TARHAN Ailesinin Soy Ağacı

Türk Profesörden ‘Batı'yı Korkutacak Tespit!

Türk Profesörden ‘Batı'yı Korkutacak Tespit!Üsküdar Üniversitesi Rektörü-Psikiyatri Uzmanı Prof. Dr. Nevzat Tarhan, boşanma, intihar ve şiddet olaylarının hızla arttığı Batı kültürünün çözüm bulunamazsa 50 yıl sonra kendiliğinden çökeceğini öne sürdü.

Amasya Üniversitesi’nde düzenlenen akademik yıl açılışında ‘Modernizm ve gençlik’ konulu ders veren Prof. Dr. Nevzat Tarhan, ‘hep başarı odaklı bir kültür’ olarak yorumladığı Batı kültürünün bunun kötü sonuçlarını yaşamaya başladığını belirterek, “Boşanma hızı arttı. İntihar hızı arttı. Şiddet arttı. Okulda şiddet arttı. Şu anda eğer böyle giderse, bir çözüm bulunamazsa 50 sene sonra Batı kendiliğinden çökecek. Roma gibi” dedi.

Roma’nın son dönemlerini ‘Kaliforniya sendromu’ ile ilişkilendiren Nevzat Tarhan, “Yerler, zevk duygularını tatmin için. Kusarlarmış, tekrar yemeye başlarlarmış. Bugün bunun adı ‘bulumia’. Hatta bunun için ‘Kaliforniya sendromu’ diye popüler psikiyatride bir sendrom tanımlanıyor. Kaliforniya bölgesinde Amerika’da çok popüler olan bir rahatsızlık kültüre dönüşmeye başladı. 4 tane önemli özelliği var.

Birinci özelliği zevkçilik. İkinci özelliği ben merkezci. Çocuğu hastalanıyor. Annesi hastalanıyor. Onunla ilgilenmiyor. Tatiline devam ediyor gibi. Böyle ‘ben merkeziyetçilikler’ görüyoruz. Üçüncü olarak da yalnızlık ortaya çıkıyor. Batı kültürünün şu anda en önemli psikososyal sorunu yalnızlaşması insanın. Yalnızlık. İleri yaşlardaki intiharlar çok arttı. Dördüncüsü mutsuzluk ortaya çıkıyor ve depresyona dönüşüyor. Bu dört Kaliforniya sendromu tarzındaki durumda bir virüs mü var. Beyine giriyor da hastalığa sebep oluyor diye araştırılıyor. Aslında virüs kültürel virüs.

Bütün dünya böyle giderse zaten 50 sene sonra belki dünyada birkaç tane kültür kalacak. Popüler kültür dünyaya hâkim kültür olacak. Kendi kültürümüzü koruyabilmek ve kendi kimliğimizi koruyabilmek demektir. Yerel değerlerimize sahip çıkmazsak çocuklarımıza sahip çıkmamış olacağız” diye konuştu.

Açılış törenine; Vali Salih Işık, Ak Parti Grup Başkanvekili Naci Bostancı, CHP Amasya Milletvekili Mustafa Tuncer, Amasya Belediye Başkanı Cafer Özdemir, Rektör Prof. Dr. Metin Orbay, diğer yetkililer, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

Milliyet


Okunma : 4435

 

Haberler

Foto Galeri