TARHAN Ailesinin Soy Ağacı

Psikoloji doktora programı açıldı! Prof. Dr. Nevzat Tarhan: “Derinlemesine çalışacak psikologlara ihtiyaç var”

Psikoloji doktora programı açıldı!  Prof. Dr. Nevzat Tarhan: “Derinlemesine çalışacak psikologlara ihtiyaç var”Üsküdar Üniversitesi Klinik ve Uygulamalı Psikoloji Yüksek Lisans programının ardından Psikoloji Doktora programını açtı. Günümüzde derinlemesine çalışacak psikologlara ihtiyaç duyulduğunu belirten Prof. Dr. Nevzat Tarhan, bunun lisansüstü programlarla mümkün olduğunu söyledi. Psikolojinin hem bir bilim hem de sanat olduğunu vurgulayan Tarhan, teorinin kitaplardan ancak sanat yönünün ise sadece ustalardan öğrenilebileceğini ifade etti.

Davranış Bilimleri ve Sağlık alanında özgün eğitim modeli benimseyen Üsküdar Üniversitesi lisansüstü programlarıyla da gerek saha gerek ise akademik alanda ülkenin ihtiyaç duyduğu profesyonelleri topluma kazandırıyor.

Üsküdar Üniversitesi Sosyal Bilimleri Enstütüsü Klinik ve Uygulamalı Psikoloji Yüksek Lisans programının ardından Psikoloji Doktora programını açtı.

Psikolojide lisansüstü eğitimlerin önemine dikkat çeken Üsküdar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nevzat Tarhan ülkemizde derinlemesine çalışacak psikologlara ihtiyaç olduğunun altını çizdi.

Doğru karar için uzmanlaşmak gerekiyor!

Türkiye’de psikoloji lisans eğitimi veren üniversite sayısı artıyor. Bu kapsamda öğrenciler lisansüstü eğitimlere yöneliyor. Bu alanda eğitim almak onlar için ayrıcalık. Artık psikolojide de derinleşmek gerekiyor. Yüksek lisans eğitimini doktora eğitimi ile daha da derinleştirmek gerekiyor. Doktora demek daha ayrıntılı verilere ulaşıp daha derinlemesine uzmanlaşmak ve özelleşmek demek. Doktoraya yönelen bir psikolog seçtiği alanda çok daha derinleşiyor, uzmanlaşıyor. Bu kişinin daha az hata yapması, bir kişinin ruh sağlığı ile daha doğru karar vermesi anlamına geliyor. Şimdi düşünün karşınıza bir insan geliyor, evlilikle ilgili bir karar verecek. Hayatıyla ilgili kararlar verecek. Yahut bir şirkette danışmanlık yapıyor, sağlıklı yönlendirmeler yapacak. Ya da sosyal alanlarda sosyal psikoloji, politik psikoloji alanında danışmanlık yapıyor. Yüksek lisans bilgilerinin yetersiz kaldığı durumlar olabiliyor. Bu da hatalı karara neden olabiliyor. Onun içindir ki artık uzmanlaşmak gerekiyor. Özelleşmek gerekiyor.

Derinlemesine çalışacak psikologlara ihtiyaç var!

Üsküdar Üniversitesi olarak psikolojide , nöropsikoloji, klinik psikoloji, gelişim psikolojisi, eğitim psikolojisi gibi alanlarda psikoloji doktora programı altında bilim dalları açtıklarını ifade eden Tarhan, bu bilim dallarında derinlemesine çalışacak psikologlara ihtiyaç olduğunu söyledi. Doktor programına gelecek kişilerin en az üç senelik teorik ve pratik eğitimden geçeceklerini belirten Tarhan, doktorayı başarıyla tamamlayan kişilerin psikoloji lisans hocaları olacaklarını, bu alanda akademik kariyerlerini sürdürebileceklerini kaydetti.

Psikolojide hem akademisyene hem de saha çalışmasına ihtiyaç var! 

Ülkemizde psikoloji bölümlerinin doluluk oranlarının yüksek olduğunun altını çizen Tarhan, toplumda insanın ruh sağlığıyla ilgilenen klinik ve eğiticilerine ihtiyaç olduğunu söyledi. Bilimsel olarak derinlemesine çalışan kişilere olan ihtiyacın arttığını belirten Tarhan, doktora programıyla Üsküdar Üniversitesi olarak akademik çalışmaya hevesli gençlere fırsat oluşturmuş olduklarını belirtti.

Tarhan: “Psikoloji hem bilim hem de sanattır. Sanat için de iyi ustalara ihtiyaç var”

Lisans eğitimlerinde olduğu gibi lisansüstü eğitimleri de çok değerli ve donanımlı bir akademik kadronun verdiğini kaydeden Prof. Dr. Tarhan şu değerlendirmelerde bulundu. “Bilgi birikimi açısından çok donanımlı bir kadromuz var. Bilgiye doğru rehberlik eden hocalarla doğru tedaviye ulaşılır. Psikolojinin usta çırak ilişkisi vardır, psikoloji hem bir bilimdir hem de sanattır. O nedenle bilim olarak teori olarak kitaplardan bunu öğrenebilirsiniz ama sanat yönünü ancak ustadan öğrenebilirsiniz. Burada iyi ustalar var. İyi hocalarla iyi doktora programları olur, bizim farkımız bu.”

Uzman gibi çalışan doktora öğrencisini hedefliyoruz!

Öğrencilerin tezlerini büyük ölçüde hastanede yapılacaklarını belirten Tarhan, derslerin pratik ve uygulama kısmının Üsküdar Üniversitesi bünyesinde bulunan NPİSTANBUL Hastanesinde olacağını söyledi. Tarhan doktora öğrencilerine üniversitede asistan gibi uzmanlık öğrencisi sorumluluğu vereceklerini belirterek uzman gibi çalışan doktora öğrencisi hedeflediklerini kaydetti.

Okunma : 5933

ÜHA

 

İlgili

10 Eylül 2020
"Psikiyatrist" içerisinde
23 Temmuz 2014
"Kişisel Haberler" içerisinde

Haberler

Foto Galeri