TARHAN Ailesinin Soy Ağacı

Ceketim hariç her şeyimi üniversiteye vakfettim...

SONY DSC              Prof. Dr. Nevzat Tarhan

Psikoloji alanında hizmet vere­cek olan Üsküdar üniversitesi kapılarını açtı. Rektör Prof. Dr. Nevzat Tarhan, bütün imkânlarını üniversite için seferber etti.

Üsküdar Üniversitesi, bu sene öğrencilere kapılarını açıyor. Türkiye'de davranış sağlığı ve bilimleri alanın­da ilk tematik yükseköğretim kurumu olan üniversite, sadece Türkiye'nin değil, bölge coğrafya­sının ihtiyacına cevap vermeyi he­defliyor.

17 bölüm ve bin 20 öğren­ci kontenjanıyla eğitim hayatına dahil olan üniver­sitenin rektörlük koltuğunda ise ünlü psikiyatr Prof. Dr. Nevzat Tarhan oturuyor. Prof. Dr. Tarhan'a, Üs­küdar'daki merkez kampüste üniversite hakkında merak ettiklerimizi sorduk ve tercihte bulunacak öğ­rencilere tavsiyeler aldık.

Hocam Üsküdar Üniversitesi bu yıl yeni öğren­cilerini alacak. Nasıl bir üniversite olacak ve diğerlerinden ayıran farkı ne?

Biz bin 20 öğrenci ile 17 bölümle başlıyoruz. Dav­ranış sağlığı ve bilimleri alanında ilk tematik üniver­siteyiz. Özellikle; bilgisayar mühendisliği, psikoloji, felsefe, sosyal bilimler, sağlık bilimleri, genetik, biyomühendislik gibi alanlara ilgi duyanların multidisipliner çalışacağı bir alan olacak üniversite. Biz burada gelecekte ihtiyaç duyulan mesleklere eleman yetiştireceğiz. Bir hastane biyomühendis olmadan ya da biyomedikal olmadan çalışamıyor. Çünkü hastalığa göre bir yazılımın olması gerekiyor. Yani net olarak yazılımın yapacağı bir kişinin olması lazım. Bu ancak özel bir yükseklisans ve doktora olarak ya­pılan çalışmalardır. Ve bunu sistemli bir şekilde yapmak gerekiyor. Biz üniversite olarak tematik ol­duğumuz için bu alanda daha çok derinleşmeye hedefliyoruz. Bir bilgisayar mühendisi burayı bitirdiğin­de daha önde olacak. Genetikçi davranış da genetik­te daha önde yer alacak. Psikolojiyi, teknogirişimi, önemseyen, beyin dalgalarıyla hastalan tedavi et­mek gibi konularda daha farklı şekilde öğrenmiş ola­cak öğrencilerimiz.SONY DSC

Peki sizi üniversite kurmaya ne sevk etti?

NPİstanbul Hastanemizi ziyaret edenler "Burası üniversite mi'' diye soruyordu. Hastanenin alt yapı­sı çok sağlam. 23 laboratuvar var. Dünyada bu ayarda sadece üç hastane bulunuyor. Bu alt yapıyı değerlendirmek istedik. Üniversite ile bilim üretmek ve eleman yetiştirmek istedik. Çünkü, yükseklisans, doktora programı olmadan bilim üretemiyorsun yani ihtiyaçtan kaynaklandı. Özellikle psikoloji okuyan öğ­rencilerin staj talepleri çok fazlaydı. Yetişemiyorduk. Dışarıdan staj hizmeti vermektense kendi öğrenci­lerimize staj yaptıralım dedik.

Üniversite için ciddi bir yatırım ve akademik kadro gerekiyor. Bu konuda neler yaptınız?

Hastanede ihtiyacı gördük ve imkânları, eğitim için seferber ettik. Ceketim hariç her şeyimi vakfettim. Has­tane üniversiteye devroldu, üniversiteyi hastane kur­du, ödeme gücümüze göre borçlu olarak geliştik. Ka­derin verdiği bir bereket var. Hastanenin doluluk ora­nı zaten çok yüksek. Orta Asya'dan Orta Doğu'ya, Av­rupa'ya kadar birçok coğrafyadan hastamız var.

Hasta gibi yurt dışından öğrenci de gelecek mi?

Yurt dışına çok öğrenci gönderiyoruz. Uluslarara­sı rekabete açılmak zorundayız. Elbette yurt dışından öğrencimiz olacak. Bu imkânlar öğrenciyi üni­versitemize çekecek. Dünya Biyolojik Psikyatri Kongresi başkanı geldi ve çok beğendi hastanemi­zi. Kendisinin 20 kişilik bir kliniği varmış. Bizi görün­ce çok şaşırdı. Bizim yapamadıklarımızı yapmışsı­nız dedi. Yani ilgi çekiyoruz

Peki üniversiteden beklentiniz ne? Biz bu sene kontenjanları doldururuz diyor musunuz?

Bizim 5 yıl içinde, 5 bin öğrenci hedefimiz var. Bin 20 öğrenci kontenjan verildi. Bunun yüzde70-80 dol­durursak bu başarı olarak görülüyor. Artık bu alan­da psikoloji davranış bilimleri ve disiplinel yaklaşıma ilgi duyanların adres olmayı hedefliyoruz. Üni­versitede yeniyiz ama davranış biliminde eskiyiz. İlk açılışı 98 yılında yaptık. Psikoloji bölümüne 8 öğre­tim üyesi yetebilecekken 20 hoca var. Bunların içinde 6'sı profesör. Kadrolarımız tamam.

2023 vizyonunda 500 bin sağlıkçıya ihtiyacımız olduğu söyleniyor. Bu sizin işinizi kolaylaştıracak galiba.

İhtiyaç çok fazla. Hemşirelik, sağlık bilimleri garan­tili meslekler. Krizden çok fazla etkilenmeyen sek­tör sağlık. İş bulma konusunda çok sıkıntı olmuyor. Biz de sağlığa yardımcı eleman yetiştiriyoruz. Türkiye'de elektronörofizyoloji bölümü yok bir tek bizde var. Bütün bölümlerde iş bulma fırsatı yüksek.

Burs ve öğrenim konusunda durumunuz nedir? Başarılı öğrencilere burs verecek misiniz?

Burs çeşitliliğimiz fazla İki kişiden biri burslu olacak. Türkiye'de yine ilk bizde olan bir uygulamamız var. Ye­tim bursu. Çocuk Esirgeme Kurumunda yetişen ço­cuklara, şehit gazi çocuklarına uygulanan özel bur­su yetimlere de uyguladık. Annesiz babasız yetişen çocuklara şehit çocuklan gibi aynı statüyü verdik.

Üniversitenizin en büyük avantajı hastaneniz galiba?

Evet öğrenciler için çok iyi bir uygulama alanı olacak. Pratik yapacaklar. Klinik görmeden psiko­loji bölümünü bitiriyor öğrenciler. Ama burada mes­leğin içinde olacaklar.

Doğru Tercih Kritiği

Editörümüz Fatih Selek'in sorularını cevaplayan Pof. Dr. Nevzat Tarhan'dan tercih yapacak öğrencilere psikiyatr tavsiyesinde bulundu. Tarhan şunları söyledi: "Adaylar, tercin yaparken en üste en çok istediği bölümü koysun, sonra istek sırasına göre sıralasın. Yüzde 50’den yukarısını tercih etsin. Yeterlilik, yetkinlik ve istek bir arada olmalı. Bu üçünü bir araya koyarsa başarılı olur. Baba buyurgan olmasın. Yol göstersin”

TÜRKİYE GAZETESİ

Okunma : 5423

 

İlgili

03 Aralık 2017
"Kişisel Haberler" içerisinde
22 Mayıs 2020
"Kişisel Haberler" içerisinde

Haberler

Foto Galeri