TARHAN Ailesinin Soy Ağacı

Üsküdar’dan Şırnak’a yetenek köprüsü kuruluyor

Üsküdar’dan Şırnak’a yetenek köprüsü kuruluyor

Gençlik ve Spor Bakanlığı Gençlik Projeleri Destek Programı kapsamında Üsküdar Üniversitesi Genç Bilimler Akademisi ile Şırnak Üniversitesi arasında yapılan bir protokolle gençlerin yeteneklerinin ortaya çıkarılması hedefleniyor. Üsküdar Üniversitesi akademisyenlerinin proje danışmanlığını yaptığı projelerin açılış töreninde konuşan Prof. Dr. Nevzat Tarhan, emek verilen projelerden sonuç alındığını söyledi.
 
Gençlik ve Spor Bakanlığı Gençlik Projeleri Destek Programı kapsamında Üsküdar Üniversitesi Genç Bilimler Akademisi ile Şırnak Üniversitesi arasında gerçekleştirilen iş birliğinde gençlerin yeteneklerinin ortaya çıkarılması hedefleniyor. Üsküdar Üniversitesi Senato Salonu’nda projelere ilişkin Üsküdar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nevzat Tarhan, Şırnak Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Emin Erkan bir protokol imzaladı.

Üsküdar’dan Şırnak’a yetenek köprüsü kuruluyor 2

Üsküdar Üniversitesi Merkez Yerleşkesi Nermin Tarhan Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen program açılışına ise Üsküdar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nevzat Tarhan, Şırnak Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Emin Erkan ve Üsküdar Üniversitesi Genç Beyinler Akademisi Direktörü Dr. Nebiye Yaşar’ın yanı sıra proje sahibi öğrenciler katıldı.

Emek verilen projeler sonuç veriyor

Prof. Dr. Nevzat Tarhan, projelerle haşır neşir olmanın çok önemli olduğunu söyledi. Tarhan, “Projelerden zevk almak çok önemli. Bizim farmakogenetik laboratuvarımız var, Türkiye’de bir ilk. Genetiğe göre ilaç vermeyle ilgili çalışmalar yapılıyor. Ziyarete gelen bir hocamız dedi ki; laboratuvara değil de kendimi cennete gelmiş gibi hissediyorum. Gerçekten bu projelerle uğraşmak da böyle. Bu hissi alıyorsanız bu hazzı yakalıyorsanız bakıyorsunuz ki orada yaşamaya başlıyorsunuz ve bu proje orada sonuç veriyor. Projecilik böyle bir şey. Aziz Sancar’ın
güzel bir sözü var; ben zekâya inanmıyorum, çalışmaya inanıyorum diyor” dedi.

Üsküdar’dan Şırnak’a yetenek köprüsü kuruluyor 3

Projelerde zihinsel isyan gerekiyor

Bu tür çalışmalarda insanın ideali olmasının önemli olduğunu belirten Prof. Dr. Tarhan, “Kişinin bir hedefinin olması ve sevmesi önemli. Niçin çalıştığını bilmesi önemli. Kafa yormak gerekiyor. Projelerde zihinsel isyan gerekiyor. Standartların dışında düşünebilmek için mevcut olana itiraz etmek gerekiyor. Kişi bunu yapabildiği zaman kimsenin göremediğini görüyor, fark etmediğini fark ediyor. Burada da en önemli şey merak ve hayret duygusu. Bağımlılıkla ilgili çalışmalarda bağımlılıkta beynin hangi alanlarının aktif hale geldiğini araştırırken şu ortaya çıkıyor; beyni aktif hale getiren beklenen ödüller değil, beklenmeyen ödüller. Proje yaparken de bakıyorsunuz kişi beklenmeyen ödül motivasyonuyla yeni bir şey yakalama umuduyla saatlerini veriyor. Projeler de aynı hazzı yaşatıyor, ortaya da birçok şey çıkıyor” dedi.

Şırnak Üniversitesi’nin önemli bir liderliği var

Üniversitelerin dört önemli fonksiyonu olduğunu belirten Prof. Dr. Tarhan, bunların meslek edindirme, toplumu bilgilendirme, Ar-Ge’ye yatırım yapma ve bilginin üretime dönüştürülmesi olduğunu söyledi. Şırnak Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Emin Erkan’dan üniversitenin bölgede sosyal sorumluluk projeleri gerçekleştirdiklerini öğrendiklerini belirten Prof. Dr. Tarhan, “Toplumu bilgilendirme konusunda üniversitenin o bölgede ciddi bir liderliği var. Bölgedeki o liderlik oradaki sosyal sorunu çözebilecek bir liderlik” dedi. Tarhan, halkın sevgisini kazanmanın çok önemli olduğunu, bunun için de en iyi yöntemin bilimsel sağlamlık yöntemi olduğunu ifade etti.

Üsküdar’dan Şırnak’a yetenek köprüsü kuruluyor 4

Üsküdar Üniversitesi, çok önemli bir örnek

Şırnak Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Emin Erkan ise Üsküdar Üniversitesi Genç Bilimler Akademisi ile gerçekleştirilecek çalışmaların çok önemli olduğunu söyledi. Erkan “Üsküdar Üniversitesi’nin önce üretime, üretimden sonra eğitime geçmesi bizlere bir örnek. Şu andaki en büyük sıkıntımız ziraat fakültelerinde bitki üretimi yok, veterinerlik fakültelerinde hayvansal üretim yok. Burada farmakolojiden genetiğe kadar çok önemli çalışmalar yürütülüyor. Prof. Dr. Nevzat Tarhan hocamı tebrik ediyorum” dedi. Prof. Dr. Erkan, kadın girişimciliğini destekleyen konularda önemli çalışmalar yürüttüklerini belirterek Üsküdar Üniversitesi ile yapacakları çalışmalardan önemli sonuçlar alacaklarını söyledi.

Üsküdar’dan Şırnak’a yetenek köprüsü kuruluyor 5

6 bin öğrenciye proje kültürü dersi verildi

Üsküdar Üniversitesi Genç Beyinler Akademisi Direktörü Dr. Nebiye Yaşar ise Genç Bilimler Akademisi’nden şu ana kadar üniversite ve üniversite dışında 6 bine yakın gencin proje kültürü dersi aldığını, Bilim ve Fikir Festivali’ne gelen öğrencilerle beraber 150 öğrenci ile onların öğretmenlerinden Proje Döngüsü Yönetimi eğitimi aldıklarını söyledi. Şırnak Üniversitesi’nin de aralarında bulunduğu 12 üniversiteyle sosyal sorumluluk projeleri kapsamında protokoller yaptıklarını belirten Yaşar, “Bu üniversiteler birçok projeye imza attılar. Örneğin Şırnak Üniversitesi ile 9 sosyal sorumluluk projesi hazırladık. İzmir Katip Çelebi Üniversitesi ile dört sosyal sorumluluk projesi imzaladık. Bunlar ülkemizde yayılarak devam ediyor. Ayrıca 24 kamu kurumu, 26 kuruluş, 28 sivil toplum kuruluşu ve 48 özel sektörle proje çalışmalarımız oldu. 39 öğrencimiz projeler içinde istihdam edildi” dedi.

Üsküdar’dan Şırnak’a yetenek köprüsü kuruluyor 6

Projelerini tanıttılar

Dr. Nebiye Yaşar, Şırnak Üniversitesi iş birliği ile hayata geçirilecek üç projenin kendileri için gurur kaynağı olduğunu söyledi. Yaşar, hibe almaya hak kazanan üç projenin “Üsküdar’dan Dünyaya Açılan Kapı”, “Gençlerle İyi Oluşa Doğru” ve “Ergoterapi ile Pozitif Uyum, Pozitif Denge” projeleri olduğunu söyledi. Üsküdar Üniversitesi akademisyenlerinin proje danışmanı olduğu “Üsküdar’dan Dünyaya Açılan Kapı”, “Gençlerle İyi Oluşa Doğru” ve “Ergoterapi ile Pozitif Uyum, Pozitif Denge” isimli projeler hakkında öğrenciler proje tanıtım sunumlarını yaptı.

Üsküdar’dan Şırnak’a yetenek köprüsü kuruluyor 7

Okunma : 2112

ÜHA

 

İlgili

15 Aralık 2017
"Kişisel Haberler" içerisinde
08 Kasım 2020
"Kişisel Haberler" içerisinde
13 Temmuz 2020
"Kişisel Haberler" içerisinde

Haberler

Foto Galeri