TARHAN Ailesinin Soy Ağacı

Üsküdarlı bilim insanları SBMT Toplantısında Türkiye’yi temsil etti…

2013 yılında kurulan ve ABD başta olmak üzere sinirbilim alanındaki seçkin araştırmacıların yer aldığı Beyin Haritalama ve Tedavileri Derneği (Society for Brain Mapping and Therapeutics - SBMT) tarafından yıllık düzenlenen kongrenin 20’incisi ABD Los Angeles’ta yapıldı. Türkiye'den sadece Üsküdar Üniversitesi ve NPİSTANBUL Hastanesi araştırmacılarının katıldığı toplantıya Üsküdar Üniversitesi Kurucu Rektörü Prof. Dr. Nevzat Tarhan başkanlığında katılan araştırma ekibi "TMS in Neuropsychiatric Disorders - Novel Protocols and Applications" ve "Neuromodulations Applications and Neurotechnology" başlıklı iki ayrı oturumda ülkemizi temsil etti.

Üsküdarlı bilim insanları SBMT Toplantısında Türkiye’yi temsil etti…


Dünyanın birçok yerinden bilim insanının katıldığı toplantıda Prof. Dr. Nevzat Tarhan, "Theta Burst Stimulation as a Neuronodulation Tool" başlıklı sunum gerçekleştirdi. Tarhan sunumunda psikiyatride TMU kullanımı, nöromodulasyon teknikleri, EKT - TMU karşılaştırması ve gelecek tedavi algoritmalarında TMU kullanımı ile birlikte beyin uyarımında güncel theta burst çalışmaları örnekleri ile bu uygulamaların sonuçlarını paylaştı.

SBMT TV'nin de takip ettiği toplantıda Tarhan, beyin haritalama derneği çalışmaları ve sinirbilim alanındaki yeni uygulamaları, beyin bilgisayar ara yüzleri ve akıllı öngörü modelleri ile SBMT'nin sağladığı kuvvetli araştırma networkü bağlamında TV’ye değerlendirmelerde bulundu.

Üsküdarlı bilim insanları SBMT Toplantısında Türkiye’yi temsil etti… 2

Üsküdarlı bilim insanları SBMT Toplantısında Türkiye’yi temsil etti… 3

Üsküdarlı bilim insanları SBMT Toplantısında Türkiye’yi temsil etti… 4

Araştırma ekibinde yer alan NPİSTANBUL Hastanesinden Prof. Dr. Nesrin Dilbaz "Deep TMS in treating ADHD and Addiction" başlıklı sunumunda dikkat eksikliği ve bağımlılık tedavisinde derin TMU uygulamaları ve çalışmaların sonuçlarını paylaştı.

Üsküdarlı bilim insanları SBMT Toplantısında Türkiye’yi temsil etti… 5

Sırasıyla Prof. Dr. Şermin Kesebir ise "A Predictive Variable for Neuromodulation: EEG", Prof Dr Barış Metin, "EEG and MRI Biomarkers in Neuropsychiatry", 

Üsküdarlı bilim insanları SBMT Toplantısında Türkiye’yi temsil etti… 6

Doç. Dr. Cemal Onur Noyan "Neuromodulation Applications for Anxiety Disorders", ve "TMS Treatment of OCD" 

Üsküdarlı bilim insanları SBMT Toplantısında Türkiye’yi temsil etti… 7

Doç. Dr. Türker Ergüzel de "CNN Based Neuromodulation Treatment Response Prediction" başlıklı sunumu ile Üsküdar Üniversitesinin BAP desteğiyle uygulamaya giren yapay zekâ destekli hastalık sınıflandırma ve tedavi sonucu öngörü uygulaması paylaşıldı.

Üsküdarlı bilim insanları SBMT Toplantısında Türkiye’yi temsil etti… 8

Türkiye’den Üsküdar Üniversitesi ve NPİSTANBUL Hastanesi akademisyenlerinin yaptığı sunumlar, araştırmacıların da yoğun ilgisini çekti.

Üsküdarlı bilim insanları SBMT Toplantısında Türkiye’yi temsil etti… 9

Maraş depremini konu alan video hazırladılar…

Türkiye’de yaşanan acı depremin gölgesinde gerçekleştirilen programda düzenleyiciler hazırladıkları video ile Türkiye’nin acısına ortak olduklarını gösterdi.

SBMT başkanı Dr. Vicky Yamamoto ve yönetim kurulu başkanı Dr. Babak Kateb hazırlanan videoyu gala gecesinde tüm katılımcılara seyrettirdi.

Dünya ülkelerinin Türkiye’nin acısına ortak olmasının çok önemli ve değerli olduğunu belirten Prof. Dr. Nevzat Tarhan katılımcılara teşekkürlerini iletti. 

Üsküdarlı bilim insanları SBMT Toplantısında Türkiye’yi temsil etti… 10

Üsküdar Üniversitesi, 3-7 Eylül 2023 tarihleri arasında İstanbul'da gerçekleştirilecek 18. Baci Kongresi'ne (//baci-conference2023.com/) ev sahipliği yapmaya hazırlanırken, kongreye katılacak olan Stanford Üniversitesinden Prof. Dr. Maheen Adamson ve Enhancing Neuro Imaging Genetics through Meta-Analysis (ENIGMA) direktörü Paul Thompson da toplantıda Üsküdar Üniversitesinde yürütülen çalışmalara ilişkin Prof. Tarhan'dan bilgi aldı.

Okunma : 1766

ÜHA

 

İlgili

03 Ağustos 2021
"Kişisel Haberler" içerisinde
05 Temmuz 2012
"Kişisel Haberler" içerisinde
25 Ağustos 2020
"Kişisel Haberler" içerisinde

Haberler

Foto Galeri