TARHAN Ailesinin Soy Ağacı

Tarhan’dan öğretmenlere “Pozitif Psikoloji” eğitimi

Tarhan’dan öğretmenlere “Pozitif Psikoloji” eğitimi

Üsküdar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nevzat Tarhan, Maltepe İlçesinde görev yapan öğretmenlere mutluluk bilimi olarak da bilinen “Pozitif Psikoloji” konusunda eğitim verdi. Pozitif psikolojinin tanımı ve amacı ile ilgili bilgiler veren Tarhan, “Pozitif psikolojinin amacı hasta olanı düzeltmek değil, sağlıklı insanın yaşam kalitesini artırmaktır” dedi. 

Vasfi Rıza Zobu İlköğretim okulunda düzenlenen eğitime öğretmenler yoğun ilgi gösterdi. Eğitimin açılış konuşmasını Maltepe İlçe Milli Eğitim Müdürü Faik Kaptan yaptı.

Tarhan’dan öğretmenlere “Pozitif Psikoloji” eğitimi 2

“Pozitif psikolojinin amacı hasta olanı düzeltmek değil”

Maltepe İlçesinde görev yapan eğitimcilerin katıldığı programda pozitif psikolojinin tarihsel gelişimi ile ilgili bilgi veren Üsküdar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nevzat Tarhan klasik ve pozitif psikoloji arasındaki farka değindi. Klasik psikolojide eksiyi sıfıra getirmek, patolojiyi düzeltme amacı varken, pozitif psikolojide ise insanı sıfırın üzerine çıkarma amacı olduğunu belirten Tarhan, “Pozitif psikolojinin amacı hasta olanı düzeltmek değil, sağlıklı insanın yaşam kalitesini artırmaktır” şeklinde konuştu.

Tarhan’dan öğretmenlere “Pozitif Psikoloji” eğitimi 3

“Çığır açan ders ilk Üsküdar Üniversitesinde verildi”

Pozitif Psikoloji dersinin 2015 yılında Harvard Üniversitesinde açıldığını ve Harvard tarihinde çığır açan ders olarak sunulduğunu söyleyen Tarhan, aynı dersin 2018 yılında Yale Üniversitesinde açıldığını ve üniversitenin en popüler dersi olduğunu belirtti. Pozitif psikoloji dersini Harvard ve Yale Üniversitelerinden önce 2013 yılında Üsküdar Üniversitesi müfredatına eklediklerini belirten Tarhan, bu konuda dünyaca öncü konumunda olduklarını vurguladı.

“Âşık olan kişi mutluluk hormonu salgılıyor”

Aşk esnasında beynin özel kimyasallar salgıladığını belirten Tarhan, âşık olan kişinin mutluluk hormonu salgıladığını ifade etti. Aşk kelimesinin sarmaşık kelimesinden geldiğini dile getiren Tarhan, bağlanmanın sevginin bir ayağı olduğunu, bu sevgiye bağlanmanın eşlik etmesiyle de aşka dönüştüğünü ifade etti.

Eğitimin sonunda Maltepe İlçe Milli Eğitim Müdürü Faik Kaptan, Prof. Dr. Nevzat Tarhan’a çiçek ve tablo hediye etti.

Tarhan’dan öğretmenlere “Pozitif Psikoloji” eğitimi 4

Okunma : 3562

ÜHA

 

İlgili

25 Şubat 2022
"Kişisel Haberler" içerisinde
21 Ocak 2022
"Kişisel Haberler" içerisinde

Haberler

Foto Galeri