TARHAN Ailesinin Soy Ağacı

Tarhan Erzurum’da gençlerle buluştu

Tarhan Erzurum’da gençlerle buluştu

Üsküdar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nevzat Tarhan, Erzurum’da üniversiteye hazırlanan aday, öğrenci veli ve öğretmenleriyle bir araya geldi. “Değişen Dünya ve Gençlik” konusunda önemli bilgiler aktaran Tarhan, meslek seçiminden, pozitif psikolojiye kadar birçok konuda paylaşımlarda bulundu.

Erzurum Güneş Koleji Kız Fen ve Anadolu Lisesi öğrenci, veli ve eğitimcilerine yönelik gerçekleştirilen konferans Necip Fazıl Kısakürek Kültür Merkezinde yapıldı.Konferansa, öğrenci, veli ve eğitimcilerin ilgisi yoğundu.

“Otonom robotlar yaygınlaşacak”

Katılımcılara Endüstri, 1,0-2,0-3,0 ve 4,0’a ilişkin bilgiler veren Tarhan Osmanlı’nın Endüstri Devrimini kaçırdığını, yeni değişimin kaçırılmaması gerektiğinin altını çizdi. 4,0 artık nesnelerin interneti diyen Tarhan, önümüzdeki yıllarda otonom robotların yaygınlaşacağını söyledi. Bireylerin daha da yalnızlaşacağını belirten Tarhan, kedi, köpeğin yerini otonom robotların alacağını söyledi. Tarhan, birçok meslek gurubunun da ortadan kalkacağı ve dönüşeceğini belirtti.

Tarhan Erzurum’da gençlerle buluştu 2

“Hem başarılı hem mutlu olmak mümkün”

Meslek seçiminde teknolojik gelişmeleri göz önünde bulundurulması gerektiğini özellikle vurgulayan Tarhan, modern yaşamla birlikte mutluluk biliminin bugün çok fazla konuşulduğunu söyledi. Mutluluk biliminin Pozitif Psikolojiyi tavsiye ettiğini kaydeden Tarhan, insanların hem başarılı hem mutlu olabileceklerini kaydetti.  

“Sorgulayan daha az Alzheimer oluyor”

Gençlerin artık sorgulayan bireyler olduğunu ifade eden Tarhan, bu dönemin silahının ispat, kanıt ve bilime dayalı olduğunu da sözlerine ekledi. Tarhan, neden, niçin gibi sokratik sorgulayan bireylerin daha az Alzheimer olduğunu da dile getirdi.

“İyilik yapmak yöntem haline getirilmeli”

Kişilerin önem, öncelik hiyerarşilerinin olması gerektiğini kaydeden Tarhan, kişi en çok neyi konuşuyorsa o kişinin kutsalının o olduğunu belirtti. “O nedenle kişinin amacı olmalı ve zora talip olmalı” diyen Tarhan, kişilerin iyilik yapmayı da yöntem haline getirmesi gerektiğini dile belirtti. Tarhan, uzun vadede başarı için iyilik yapmak gerektiğinin da altını çizdi.

Tarhan Erzurum’da gençlerle buluştu 3

“İnanç kültürümüz evrensel olmanın önünde engel değil”

Hayat bir projedir, proje kültürünün kesinlikle öğrenilmesi gerektiğini de sözlerine ekleyen Tarhan, bireylerin hayat başarısında kendi değer ve kültürünü koruyarak modernleşmesi gerektiğini, yerel olmadan evrensel olunamadığını, inanç kültürümüzün ise hiçbir zaman bunun önünde engel olmadığını dile getirdi.

Okunma : 1847

ÜHA

 

Haberler

Foto Galeri