TARHAN Ailesinin Soy Ağacı

Tarhan: “Neye Meraklıysa Onunla İlgili Tercih Yapılmalı”

Tarhan: “Neye Meraklıysa Onunla İlgili Tercih Yapılmalı”Üsküdar Üniversitesi adaylara yol göstermeye devam ediyor. Tercih ve Tanıtım günleri kapsamında adaylara yönelik düzenlenen “Tercih Buluşmaları” Instagram canlı yayınının 3’üncü konuğu Üsküdar Üniversitesi Kurucu Rektörü Prof. Dr. Nevzat Tarhan oldu. Üniversite adaylarının hedefleri ve istekleri doğrultusunda seçim yapmaları gerektiğini önemle vurgulayan Tarhan, “Neye meraklıysalar, hayalleri, arzuları, hedefleri neyse onunla ilgili alanlarda seçimler yapsınlar, kendilerini ifade edip geleceklerini kazansınlar.” Dedi.

Üsküdar Üniversitesi Kurumsal Instagram hesabından gerçekleştirilen programın moderatörlüğünü Kurumsal İletişim Medya PR Birim Yöneticisi - Gazeteci Şaban Özdemir üstlendi.

“Yeni durumu kabullenmemiz lazım”

Pandemi sürecinin iyi yönetilmesi gerektiğine dikkat çeken Prof. Dr. Nevzat Tarhan, “Pandemi süreci dünya için beklenmeyen bir durum oldu. Mevcut olan bu krizde hiç beklenmeyen, öngörülmeyen bir virüs nedeniyle sosyal hareketlilik, ekonomik hareketlilik bozuldu ve eğitim modeli değişti. Diğer taraftan insanların aile içi iletişim tarzları değişti, çocuklarımızla ve sevdiklerimizle iletişim kurmayla ilgili büyük etki yaptı. Bu bir gerçek ve bu gerçeğe karşı “Ah, vah!” diyerek gelenekçilik yaparsak kaybederiz. Böyle yapıp geçmişe takılırsak hayatta ilerleyemeyiz. Aynı şey toplum içinde geçerli. Bireyde sosyal dönüşüm olması için zihinsel dönüşüm olması gerekiyor. Zihinsel dönüşüm varsa belli bir toplumda belli bir yaygınlığa ulaşırsa sosyal dönüşüm oluyor, belli bir süreklilikle de devam ederse siyasal dönüşüme götürüyor. Bu pandemide yeni bir durum var. Ah, vah diyeceğimize, yeni durumu kabullenmemiz lazım. Bunu yaparsak yeni duruma yeni çözümler üretmeye başlarız. Böyle olursa kötü olan bu durum bizler için kazanıma dönüşür.” Dedi.

“Gençler neye meraklıysa onunla ilgili seçim yapsın!”

Prof. Dr. Tarhan, gençlerin hedefleri doğrultusunda tercih yapmaları gerektiğinin altını çizerek; “Ciddi bir dijital dönüşüm yaşanıyor. 21. yy’ da bu dönüşüme insanların açık olması gerekiyor. Üniversite sınavına giren öğrencileri Z kuşağı üyeleri oluşturuyor. Yani dijitalleşme konusunda müthiş açıklar. Biz onların başarılı olmaları için önlerine ihtimal iklimi sunacağız. Neye meraklıysalar, hayalleri, arzuları, hedefleri neyse onunla ilgili alanlarda seçimler yapsınlar, kendilerini ifade edip geleceklerini kazansınlar. Özellikle gençlere bu imkânları sunmak istiyoruz. Covid bize sağlık alanının muhakkak teknolojiyle birleşmesi gerektiğini öğretti. Sağlık alanında biz ne kadar süper yollar, fabrikalar, uçaklar yapsak da her şey insan için insanın yararına olması lazım. Onun için sağlık alanındaki mesleklerde biz üniversite olarak davranış bilimleri, sağlık bilimleri ve mühendislik bilimlerini birleştiriyoruz.” İfadelerini kullandı.

Akademik başarı kadar hayat başarısı da önemli

Bir çocuğa sadece akademik başarı değil hayat başarısını da elde ettirmeliyiz diyen Tarhan, “Onun için bunları önemseyen kişileri dikkate almamız gerekiyor. Ben sık sık laylaylom için okula gideyim, diplomayı alayım arka cebime koyayım diyen kişiler bize gelmesin diyorum. Buraya gelecek kişiler öğrenmek için geliyorsa, kendinin, insanlığın, ülkenin ve varoluş için geleceğe yatırım yapmak istiyorsa, yüksek değerleri ve yüksek hedefleri varsa bize gelsin diyoruz. Sadece yemek, içmek, üremekle ilgili düşük hedefi olan kişiler bizde mutlu olamaz.” Şeklinde konuştu.

Hayat tercihtir! 

Prof. Dr. Nevzat Tarhan, “Adayların sadece A planları olmasın B ve C planları da olsun. Eğer kararsız kalırlarsa buraya gelip tercih danışmanlarımıza danışsınlar. Başarı sırasına göre en isabetli on ikiden nasıl vuruş yapabiliriz diye onlardan görüş alsınlar ve tercihlerini ona göre yapsınlar. Hayat tercihtir diyoruz. Yaptığımız her şey tercih. Onun için bu tercihlerden birisi de meslek seçimidir. İnsanın hayatındaki iki önemli tercih; evlilik ve meslektir. İki konuda da kişinin ince eleyip sık dokuması lazım. Daha iyi bir bilenden yardım almaları gerekir. Gençlere tavsiyelerim bu yönde.” İfadelerini kullandı.

Okunma : 1973

ÜHA

 

Haberler

Foto Galeri