TARHAN Ailesinin Soy Ağacı

Bekarlar evlilerden az yaşıyor

Bazı insanlar için bekar olmak; eğlenmek, gezip tozmak ve özgürlük demektir. Ancak Amerika'da yapılan yeni bir araştırma; bekar insanların ciddi sağlık sorunları olduğunu ve evlilerden daha erken öldüklerini gösteriyor

Amerika'da yapılan bir araştırmada; bekar erkeklerin ölme riskinin, evli erkeklerden yüzde 32 daha fazla olduğu sonucuna ulaşılmış. American Journal of Epidemiology dergisinde de yayınlanan araştırmada; bu oranın bekar kadınlarda yüzde 23 olduğu görülmüş. Hatta 30-39 yaşındaki bekarların; o yaşlarda ölme riski, aynı yaş grubundaki evlilerden yüzde 128 daha yüksek çıkmış. 70 yaşın üzerindeki bekarların ölüm riskinin ise, evlilerden yüzde 16 daha yüksek olduğu anlaşılmış. Louisville Üniversitesi'ndeki bilim adamları; bu konuda son 60 yılda yapılan, 90 çalışmayı da incelemiş ve 500 milyon insanı mercek altına almışlar. (Çalışmalarda boşanmış insanlar, bekar sayılmamış.)

SOSYAL DESTEK ÖNEMLİ

Louisville Üniversitesi'nden David Roelfs sonucu şöyle yorumluyor: "Evliler çevrelerinden daha fazla destek görür. Bekarların aileleri ve dostları olsa bile, onların sosyal desteği evlilerinki kadar güçlü değil." Türkiye'deki uzmanlar ise bu araştırma sonuçlarını şöyle değerlendiriyor:SONY DSC       Prof. Dr. Nevzat Tarhan

Prof. Dr. NEVZAT TARHAN (Üsküdar Üniversitesi Rektörü-Psikiyatrist)EVLİ BİRİNİN BEYNİ KENDİSİNİ DAHA GÜVENDE HİSSEDER

- Bekarların evli insanlardan daha az yaşaması; bizim de klinik gözlemlerimize uyuyor. Bunun altında evlilikte psikolojik ihtiyaçların da karşılanması yatıyor.

- Beyin sağlıklı bir evlilikte; mutluluk hormonu salgılıyor ve kendini güvende hissediyor. Eğer kendini güvende hissetmezse, organlara zarar veriyor ve erken ölüm gerçekleşiyor.

- Evlilik; insanın mutlu yaşaması için hem psikolojik, hem de biyolojik olarak en uygun ortam. Ancak evlilik kurumu son zamanlarda çok zayıfladı.

SABAH

Okunma : 2674

 

İlgili

24 Mart 2012
"Kitaplar" içerisinde
01 Ağustos 2006
"Kişisel Haberler" içerisinde

Haberler

Foto Galeri