TARHAN Ailesinin Soy Ağacı

Tarhan: “Çocuğun başarısını ortak akıl ortaya çıkarıyor”

Tarhan: “Çocuğun başarısını ortak akıl ortaya çıkarıyor”

Üsküdar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nevzat Tarhan, İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü Veli Akademileri kapsamında Ortaöğretim Geçiş Tercih ve Yerleştirme süreçlerine ilişkin düzenlenen programa katıldı. Tarhan, tercihlere ve aile çocuk ilişkisine dair önemli paylaşımlarda bulundu.

İstanbul İl Milli Eğitim binasında gerçekleştirilen konferansta Prof. Dr. Nevzat Tarhan, eğitimci ve velilere “Son Sığınak Aile” konulu bir konuşma gerçekleştirdi.

“Ortak bir akıl oluşturulursa çocuğun başarısı ortaya çıkar”

Öğrencilerin akademik hayatlarında anne-babalarının ve eğitimcilerin tutumlarının önemli olduğunu belirten Tarhan, bu konuda milli eğitimde ciddi bir şekilde vizyon toplantılarının yapıldığını, bir paradigma dönüşümünün olduğunu söyledi. Tarhan şunları söyledi: “Bu çok gecikmiş bir dönmüşüm fakat geç kalınmış denilemez. Neresinden başlarsak faydalı olacaktır. Bu dönüşümde ailelerin bulunması da çok önemlidir. Bu çerçevede çocuğu eğitirken gencin yapacağı, ailenin ve eğitimcinin yapacağı şeyler var. Bu üçü ortak bir dil kullanırsa, ortak bir akıl oluşturursa çocuğun başarısı ve yetenekleri ortaya çıkar. Ama aile, eğitimci ve genç farklı yol ve dil kullanırsa ortak bir sonuç almak bu durumda zorlaşıyor ve bunu bedelini çocuk ödüyor. Ailenin ve eğitimcinin çocukla olan iletişimini yakalamak önemlidir.”

Tarhan: “Çocuğun başarısını ortak akıl ortaya çıkarıyor” 2

“Bir babanın çocuğuna vereceği en güzel hediye annesini sevmesidir”

“Evli çiftler eşimi nasıl düzeltirim, üzerinde nasıl hâkimiyet kurarımın yerine, evi nasıl sevimli ve sıcak bir hale getiririme odaklanmalıdır. Buna odaklanıp evde sıcak bir atmosfer oluşturduğumuz zaman çocuk doğal olarak aileye bağlanmış olur, aidiyeti yüksek olur. Bir yerde uyuşturucu, alkol gibi kötü şeyler öğrense de evi sevdiği için hata yapsa da gelip evi bulur. Ama evi sevmezse o çocuğu kolay kaybederiz. Burada kritik kavram gencin evi, anneyi ve babayı sevmesidir.” diyen Prof. Dr. Nevzat Tarhan, “Bir babanın çocuğuna vereceği en güzel hediye annesini sevmesidir.” ifadesini vurguladı.

“Teknolojinin nesnesi değil öznesi olmak zorundayız”

Tarhan, değişen dünyada endüstri 1.0’dan endüstri 4.0’a gelindiğini ve endüstri 4.0’a hâkim olanların dünyaya hâkim olduğunu söyledi. Endüstri 4.0 da otonom robotlar, simülasyonlar, siber güvenlik, 3D yazıcılar ve artırılmış gerçeklik olduğunu belirten Tarhan, otonom robotların ilerleyen yıllarda devreye gireceğini, insanların yaptığı bütün işleri yapabileceğini vurguladı. Tarhan şunları kaydetti: “Bu gidişin gerisinde kalırsak birçok fırsatı kaçırırız ve sadece teknolojinin nesnesi oluruz. Hâlbuki teknolojinin nesnesi değil öznesi olmak zorundayız. Teknolojiye hayır diyerek bir şey elde edemeyiz. Aksine teknolojiyi kendi amacımız yönünde kullanmamız gerekiyor. Bunu yapabilirsek teknolojiyi şimdiki gençlere kullanmayı öğretmiş oluruz.” dedi.

Tarhan: “Çocuğun başarısını ortak akıl ortaya çıkarıyor” 3

Program, İstanbul İl Milli Eğitim Müdürü Levent Yazıcı’nın Prof. Dr. Nevzat Tarhan’a hediye takdiminin ardından Tarhan’ın okurları için kitaplarını imzalaması ile son buldu.

Tarhan: “Çocuğun başarısını ortak akıl ortaya çıkarıyor” 4

Okunma : 2387

ÜHA

 

İlgili

16 Aralık 2020
"Psikiyatrist" içerisinde
22 Haziran 2022
"Kişisel Haberler" içerisinde
24 Aralık 2018
"Kişisel Haberler" içerisinde

Haberler

Foto Galeri