TARHAN Ailesinin Soy Ağacı

Uluslararası öğrenciler iftar yemeğinde buluştu

Üsküdar Üniversitesi Uluslararası öğrencileri düzenlenen iftar yemeğinde bir araya geldi. Kurucu Rektör, Psikiyatrist Prof. Dr. Nevzat Tarhan’ın açılış konuşmasını gerçekleştirdiği iftar davetine öğrencilerin ilgisi yoğun oldu. Konuşmasında “Hedef Arkadaşlık” projesine değinen Tarhan; “Gurbetin ne derece zor bir şey olduğunu hepimiz biliyoruz. Bu nedenle burada daha kolay uyum sağlamanız ve size biraz daha destek olabilmek için Türkiye de ilk defa böyle bir proje başlattık.” şeklinde konuştu. 

Uluslararası öğrenciler iftar yemeğinde buluştu

“Göremediğiniz yerleri size göstermek, arkadaşlık yapmak istiyoruz”

Çok sayıda öğrencinin bulunduğu iftar yemeğine Rektör Vekili Prof. Dr. Mehmet Zelka, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Sevil Atasoy da katılım gösterirken Fakülte dekanları, daire başkanları, akademik ve idari personel de iftar buluşmasına ilgi gösterdi.

Uluslararası öğrenciler iftar yemeğinde buluştu 2

Açılış konuşmasını gerçekleştiren Üsküdar Üniversitesi Kurucu Rektörü Prof. Dr. Nevzat Tarhan öğrencilere, İstanbul’a daha kolay uyum sağlayabilmeleri için üniversitenin desteklediği “Hedef Arkadaşlık” projesinden bahsetti. Tarhan; “Üsküdar Üniversitesi olarak gönül istedi ki bütün uluslararası öğrencilerimize bu iftarı verelim. Ama alan müsait olmadığı için ancak ilk başlangıcı 400 kişiye yapabildik. Ramazanda ailenizden uzakta, buradasınız. Bu da sizin için belki bir ayrılık, bir hüzün. Fakat ben sizi Üsküdar’a alışmış görüyorum. Biliyorsunuz bir “Hedef Arkadaşlık” projesi başlattık. Burada özellikle gurbetin ne derece zor bir şey olduğunu hepimiz biliyoruz. Bu nedenle burada daha kolay uyum sağlamanız ve size biraz daha destek olabilmek için Türkiye de ilk defa böyle bir proje başlattık. 10 tane lider öğrenci var.100 civarında da mentor yetiştiriyoruz. Gruplar halinde ders çalışmak, İstanbul’u tanımak, turistik yerleri görmek. İstanbul bir kültür şehri, başkenti. Burada göremediğiniz yerleri size göstermek, arkadaşlık yapmak istiyoruz. Üniversite bu projeyi destekliyor. Sizlerin de buna katkı sağlayıp burada İstanbul’ u daha çok tanımanızı tavsiye ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

Uluslararası öğrenciler iftar yemeğinde buluştu 3

Uluslararası öğrenciler iftar yemeğinde buluştu 4

“Ramazan, nefsani ve şeytani duygularımızı terbiye etmek için bir fırsat”

Konuşmasını, öğrencilere Ramazan hakkında bilgilendirmelerde bulunarak sonlandıran Prof. Dr. Nevzat Tarhan; “Ramazan’ın en büyük özelliği sadece midemizdeki açlık duygusunu terbiye etmek değil, aynı zamanda bizi kötü ahlak özelliklerinden, böyle nefsani ve şeytani duygularımızı terbiye etmek için bir fırsattır. Bu nedenle Ramazan’ın sizin manevi gelişiminize de vesile olmasını diliyorum. Hayırlı Ramazanlar.” şeklinde konuştu.

Uluslararası öğrenciler iftar yemeğinde buluştu 5

Uluslararası öğrenciler iftar yemeğinde buluştu 6

İftar programı, samimi bir ortamda gerçekleşti yemeğin ardından Prof. Dr. Nevzat Tarhan öğrencilerle hatıra fotoğrafı çektirip, "Bilinçli Genç Olmak" isimli kitabı öğrenci okurları için imzaladı.

Uluslararası öğrenciler iftar yemeğinde buluştu 7

Okunma : 1306

ÜHA

 

İlgili

Haberler

Foto Galeri