TARHAN Ailesinin Soy Ağacı

Sanatın kimliği ve pasaportu yok!

Sanatın kimliği ve pasaportu yok!Enstalasyon Sanatçısı Reza Hemmatirad Anadolu Ajansı’na verdiği röportajında Prof. Dr. Nevzat Tarhan’ın “Sanatın kimliği ve pasaportu yok” söylemine atıf yaparak, Batılı bir sanatçının Türkiye'ye geldiğinde yere göğe sığdırılamadığını ama bu kültürü seven, bir parçası olan bir sanatçının aynı ilgiyi görmüyor olmasına üzüldüğünü söyledi.

Enstalasyon Sanatçısı Hemmatirad, 'Türkiye benim için İran'dan daha iyi. Amerika ya da Avrupa'ya gitseydim hem ekonomik hem de değer olarak belki daha iyi konumda olurdum ama ben Müslüman bir ülkede sanat yapmayı tercih ediyorum' dedi.

Anadolu Ajansı’na verdiği röportajında Üsküdar Üniversitesi Rektörü, psikiyatrist Prof. Dr. Nevzat Tarhan’ın görüşlerine yer veren sanatçı şu değerlendirmelerde bulundu:

“İranlı sanatçı olarak anılmaktan hoşlanmıyorum. Prof. Dr. Nevzat Tarhan bir gün bir konuşmada 'Sanatın kimliği ve pasaportu yok' demişti. Ben şuna da üzülüyorum, Batılı bir sanatçı Türkiye'ye geldiğinde yere göğe sığdırılamıyor ama bu kültürü seven, bir parçası olan bir sanatçı aynı ilgiyi görmüyor. Tuhaflarına gidiyor. Sanatçılar da bu anlamda bir çeşit 'yurtsuzlaşma' yaşıyor. Ben sadece sanatçı olarak anılmak istiyorum." dedi.

Röportajın tamamı için:

AA


Okunma : 3174

ÜHA

 

İlgili

01 Temmuz 2016
"Kişisel Haberler" içerisinde
17 Ağustos 2021
"Kişisel Haberler" içerisinde

Haberler

Foto Galeri