TARHAN Ailesinin Soy Ağacı

Terör örgütleri sosyal medya üzerinden toplum psikolojisini hedef alıyor

Terör örgütleri eylemlerinden sonra sosyal medyayı da terörize etmeyi, toplumsal hafızayı ve bireylerin psikolojilerini doğrudan hedef alıyor. Teyit Hattı, terör örgütünün sosyal medyada yürüttüğü stratejileri Prof. Dr. Nevzat Tarhan’la masaya yatırdı.

Terör örgütleri sosyal medya üzerinden toplum psikolojisini hedef alıyor

Esas Amaç: Dehşet Duygusu Oluşturmak 

Anadolu Ajansı Teyit Hattı, yukarıda bahsedilen soru işaretlerini ve terör örgütünün sosyal medyada yürüttüğü stratejileri Prof. Dr. Nevzat Tarhan’la konuştu. Tarhan, terör kelimesinin karşılığının dehşete düşürmek olduğunu ifade etti. Terörün esas amacı için ‘ne kadar çok insanda bu dehşet duygusunu uyandırırsa terör amacına o kadar çok ulaşmış olur’ dedi.  

Tarhan, teröristlerin can kaybının daha yoğun olacağı lokasyonlar yerine neden toplum için ikonik değeri olan yerlerin hedef alındığına yönelik soruya “İkonik yerler seçmelerinin en büyük sebebi de daha çok ses getirebilmesidir. Semboller üzerinden bir savaştır bu aynı zamanda. Silahlı propaganda sembol savaşlarıdır.” şeklinde yanıtladı.  

Ayrıca Tarhan, gri propagandanın kaosun hakim olduğu bu tarz durumlarda toplum için ne kadar büyük bir tehlike olduğunu da ifade etti: “Tabi şu anda burada gri propaganda daha çok etkili olur böyle terör olayından sonra insanlar arasında bunun konuşulması ve söylentiler... Gri propaganda da kaynak da belirsizdir ve yöntem de belirsizdir. Böyle acaba ne olur her gün ne olacak acaba tekrar terör olayları olur mu tekrar Türkiye diyelim böyle bu “hendek olayları” zamanındaki gibi olur mu, Türkiye bir 12 Eylül’den önceki zamanlar gibi olur mu, kurtarılmış bölgelere ayrılır mı diye insanlarda uyuyan travmaları tetikler.”

Anadolu Ajansı

Okunma : 1198

ÜHA

 

İlgili

Haberler

Foto Galeri