TARHAN Ailesinin Soy Ağacı

"Kalpten Tıbba, Tıptan Kalbe Geleceğe Hazırlık" Sempozyumu

kalpten_tibba_tiptan_kalbe_gelecege_hazirlik_sempozyumu_h3941         Prof. Dr. Nevzat Tarhan

Üsküdar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nevzat Tarhan, insani değerlerin genetik mirasla gelecek kuşaklara aktarılmadığını, öğrenilerek uygulandığını söyledi.

Trakya Üniversitesi ve Türk Musikisini Araştırma ve Tanıtma Grubu (TÜMATA) işbirliğiyle Sultan II. Bayezid Külliyesi Sağlık Müzesi'nde düzenlenen "Kalpten Tıbba, Tıptan Kalbe Geleceğe Hazırlık" sempozyumunda konuşan Tarhan, psikolojide insanın akıl, beyin ve kültür olarak 3 kategoride ele alındığını bildirdi.

Mesnevi Terapi başlıklı konuşmasında, İnsanın doğası gereği görerek uyguladığını ve öğrendiğini anlatan Tarhan,

"II. Dünya Savaşı'nda ormanda kaybolmuş çocuk vakaları şu anda literatüre girmiş durumda. Bu çocuklar bulunduklarında hangi hayvanın yanında yaşadıysa onun gibi yemek yiyor ve hareket ediyor. Çocuklara sevgi, konuşma ve insan gibi davranma öğretilemiyor. Beyinleri yerinde ancak çocuklar ormanda ne şartlar yaşadılarsa onu uyguluyorlar. İnsani değerleri öğrenemiyorlar. İnsani değerler, genetik mirasla geçmiyor, bu değerler öğrenilerek uygulanıyor" diye konuştu.

Beynin sol yanı erkek, sağ yanı dişi özellikleri taşıyor

İnsan beyninin iki bölümden oluştuğunu kaydeden Tarhan, beynin sol tarafının erkek, sağ tarafının dişi özellikleri taşıdığını belirtti.

Beynin her iki bölümünün de öğrenmeyle ilişkili gelişebileceğine dikkati çeken Tarhan, "Beynin sol tarafı mantık, muhakeme, konuşma ve hesaplama gibi kararları alırken, sağ tarafı duygu, heyecan ve sanat gibi estetik algılamaları yapıyor" dedi.

HABERLER.COM

Okunma : 4733

 

İlgili

14 Aralık 2011
"Kişisel Haberler" içerisinde
17 Ocak 2012
"Kişisel Haberler" içerisinde

Haberler

Foto Galeri