TARHAN Ailesinin Soy Ağacı

Tarhan öğrencilere ‘Algı yönetimi ve psikolojik savaş’ı anlattı

Tarhan öğrencilere ‘Algı yönetimi ve psikolojik savaş’ı anlattı

Üsküdar Üniversitesi Rektörü Psikiyatrist Prof. Dr. Nevzat Tarhan, Sağlık Bilimler Üniversitesi öğrencileriyle bir araya geldi. Sultan Abdülhamit Han Eğitim Araştırma Hastanesinde gerçekleştirilen konferansta Tarhan, “Psikolojik Savaş ve Algı Yönetimi” konusunda önemli paylaşımlarda bulundu.Selçuk Lokman Konferans salonundaki programda Tarhan, algı yönetimi konusunu anlayabilmek için beynimizin çalışma şeklini bilmemiz gerektiğini vurguladı.
Kadın ve erkek beyni arasındaki farkları anlatan Tarhan, ekstazi kullanımının beyine verdiği zararlarından bahsetti.

YÖK’te katıldığı programda Genelkurmay Başkanının ulusal güvenlik kavramının değiştiği yönündeki söylemlerini hatırlatan Tarhan, “artık ulusal sınır kavramı değişti, hibrit savaşları var. Afrin’de ordumuz psikolojik savaş tekniği ile oradaki sivil halka zarar vermeden zafer kazandı” ifadelerini kullandı.

Propaganda türlerine değinen Tarhan, “Kara propaganda iyi şeyleri gözden düşürür. Yöntemi, kaynağı bellidir fakat yalandır. İki insan arasındaki ilişkilerde itilaflardan faydalanır. Kendi çıkarları için insanların kavga etmelerini isterler. İngilizlerin yıllardır yaptıkları işte budur” dedi.

Tarhan öğrencilere ‘Algı yönetimi ve psikolojik savaş’ı anlattı 2

“Analitik çözümleme yapmayanların algılarıyla oynanır”

Tarhan, eleştirel düşüncenin önemli olduğunu, 15 Temmuz sonrası yaşananlardan sonra seçmeli olan eleştirel düşünce dersini zorunlu hale getirdiklerini anlattı. Tarhan, “ analitik çözümleme yapamayanların algılarıyla oynanır” diye belirtti.

“Sivil direniş daha az masumun zarar görmesini sağlar”

Filistinlilerin Gandi gibi bir lider çıkarsaydı bu yaşananlar olmazdı diyen Tarhan, “Gandi uzun yıllar süren İngiliz hâkimiyetini sivil direniş ile ortadan kaldırdı. Sivil direniş daha az masum insanların zarar görmesini sağlar” dedi.
Dijital sinir sistemini anlatan Tarhan, “sosyal medyada kullanılan anahtar kelimeler ileride karşımıza çıkabilir. Sosyal medya masum değil, sanal değildir” diye ekledi.
Davos’ta Hariri’nin konuşmasına da değinen Tarhan, zihin kontrolü konusunun çok tartışıldığını söyledi.

Tarhan’a katılımlarından dolayı plaket takdim edilmesinin ardından program sona erdi.

Tarhan öğrencilere ‘Algı yönetimi ve psikolojik savaş’ı anlattı 3

Okunma : 3376

ÜHA

 

İlgili

Haberler

Foto Galeri