TARHAN Ailesinin Soy Ağacı

Tarhan: “Toplumun Yüzde 50 ile 70’i Pandemiden Kazanımla Çıkacaklar”

Üsküdar Üniversitesi Kurucu Rektörü Prof. Dr. Nevzat Tarhan Rehber TV’de yayınlanan Pergel programının konuğu oldu. Hastalık ve imtihan konusunun ele alındığı programda Tarhan, toplumun %50 ile %70 arası pandemiden kazanımla çıkacaklarını belirtti.


Tarhan: “Toplumun Yüzde 50 ile 70’i Pandemiden Kazanımla Çıkacaklar”

“Toplumun yüzde 50 ile 70’i arası pandemiden kazanımla çıkacaklar”

Toplumun %50 ile %70’i arası pandemiden kazanımla çıkacaklarını belirten Tarhan “bu altyapı var toplumda. Bu aslında çok güzel bir şey bir toplumun yarıdan fazlası olaydan ders alabiliyor. Dünyanın daha iyiye gitmesi için ne yapabilirim, hayatımın daha iyiye gidebilmesi için ne yapabilirim? Sorularını sormaya başladılar. Bu çağ biliyorsunuz zevklerin yüceltildiği bir çağ hedonizmin, hazzın ve hızın yoğunlaştığı bir çağ böyle bir çağda böyle bir zamanda kazanımla ortaya çıkabilme yönünden ciddi bir potansiyelimiz var ama tersine baktığımızda %40 kadarı da iç panik yaşıyor hiç ders çıkarmamış buda önemli bir rakam.” Şeklinde konuştu.

“Zor zamanlarda doğru pozisyon alanlar ayakta kalıp ilerliyorlar”

Pandemi dönemine dair önemli değerlendirmelerde bulunan Tarhan, “Sonuçta bu pandemi planlamasına göre yazın rahatlarız pandemi biter hep öyle düşünüldü. Fakat hiç öyle olmadı ikinci dalga zirve yaptı ve şuanda mutasyonlardan bahsediliyor. Bu depremden daha çok bizim hayatımızı etkiliyor hem de küresel olarak. Ne oldu?  Bedeni rahatlığımız bozuldu, daha önce hiç ölüm kaygısı, sağlık endişesi olmayan insanlar daha çok sağlık endişesi yaşamaya başladı. Gelecekle ilgili korkuları oldu. Birçok şeyden mahrum kaldı. Ellerimizi ağzımıza bile götürmeye korkar olduk ister istemez. Sevdiklerine sarılamıyorsun. İstediğin gibi sosyal temasın olmuyor bütün bunların sonucunda dünya bir bedel ödeyecek. Zor zamanlarda doğru pozisyon alanlar ayakta kalıp ilerliyorlar. Bu şuna benziyor, rüzgâr estiği zaman eğer hafif eserse herkes uçurtma uçurtur. Ama şiddetli rüzgârlar estiği zaman rüzgâra karşı pozisyon alırsan uçurtman ayakta kalır uçurursun. Bunun gibi şuanda böyle durumlarda pozisyon almayı başaranlar yani tedbirlerini alanlar pandemi karşısında daha sağlıklı bir duruş gösterip kazanımla ortaya çıkabilecekler.” Dedi.

“Kendimizi koruyacak kadar temel bilgileri bilip rutinimize devam etmemiz gerekiyor”

Böyle krizlerin 2 yönü olduğunu belirten Tarhan, “bir tehlike yönü birde fırsat yönü vardır. Ben şimdi televizyona bakıyorum enfeksiyon hastalıkları uzmanları, göğüs hastalıkları uzmanları, kardiyologlar falan çıkıp konuşuyorlar. Onlar kendi açılarından konuştukları için kendi doğru bildiklerini anlatıyorlar. Doğru da anlattıkları fakat şimdi biz ne kadar televizyonda izlesek ya da internette araştırsak bir biyoloji uzmanı olamayız. Göğüs hastalıkları uzmanı olamayız o halde bu konuları onlar kadar bilmemize gerek yok. O yüzden kendimizi koruyacak kadar temel bilgileri bilip rutinimize devam etmemiz gerekiyor. Ama biz onları dinledikçe daha çok tehlike odaklı düşünmeye başladık ve kaygı yükseldi. Panik ortaya çıkmaya başladı bunun yerine tehlikeye karşı tedbirini alıp daha sonra kişi geleceğe yönelik hedefini belirleyip rutinine devam etmeli. Pandemi ile ilişkimiz fırtına ile ilişkimiz gibi olacak. Fırtınaya karşı yazdan kış girmeden tedbirlerini alan kimse yine hayatını devam ettirir ama gerektiğinde evinden çıkmaz. Gerektiğinde şemsiyesini alır gider ama kendini ona karşı hazırlamayan kimse hasta olur. Bunun gibi pandemi ile olan ilişkimiz fırtına ile ilişki gibi olacak bunu yapanlar bu dönemi çok daha sağlıklı geçirecekler.” İfadelerini kullandı.

Okunma : 1537

ÜHA

 

Haberler

Foto Galeri