TARHAN Ailesinin Soy Ağacı

Şiddete Sıfır Tolerans Sempozyumu

Son dönemlerde sağlıkta artan şiddet olayları Sağlık Bakanlığı'nı harekete geçirdi.

2222Bu kapsamda Sağlık Bakanlığı, Sağlık- Sen ve HAYASAD işbirliğiyle İstanbul'da "Emeğe Saygı Şiddete Sıfır Tolerans" Sempozyumu düzenledi.

Sağlıkta şiddetin önüne nasıl geçilebilirin tartışıldığı sempozyumda Prof. Dr. Nevzat Tarhan da oturum başkanlığı yaptı. Tarhan, insanda şiddet geninin olmadığına vurgu yaptı kültürel tutumların bilinmesine dikkat çekti.

Özellikle Esenyurt Devlet Hastanesi'nde yaşanan sağlık çalışanlarına yönelik saldırılarla kamuoyu gündemine taşınan sağlıkta şiddet olaylarına karşı Sağlık Bakanlığı, Sağlık- Sen ve HAYASAD ( Hasta ve Hasta Yakını Haklarını Savunma Derneği ) birlikte İstanbul Esenyurt Kültür Merkezi'nde "Şiddete Sıfır Tolerans" Sempozyumu düzenledi.

1111Sağlık Bakanı Prof. Dr. Recep Akdağ, İstanbul Sağlık Müdürü Prof. Dr. Ali İhsan Dokucu, Sağlık- Sen Genel Başkanı Metin Memiş,  HAYASAD Başkanı Av. İlhan Yetişkin, Memur Sendikaları Konfederasyonu Başkanı Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu ve çok sayıda davetlinin katılımıyla gerçekleştirilen sempozyum 3 farklı oturumda gerçekleştirildi. Protokol konuşmalarıyla başlayan sempozyumun ilk oturumunda "Şiddet Medya ve Sağlık", ikinci oturumda "Sağlıkta Şiddetin Boyutları" son oturum da ise "Şiddete karşı önleyici süreçler ve beklentiler" konuları konuşuldu, tartışıldı.

Üsküdar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nevzat Tarhan'ın oturum başkanlığını yaptığı "Sağlıkta Şiddetin Boyutları" konulu oturuma ilgi ise oldukça yoğundu. Etiler Polis Meslek Yüksek Okulu Öğretim Üyesi Prof. Dr. Osman Özsoy, Hekim Hakları Derneği Onursal Başkanı Prof. Dr. Selami Albayrak, Hasta Hakları ve Sağlıklı Yaşam Derneği Başkanı Prof. Dr. Tevfik Özlü, Samsun Tabip Odası Başkanı Yrd. Doç. Dr. Mithat Günaydın ile Sağlık-Sen Bilimsel Danışma Kurulu Üyesi Yrd. Doç. Dr. Hasan Hüseyin Yıldırım bu oturumda katılımcılara bilgi verdi.

Açılış konuşmasını yapan Rektör Tarhan artan şiddete dikkat çekti, gündeme yansıyan istatistikleri değerlendirdi. Bir yıl içinde sağlıkta şiddet görenlerin oranlarının yüzde 56 oranında olduğunu kaydeden Tarhan, bu konunun kesinlikle tartışılması gerektiğini söyledi. Şiddetin doğası konusunda bilgi veren Tarhan, insanda saldırganlık eğiliminin olduğunu ancak şiddet geninin olmadığını belirtti.

3333

İnsanda şiddetin iradeyle ortaya çıktığını kaydeden Tarhan kişinin şiddet uygulamamak gibi becerisinin olabildiğini ifade etti. Şiddet insanın doğasında var tezlerinin zayıfladığını da hatırlatan Tarhan şiddetin beslenen bir davranış olduğunu da söyledi. Rektör Prof. Dr. Nevzat Tarhan;

"Atalarımız ahi teşkilatında kasaplara senede bir kez bahçıvanlık yaptırırlarmış. İnsanlar şiddeti eğitimle değiştirebilir. Şiddetin sağlık alanında olması üzücü ve çok dikkati çeken bir durum. Bu, hekime de hastaya da zarar verebilir.

Bu alanda iletişim çalışmaları çok önem taşıyor. Bilgi aktarımı önemli. Kişinin sunduğu bilgi ve tutumla karşı tarafın algıladığı farklı olabiliyor. Şiddeti önleme noktasında tutum çalışmaları yapılmalı. Kültürel tutumlar neler bunlar belirlenmeli. Sorun çözme stilinin bilinmesi gerekir." Dedi…

Programın sonunda Ak Parti İstanbul Milletvekili sağlık, aile, çalışma ve sosyal işler komisyonu başkanvekili Prof. Dr. Türkan Dağoğlu Tarhan'a plaket verdi.


Şaban Özdemir (NPGRUP)

Okunma : 4751

 

İlgili

02 Ağustos 2012
"Kişisel Haberler" içerisinde
19 Nisan 2019
"Kişisel Haberler" içerisinde

Haberler

Foto Galeri