TARHAN Ailesinin Soy Ağacı

Travmalar siyasi travmaların çözümü için fırsat

Prof. Dr. Nevzat Tarhan toplumsal travmaları değerlendirdi.


963

Prof. Dr. Nevzat Tarhan HABERTÜRK Televizyonu’nda anlattı…

HABERTÜRK Televizyonu’nda Didem Yılmaz ile Gün Ortası programında Elif Akkaya’nın deprem ve neden olduğu travmalara ilişkin sorularını cevaplayan Üsküdar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nevzat Tarhan toplumsal travmaların siyasi travmaların çözümü için bir fırsat olduğunu bunun iyi kullanılması gerektiğini söyledi.

Deprem travmasının diğer travmalara benzemediğini, insanın kontrol duygusunu bozduğunun altını çizen Rektör Tarhan, doğal afetlerin diğer travmalardan çok daha farklı yaşandığını söyledi. Depremde toplumun acıyı da sevinci de birlikte yaşadığına vurgu yapan Tarhan burada sosyal paylaşımın çok önemli olduğunu kaydetti.

“Böyle durumlar, insanlarda ezberlerinin bozulduğu anlar” dır diyen Prof. Dr. Nevzat Tarhan, bölgeye verilecek desteğin aidiyet duygusunun kazandırılmasında önemli olduğunu söyledi.

Tarhan;

“Yalnız olmadığı hissinin depremzedelere verilmesi gerekir. Bir bütünün parçası olduğu hissettirilmeli. Kriz anları zayıf anlardır. Böyle durumlarda ezberlerini bozmaya açıktır kişiler. O nedenle de toplumsal travmalar siyasi travmaları çözmek için büyük fırsatlardır. Böyle durumlarda farklılıklar değil benzerlikler ön plana çıkarılmalı. Benzerlikler üzerinden ortak noktalar bulunmalı. Geçmişi bugüne getirerek ifade edilen söylemlerin aksine travmayı acıtıcı etkiye neden olur. Travmayı krize dönüştürür. Böyle durumda muhakkak sınır koymak gerekir.”

Tarhan, travmalar akıllıca kullanılırsa kazanca dönüştürülebilir dedi.

Şaban Özdemir (NPGRUP)

Okunma : 2849

 

İlgili

27 Ekim 2011
"Kişisel Haberler" içerisinde
02 Kasım 2011
"Kişisel Haberler" içerisinde

Haberler

Foto Galeri