TARHAN Ailesinin Soy Ağacı

Van'da psikolojik destek yetersiz

Van’da yaşanan depremin yaraları sarılmaya çalışılırken, uzmanlar uyarıyor: Psikolojik destek yetersiz


tarhan

Prof. Dr. Nevzat Tarhan katıldığı televizyon programında Van depremi sonrasında afet hekimliğinde psikolojik desteğin günden güne önem kazandığını vurguladı. Tarhan bölgede psikolojik destek noktasında eksikliklerin olduğunu söyledi.

TRAVMALAR, SİYASİ TRAVMANIN ÇÖZÜMÜ İÇİN BİR FIRSAT

Üsküdar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nevzat Tarhan S HABER’de yayınlanan Orsem Ertingü Sevmiş’in sunduğu “GÜN ORTASI” programına katıldı. Sevmiş’in Van depremine ilişkin sorularını cevaplayan Tarhan bu dönemden sonra artık Psikolojik desteğin gittikçe önem kazandığının altını çizdi.

Depremle birlikte şok yaşantılara giren depremzedelerin bu süreçten sonra protesto dönemine başlayacaklarına dikkat çeken Rektör Tarhan, mağdurların her şeye itirazda bulunup, isyan edebileceklerini kaydediyor. Bu insanların artık öfkeyi boşaltacak nesne aradıklarının da altını çizen Tarhan, bu kişilerin bedenlerini iyileştirmenin ötesinde o kişilere psikolojik desteğin verilmesi gerekliliğini vurguladı.

DOĞAL AFETLER PSİKOLOJİK KAZANCA DÖNÜŞTÜRÜLEBİLİR

Yaşanan şokla ilgili afet hekimliğinin psikolojik desteği uygulayabilmelerinde eksiklikler var diyen Tarhan;

“Kriz olduğunda mağdur kişi yardım edenlerin dahi bir hareketini yanlış anlamaya çok açıktır. Aşırı tepki verilebilirler. Empati yapmak gerekir. Yardım götürenler, hizmet edenler o kişiye acısını anladığını beden diliyle ifade etmeli. Çünkü bu süreç uzun sürecek gibi. Kış şartları kendini bölgede göstermeye başladı. Sorunlar birkaç haftada çözülecek gibi değil.  Acilen yapılası gereken eksikler var. Afete müdahale edenler psikolojik unsuru göz ardı etmesin. Aşırı tepkiden kaçınmalı tepkiden uzak durmalılar. İnsani değerler ön plana çıkarılmalı.”

PROGRAMI BURADAN İZLEYEBİLİRSİNİZ


Şaban Özdemir (NPGRUP)

Okunma : 4553

 

İlgili

31 Ekim 2011
"Kişisel Haberler" içerisinde
14 Mart 2012
"Kişisel Haberler" içerisinde
03 Haziran 2018
"Kişisel Haberler" içerisinde

Haberler

Foto Galeri