: "Kontenjanlar yüzde 20 artarken barajı aşağıya çekmezsek 200 bin gencimiz bu kapıdan içeriye giremeyecek."

Yaklaşık2 milyon üniversite adayı, bu yıl ter­cihlerini baraj tartışmaları ara­sında yapıyor. Vakıf üniversite­leri tercih yapabilmek için alınması ge­reken 180 puanın 165'e düşürülmesi konusunda bastırırken, Yüksek Öğre­tim Kurulu (YÖK) 'hayır'dan vazgeç­miyor. Vakıf üniversitelerinin barajın düşürülmesi noktasında temel argüman­ları, bu yıl kontenjanların yüzde 20 ora­lımda artırılmasına rağmen bunu doldu­racak yeterli sayıda öğrenci­nin olmaması. Tartışma da aslında bu noktadan çıkıyor.

SADECE YÜZDE 49 BARAJI GEÇEBİLDİ

Geçen yıl 776 bin 714 olan toplam kontenjan sayısı yüzde 20 artışla 937 bin 676' e çıktı. Vakıf üniversitelerinde artış yüzde 13 olurken, devlet üni­versitelerinde bu oran yüzde 22'ye vardı. Geçen yıl sınavı ge­çerli sayılan aday sayısı ise 1 mil­yon 934 bin iken, bu yıl 4 bin ar­tarak 1 milyon 938 bin oldu. Ön­ceki yıllara bakıldığında sınavda barajı geçenlerin sayısı, sınava girenlerin yüzde 75-80 olarak gerçekleşirken, bu yıl ise adayların ancak yüzde 49'ı barajı geçebildi.

NİÇİN KAN KAYBEDİYOR?

2012 LYS ile 2011 LYS kıyaslandığında; her iki yılın Türkiye Soru Çözüm Ortalamaları ufak tefek farklılıklar olmakla birlikte birbirlerine çok yakın.

Matematik testinde geçen yıl 5 net ve üstünü yapan aday sayısı 429 bin iken, bu rakam bu yıl 411 bin oldu. Geometri testinde geçen yıl 5 net ve üstünü yapan aday sayısı 336 bin, bu yıl 282 bin. Fizik testinde ise geçen yıl 5 net ve üstünü yapan aday sayısı 144 bin öğrenciyken bu yıl 198 bin adaya yükselmiş. Biyoloji testinde geçen yıl 5 net ve üstünü yapan aday sayısı 219 binken bu yıl 211 bin olarak gerçekleşmiş. Türk Dili ve Edebiyatı'nda geçen yıl 5 net ve üzeri yapanlar 626 binken bu yıl 624 bin olmuş. Rakamlar arasında fark olmamasına rağmen 2012'de barajı aşan aday sayısı neden azaldığı sorusu dile getiriliyor.

NEDENİ PUANLAMA HATASI MI?

Bu hesaplama neticesinde 400 bin öğrencinin barajın altında kalmış olduğunu ifade ediliyor. Geçen yıl MF-l'de 180 barajım aşan aday sayısı 377 binken, bu yıl 247 bin; TM-l'den 180 barajım aşan aday sayısı 623 binken, bu yıl 403 bin; TS-l'de geçen yıl 180 barajım geçen aday sayısı 530 binken, bu yıl 310 bin olmasının sebebi sorgulanıyor.

Uzmanlar bu kadar büyük bir farkın bu sene puan hesaplamalarındaki farklılıktan kaynaklandığını belirtiyor. Bütün verilerin eşit veya çok az farklılık olmasına rağmen baraja takılanlar arasında farkın büyük olmasının netice itibariyle vakıf üniversitelerini yalandan ilgilendirdiği ifade ediliyor. Zira bu duru­mun vakıf üniversitelerinde 'Kontenjanımız boş kala­cak' endişesine neden olduğu kaydediliyor. Vakıf üniversiteleri, 200 bin kontenjanın boş kalmaması için en kısa sürede önlem alınması gerektiğini belirtiyor.

Nevzat Tarhan: “Sıralama kıstas alınmalı”

Üsküdar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nevzat Tarhan, sistemin hiç de adil olmadığını söyledi. Tarhan, “Baraj puana göre değil sıralamaya göre belirlenmeli. Katsayı değişikliği veya zor sorular nedeniyle formül değiştiğinde puan değişiyor; fakat başarı sırası fazla etkilenmiyor. Dolayısıyla üniversiteye girişte öğrencinin başarı sırası esas alınmalı. Bakın bu yıl sınava girip de başarısız olarak kabul edilen bir grup aday sınava geçen yıl girmiş olsalardı başarılı sayılacaktı. Bu yüzden bugünkü sistemi pek de adil bulmuyorum” diye konuştu.

YENİŞAFAK

 

Okunma : 4368

 

Haberler

Foto Galeri