TARHAN Ailesinin Soy Ağacı

Türkiye’de ilkleri gerçekleştiren Üsküdar Üniversitesi, eğitimde standartları belirliyor

Türkiye’de ilkleri gerçekleştiren Üsküdar Üniversitesi, eğitimde standartları belirliyor

Türkiye’de ilkleri gerçekleştiren Üsküdar Üniversitesi, eğitimde standartları belirliyor 2Türkiye’nin davranış bilimleri ve sağlık alanındaki ilk tematik üniversitesini kuran Üsküdar Üniversitesi Rektörü Psikiyatrist Prof. Dr. Nevzat Tarhan, Türkiye’nin ilk kişiye özel tedavi ve ileri toksikoloji laboratuvarı başta olmak üzere 30’dan fazla laboratuvarda eğitim ayrıcalığı sunduklarını söylüyor. Davranış bilimleri ve sağlık alanında birçok ilke, önemli projelere imza atan Üsküdar Üniversitesini Rektör Tarhan ile konuştuk.Üsküdar Üniversitesi’nin diğer vakıf üniversitelerine göre öne çıkan özellikleri nelerdir? Öğrenciler Üsküdar Üniversitesi’ni neden seçmeliler? Ayrıca üniversitenizde en çok hangi bölümler rağbet görüyor? 

Üsküdar Üniversitesi, davranış bilimleri ve sağlık alanında Türkiye’nin ilk tematik üniversitesidir. Aynı zamanda alanında uzman, zengin bir akademik kadroya da sahiptir.

Akademik kadroda BM Uluslararası Uyuşturucu Kontrol Kurulu üyesi ve adli bilimler uzmanı Prof. Dr. Sevil Atasoy, Birleşmiş Milletler Çevre Programında (UNEP) danışman olarak görev yapan Prof. Dr. İbrahim Özdemir, beyin araştırmaları konusundaki çalışmalarıyla tanınan Prof. Dr. Sinan Canan, şizofreni patentine sahip Prof. Dr. Tayfun Uzbay, pek çok siyasetçiye danışmanlık yapmış olan Prof. Dr. Mithat Baydur, siyasetçi ve akademisyen Doç. Dr. Merve Kavakçı, nöroloji alanının önde gelen isimlerinden Prof. Dr. Oğuz Tanrıdağ, dil ve konuşma bozuklukları uzmanı Prof. Dr. Ahmet Konrot, bağımlılık alanında önemli bir isim olan Prof. Dr. Nesrin Dilbaz, sağlık bilimleri alanında çalışmaları ile tanınan Prof. Dr. Haydar Sur’un da aralarında bulunduğu seçkin isimler yer almaktadır.

Üsküdar Üniversitesi Türkiye’nin ilk kişiye özel tedavi ve ileri toksikoloji laboratuvarı başta olmak üzere 30’dan fazla laboratuvarda eğitim ayrıcalığı sunmaktadır. Nöromodülasyon Tedavileri, Nörogenetik Çalışmaları, Otizm, Şizofreni, Alzheimer Araştırmaları ve Sağlıkta Sanal Gerçeklik Programları gibi AR-GE odakları çalışmalarını öğrencileri ile birlikte yürütmektedir. Üsküdar Üniversitesi, öğrencilerine, geleceğin önemli mesleklerinden olan sağlık bilişiminde, “Beyin Bilgisayar Arayüzü (BCI)” ve yapay zekâ çalışmalarının yanı sıra beyin uyarım, nöro-görüntüleme laboratuvarları ve sağlık fiziği gibi konularda uygulama ve klinik imkânları da sunmaktadır.

Üsküdar Üniversitesinde davranış bilimlerinde yeni yaklaşımların ele alındığı İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi’nde Psikoloji, Sosyoloji, Felsefe, Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler, Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi’nde Moleküler Biyoloji ve Genetik, Endüstri Mühendisliği, Bilgisayar Mühendisliği ve Endüstri Mühendisliği ilgi görüyor. İletişim Fakültesi’nde Yeni Medya ve Gazetecilik, Görsel İletişim Tasarımı, Medya ve İletişim Sistemleri, Reklam Tasarımı ve İletişimi, Radyo, Televizyon ve Sinema, Halkla İlişkiler bölümleri çok tercih edilirken; Sağlık Bilimleri Fakültesinde Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon, Ergoterapi, Beslenme ve Diyetetik, İş Sağlığı ve Güvenliği, Çocuk Gelişimi, Dil ve Konuşma Terapisi, Sağlık Yönetimi, Ebelik, Sosyal Hizmet çok tercih edilen bölümler arasındadır. Ayrıca Bağımlılık ve Adli Bilimler Enstitüsü ile Tasavvuf Araştırmaları Enstitüsü de en çok tercih edilenler arasında geliyor.

Üsküdar Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde kurulan Üsküdar Üniversitesi Radyo ve TV Stüdyoları’nda öğrenciler ders içi ve dışı uygulama imkânları ile deneyim kazanıyor. ÜÜTV, ÜÜ Radyo ve ÜHA (Üsküdar Haber Ajansı) ve Haber Üsküdar Gazetesi gibi kitle iletişim araçlarının en etkin şekilde kullanıldığı bir medya altyapısı sayesinde öğrenciler uygulama ve pratik yapma olanağına sahip oluyor. Teknolojinin en son imkânlarıyla donatılan stüdyoda öğrenciler, yapımdan yayına kadar tüm aşamaları deneyimleyebiliyor.

Üsküdar Üniversitesi’nde akademik programların sayısı nedir? Yakın zamanda yeni fakülteler, bölümler açmayı düşünüyor musunuz? 

Üsküdar Üniversitesi’nin 4 fakülte, 5 enstitü ve 1 yüksekokulu bünyesinde toplam 60 bölüm/program bulunmaktadır. Bu programlar arasında Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi’nde Adli Bilimler, Kimya Biyoloji Mühendisliği, Yazılım Mühendisliği ve İletişim Fakültesi’nde Çizgi Film ve Animasyon bölümlerine bu yıl ilk kez öğrenci kabul edilecek. Türkiye’nin ilk ve tek Adli Bilimler lisans programına sahip Üsküdar Üniversitesi bu yıl bu bölüme öğrenci alacak.

Öğrencilerinize staj ve mezuniyet sonrası iş bulmada destek oluyor musunuz? Bu kapsamda firmalarla nasıl bir işbirliği yürütüyorsunuz? 

Üsküdar Üniversitesinde öğrencilerin kariyer planlaması ve yönlendirmesi henüz okuldayken yapılıyor. Öğrenciler alanında uzman bir üniversitede dünya standartlarında eğitim alırken, uygulama ortaklığı kapsamında NPİSTANBUL Beyin Hastanesi, NP Feneryolu ve NP Etiler Polikliniğinde uygulama, staj ve kariyer imkânlarına sahip oluyor.

3 ÖĞRENCİDEN 2’Sİ BURSLU OKUYOR

Üsküdar Üniversitesi’nin kampüslerindeki sosyal, kültürel ve sportif imkânlar hakkında bilgi verebilir misiniz? Ayrıca öğrencilerinize sunduğunuz yurt ve burs olanaklarından bahsedebilir misiniz?

Üsküdar Üniversitesi 70’ten fazla öğrenci kulübü ile öğrencilerinin birbirlerini tanımalarına, sosyalleşerek kişisel gelişimlerine katkı sağlamayı amaçlamaktadır. Nakkaştepe Kız Öğrenci Konukevimiz bulunmaktadır.
Üsküdar Üniversitesi düzenlediği Türkiye’nin ilk Bilim ve Fikir Festivali’nden Yüksek İnsani Değerler Ödülleri’ne kadar pek çok farklı etkinlikle öğrencilerinin ufkunu genişletmeyi de hedeflemektedir.
Üsküdar Üniversitesinde her üç öğrenciden ikisi burslu eğitim görüyor. ÖSYM bursları kapsamında yüzde 100, yüzde 75, yüzde 50 ya da yüzde 25 oranlarında burslu okuma imkânı sunuluyor. Ayrıca ilk 5 tercih bursu, kardeş bursu, kurum bursu, özel mahrumiyet bursu, spor, bilim, sanat, din ve kültür bursu, uluslararası bakalorya bursu, TÜBİTAK Bursu, akademik başarı, personel, mezun, mütevelli heyet, ihtiyaç, yabancı uyruklu öğrenci, engelli öğrenci ve dikey geçiş bursu kategorilerinde zengin seçenekleri bulunuyor.

Uluslararası anlaşmalara ve değişim programlarına yönelik çalışmalarınızı aktarabilir misiniz? Öğrencileriniz bu imkanlardan nasıl yararlanıyorlar? Uluslararası alanda üniversitenizin hedeflerine yönelik neler söyleyebilirsiniz?

Üsküdar Üniversitesinin Bologna süreci esas alınarak birçok ülkeden farklı üniversiteler ile değişim programları bulunuyor. Psikoloji lisans alanında Türkiye’de en fazla ERASMUS anlaşmasına sahip üniversite olarak Avrupa’da birçok üniversite ve bölümlerle ERASMUS anlaşması bulunuyor.
Davranış bilimleri ve sağlık alanında birçok ilke, önemli projelere imza atan Üsküdar Üniversitesi, NPİSTANBUL Beyin Hastanesi ile yaptığı bilimsel işbirliği kapsamında eğitim-sağlık alanında sunduğu hizmetlerini uluslararası arenada da sürdürüyor. Üsküdar Üniversitesi'nin Köln'de açtığı Üsküdar University Europe, burada yaşayan vatandaşlara eğitim ve sağlık alanında destek veriyor.

Türkiye’de ilkleri gerçekleştiren Üsküdar Üniversitesi, eğitimde standartları belirliyor 3

OBAMA’NIN BRAIN INITIATIVE PROJESİ’Nİ: ÜSKÜDAR ÜNİVERSİTESİ YÜRÜTÜYOR

Üniversitede gerçekleştirilen bilimsel çalışmalar ve bu konuda üniversitenin vizyonu hakkında neler söyleyebilirsiniz? Bilimsel çalışmalara verilen destekler nelerdir? 

Üsküdar Üniversitesi, Beyin Girişimi çalışmalarını 2015 yılından bu yana sürdürüyor. Türkiye’de gerçekleşen G20 Zirvesi’nde sunum yapan tek üniversite olan Üsküdar Üniversitesi, beynin bilinmeyen sırlarının, Otizm, Şizofreni, Parkinson, Alzheimer gibi önemli hastalıkların araştırılıp tedavilerinin geliştirilmesi için eski ABD Başkanı Barack Obama’nın 2013 yılında başlattığı Brain Initiative (Beyin Girişimi) Projesi’nin Türkiye temsilciliğini yürütüyor. Öğrencileri ile birlikte bu alandaki çalışmaları yakından takip ediyor ve yürütüyor. Üsküdar Üniversitesi, bu yılki G20 Zirvesi’ne ev sahipliği yapan Almanya’nın Hamburg şehrinde G20 Dünya Beyin Haritalama ve Tedavileri Bilimsel Zirvesi’nde de yer alarak bu alandaki öncü rolünü sürdürüyor.

Öğrencilerine AB, TÜBİTAK, İSTKA gibi kurumlarca desteklenmiş önemli projelere katılma olanakları sunan Üsküdar Üniversitesi, bu kazanımların değerine inanıyor. Proje yazma ve uygulama becerileri kazanan öğrenciler, fikirlerini hayata geçirme şansı yakalıyor.
Bu bağlamda fikirlere hayat veren proje BrainPark’ı hayata geçirdik. Öğrencilerin girişimci yönünü destekleme amacıyla kurulan Üsküdar Üniversitesi Kuluçka Merkezi BrainPark ile öğrencilerin ticari fikirlerini okul yıllarında gerçeğe dönüştürme imkânı tanıyoruz.

GELECEĞİN YÜKSELEN MESLEKLERİ HANGİLERİ? ÖĞRENCİLER HANGİ MESLEKLERE YÖNELSİNLER? 

Son yıllarda büyük ilgi gören meslek dalları arasında moleküler biyoloji ve genetik, yazılım mühendisliği, bilgisayar mühendisliği gibi bölümler yer alıyor. Türkiye’de Üsküdar Üniversitesinde ilk kez açılan ve bu yıl kez öğrenci kabul edecek Prof. Dr. Sevil Atasoy’un başkanlığını yapacağı Adli Bilimler bölümü de dünyada olduğu gibi ülkemizde bu alanda ihtiyaç duyulan uzmanları yetiştirecek. Bunların yanı sıra Ergoterapi, İş Sağlığı ve Güvenliği, Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon gibi bölümler de en çok tercih edilen bölümler arasında bulunuyor.
Üniversiteler tercih dönemi boyunca akademisyenleri, öğrencileri ve diğer çalışanları ile birlikte adayların yanında olacak. Adaylara sadece gidip aklındaki sorulara cevap bulmak düşüyor. Adaylar tercih etmeyi düşündükleri üniversiteleri araştırırken akademik kadrosunu, sağladığı olanakları, burs imkânlarını, uygulama alanları ve laboratuvarlarını, mezun öğrencilerinin nerelerde çalıştıklarını, ERASMUS ve yurt dışı bağlantılarını mutlaka araştırsın. Eğer gidip görme imkânları varsa üniversiteye giderek bunlarla ilgili bire bir uzmanlardan bilgi alsın.
Tercih yapacak aday arkadaşlarımızı 3-26 Temmuz tarihleri arasında uzman tercih danışmanlarımızda tercihlerini yapmak üzere Üsküdar Üniversitesi Kuzey Yerleşkemize bekliyoruz.

Öncesinde http://www.uskudar.edu.tr/tr/sayfa/214/kariyer-testi ni çözmelerini istiyoruz. İleride mutlu, başarılı olabileceği mesleği, kişilik ve yeteneklerine, ilgi alanlarına uygun mesleği belirlemesini önemsiyoruz.

Künye

Üniversite Adı: Üsküdar Üniversitesi
Kuruluş Tarihi: 3 Mart 2011
Kurucu:Prof.Dr. Nevzat Tarhan
Rektör: Prof.Dr. Nevzat Tarhan
İletişim
Üsküdar Üniversitesi Altunizade Merkez Yerleşkesi
Adres: Altunizade Mh. Haluk Türksoy Sk. No:14 PK:34662 Üsküdar / İstanbul / Türkiye
Telefon: (0216) 400 22 22

Eğitim Tercihi

Okunma : 15131

 

İlgili

Haberler

Foto Galeri