TARHAN Ailesinin Soy Ağacı

Üsküdar Üniversitesi ile İran arasında eğitim işbirliği

Prof. Dr. Tarhan: “Aynı köklerin iki dalıyız.”

Üsküdar Üniversitesi Tasavvuf Araştırmaları Enstitüsü ile İran Başkonsolosluğu Kültür Ateşeliği arasında eğitim işbirliği protokolü imzalandı. Çevrimiçi olarak düzenlenen protokol imza töreninde konuşan Üsküdar Üniversitesi Kurucu Rektörü Prof. Dr. Nevzat Tarhan, “Bizler aynı köklerin iki dalıyız. Farklılıklarımızı yok etmeden bir arada yaşamalıyız” diye konuştu. İşbirliği ile tasavvuf alanında Farsça yazılmış eserlerin çalışılması ve Farsça öğretilmesine yönelik çalışmaların yapılması hedefleniyor.  

Üsküdar Üniversitesi ile İran arasında eğitim işbirliği

ZOOM platformu üzerinden çevrimiçi olarak düzenlenen protokol imza törenine Üsküdar Üniversitesi Kurucu Rektörü Prof. Dr. Nevzat Tarhan, İran’ın İstanbul Başkonsolosu Javad Maboudi Far, İran-İstanbul Kültür Ateşesi Kouroşh Muktederi ve Saadi Vakfı Başkan Yardımcısı Dr. Reza Morad Sahraei’nin yanı sına Üsküdar Üniversitesi Tasavvuf Araştırmaları Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Elif Erhan, Tasavvuf Araştırmaları Enstitüsü Müdür Yardımcısı Prof. Dr. Emine Yeniterzi, Öğretim Üyesi Prof. Dr. Reşat Öngören ve enstitü öğretim görevlileri de katıldı.  

Üsküdar Üniversitesi ile İran arasında eğitim işbirliği 2

Prof. Dr. Tarhan’ın Emirnebizadelere dayanan şeceresi

Kurucu Rektör Prof. Dr. Tarhan, Müslüman coğrafyaların birbirine düşürülmeye çalışıldığını belirterek düşmanlara karşı ortak yönlerle hareket edilmesi gerektiğini vurguladı. Tarhan törende yaptığı konuşmada evlerinde bulunan dokuz metre üç santimlik şecerenin hikayesine de değinerek, “Evin çatısında bulunan şecere deri kılıfın içinde duruyordu. Daha sonra bu şecereyi, 2017 yılında şecere okuma konusunda uzman olan Prof. Dr. Ahmet Akgündüz hocaya incelettim ve şecerenin hikâyesi ortaya çıktı. Şecerede soyumuzun Emirnebizadelere dayandığını gördük. Bu şecerenin hikâyesini ortaya çıkardıktan sonra Topkapı Sarayı’na gönderdik inceletmek için. Şu anda şecereyi yurt dışına çıkartmak yasak” diye konuştu.

“Farsçayı gençlerimize öğretmek istiyoruz.”

Farsçanın tasavvuftaki öneminin büyük olduğunu da ifade eden Prof. Dr. Tarhan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“ Farsçanın bizim kültürümüzün içerisine yerleştiğini biliyoruz. Çünkü bizler aynı köklerin iki dalıyız. Anadolu’da bir söz vardır. Kardeş kavgası, kayıkçı kavgası gibidir. Müslüman dünyasındaki kavgalara bakıyorum hep bu şekilde kardeş kavgası gibi oluyor. Bütün dünya bizlere oyun oynuyor ve bizi birbirimize düşürmeye çalışıyor. Onlara karşı bizim ortak yönlerimizle hareket etmemiz gerekiyor. Farklılıklarımızı yok etmeden bir arada yaşamalıyız. Bu yüzden Farsçayı gençlerimize öğretmek istiyoruz. Gençlerden uzaklaşmak isteyenlere rağmen biz onlara bu kültürü öğretip anlatmak istiyoruz. Üniversite olarak kültür üretmeye çalışan kurumlarız. Kültürler bir araya geldikten sonra diğer iş birliklerini de gerçekleştirebiliriz. Sadece kültür için değil diğer birçok konudaki alışverişler için de sizlerle iş birliği yapmaktan memnuniyet duyuyoruz”.

Üsküdar Üniversitesi ile İran arasında eğitim işbirliği 3

Javad Maboudi Far: “Kültürel çalışmaların devamı için bu işbirliği çok önemli”

İran’ın İstanbul Başkonsolosu Javad Maboudi Far ise yapılan işbirliğinin kültürel paylaşımlar için çok önemli olduğunu söyledi. Maboudi Far, “Fars Dili Edebiyatı, Divan Edebiyatı ve Osmanlı Edebiyatının önemini hatırladım. Türkçe ve Farsça arasında altı bin tane ortak kelimemiz var. Çoğu öğrencimiz kaynaklara ulaşmak için farsça öğreniyorlar. Üsküdar Üniversitesi Tasavvuf Araştırmaları Enstitüsünün de Farsça dersleri için hazırlanmaya başlamaları bizi çok mutlu ediyor. Mevcut beş üniversitede Farsça bölümü var. Umarım bu anlaşma güzel bir başlangıca sebep olacak. Kültürel paylaşımlarımızın devamı içinde bu iş birliği bizim için çok önemli” şeklinde konuştu.

Kourosh Muktaderi: “Üniversitelerle işbirlikleri yapmaya hazırız”

İran-İstanbul Kültür Ateşesi Kourosh Muktaderi de üniversitelerle işbirliği yapmaya her zaman hazır olduklarını belirterek; “Bu protokol töreni için teşekkürlerimi iletiyorum. İran Kültür Ateşeleri olarak üniversitelerle böyle işbirlikleri yapmaya hazırız. Üsküdar Üniversitesi ile bu işbirliğini daha da ileriye taşımaya, önemli işlere imza atmaya hazırız” dedi.

Üsküdar Üniversitesi ile İran arasında eğitim işbirliği 4

“Bu işbirliğiyle dilimiz çok daha güçlü hale gelecek”

Tasavvuf eğitimi alanında Farsçanın önemine dikkat çeken Prof. Dr. Reşat Öngören ise üç dile anadil gibi ihtiyaç hissettiklerine dikkat çekerek, “Bu diller Arapça, Osmanlıca ve Farsça. Tasavvuf alanında en çok ihtiyaç hissettiğimiz dil alanı da Farsça oluyor. Farsça, diğer alanlara göre daha sınırlı bizim için. Bu işbirliği sayesinde Tasavvuf Araştırmaları Enstitüsünün dili çok daha güçlü hale gelecek” diye konuştu.

 Tasavvuf Araştırmaları Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Elif Erhan da bu işbirliği protokolünün enstitü için önemli bir adım olduğunu ve Üsküdar Üniversitesinin bütün birimlerinin bu süreçte destek olduğunu sözlerini ekledi.

Okunma : 1330

ÜHA

 

İlgili

24 Aralık 2020
"Psikiyatrist" içerisinde
30 Temmuz 2022
"Kişisel Haberler" içerisinde
23 Ocak 2018
"Psikiyatrist" içerisinde

Haberler

Foto Galeri