TARHAN Ailesinin Soy Ağacı

PsikoHayat 23. Sayısında ‘İYİLİK BİLİMİ’ ni ele alıyor

Üsküdar Üniversitesi ile uygulama ve bilim ortağı NPİSTANBUL Hastanesi’nin birlikte çıkardığı PsikoHayat dergisi 23’üncü sayısıyla okuyucusuyla buluştu. “İyilik Bilimi” kapak konusuyla çıkan dergi bir birinden özel dosya başlıklarıyla da dikkat çekiyor. Psikoloji alanın son gelişmelerin yer aldığı, özel röportajları ve dünyadan haberlerin de ele alındığı dergi son sayısıyla da yine çok zengin. 

PsikoHayat 23. Sayısında ‘İYİLİK BİLİMİ’ ni ele alıyor

3 aylık periyotlarla Üsküdar Üniversitesi ile uygulama ve bilim ortağı NPİSTANBUL Hastanesi’nin çıkardığı PsikoHayat 23’üncü sayısı zengin içeriğiyle yayında.

İyiliğin depresyon ve anksiyeteyi azaltıcı bir etkisi var!

İyilik Bilimi kapağı çıkan ve iyiliğin birçok açıdan ele alındığı dergide Üsküdar Üniversitesi Kurucu Rektörü Psikiyatrist Prof. Dr. Nevzat Tarhan’ın “Bedene, ruha ve dünyaya iyi gelen ‘iyilik’ ” başlıklı yazısı da okuyucuyla buluşuyor.

Yazıda iyiliğin sadece karşı tarafı değil, kişinin kendisini de mutlu ettiğinin altını çizen Tarhan, iyiliğin depresyon ve anksiyeteyi azaltıcı bir etkisinin olduğuna dikkat çekti. Tarhan; “Aslında iyilik yapmanın insana iyi geldiği görüldü. Nasıl iyi geliyor? İyilik insanın sadece karşı tarafı değil, kişinin kendisini de mutlu ediyor. Depresyon ve anksiyeteyi azaltıcı bir etkisi var. İyilik yaptığı zaman kişinin öz saygısı da artıyor. Yapılan araştırmalarda kişinin başkasına yardım ettiği zaman beyinde empatinin verdiği bir mutluluk hormonu salgılatılıyor.” dedi.

PsikoHayat 23. Sayısında ‘İYİLİK BİLİMİ’ ni ele alıyor 2

Tabiatı ve çevreyi kendi ellerimizle katlediyoruz

PsikoHayat dergisinin son sayısında “Çevreye Yaptığımız Kötülükler” konusunun önemini vurgulayan Üsküdar Üniversitesi İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İbrahim Özdemir; “Soluduğumuz havayı, içtiğimiz suyu, üzerinde yürüdüğümüz ve gıdalarımızın temeli olan toprağı zehirlemeden ve kirletmeden kullanmanın yollarını bulmaya mecburuz. Havası, suyu ve toprağıyla bizi kuşatan ve kucaklayan çevremiz her gün bozuluyor. Son on yıl içerisinde ne kadar çok şey değişti. Sadece Marmara Denizi ölüm döşeğinde değil; Ergene, Gediz, Sakarya ve daha birçok nehrimizde fabrika atıkları sonucu artık balıklar yaşayamıyor. Suyun, havanın ve toprağın kalitesi de sürekli bozuluyor. Tabiatı ve çevreyi kendi ellerimizle katlediyoruz.” şeklinde ifade ediyor.

PsikoHayat 23. Sayısında ‘İYİLİK BİLİMİ’ ni ele alıyor 3

Prof. Dr. Recep Akdağ ile özel röportaj 

Eski Sağlık Bakanı ve TBMM Sağlık Komisyonu Başkanı, Erzurum Milletvekili Prof. Dr. Recep Akdağ, Üsküdar Üniversitesi Medya İlişkileri Uzmanı Ayşe Nur Akçelik İlgeç’e hayatına dair samimi açıklamalarda bulundu. Akdağ; “Şimdi geriye dönüp bakıyorum, ben hekimliği çok severek yaptım. Bir daha dünyaya gelsem tekrar çocuk hekimi olmak isterdim. Çok güzel bir iş bundan dolayı çok mutluyum. Bir çocuk hekimi, üniversite öğretim üyesi ve sağlık bakanı olarak hizmet ettiğim için çok mutluyum.” dedi.

22 Uzman ‘Mutluluğun Kitabı’ nı yazdı…

Üsküdar Üniversitesi Kurucu Rektör Psikiyatrist Prof. Dr. Nevzat Tarhan ve Üsküdar Üniversitesi akademisyenlerinin desteğiyle “Mutluluk Bilimi, Gençler İçin Pozitif Psikoloji Uygulamaları” isimli eser Üsküdar Üniversitesi Yayınlarından çıktı. MEB müfredatının genel kurallarına göre Öğr. Gör. Elif Konar Özkan tarafından hazırlanan yardımcı ders kitabı 22 psikoloji profesyoneli yazar telifinde, 19 üniteden oluşuyor. 5 yılda tamamlanan eser, psikolojik danışman ve rehber öğretmenlere rehber niteliği de taşıyor.

‘Mutluluk ve İyi Oluş’ Dergisi: JHWB yayınlandı.

Dergide mutluluk ve iyi oluş dergisi JHWB’ye de yer veriliyor. Küresel bağlamda ruh sağlığının önemi pandemiden sonra daha da önemli hale geldi. Dünya Sağlık Örgütü, 10 Ekim Dünya Ruh Sağlığı Günü temasını bu yıl “Ruh Sağlığını ve Ruhsal İyilik Halini Küresel Bir Öncelik Haline Getirelim” olarak belirledi. Kurulduğu yıldan bugüne Pozitif psikoloji alanında ciddi çalışmalar yürüten, bu bağlamda 2021 yılında “Küresel İyi Oluş Manifestosu” yayınlayan Üsküdar Üniversitesi şimdi de mutluluk ve psikolojik iyi oluşla ilgili konuların uygulamalı ve pragmatik eleştirel analizini teşvik amacıyla ‘Mutluluk ve İyi Oluş’ Dergisi (JHWB) ni yayın hayatına kazandırdı. Uluslararası bilimsel bir dergi olan JHWB ile akademik etkileşime katkı da hedefleniyor.

“Al-Mizan: Dünya İçin Bir Sözleşme” Tüm Dünya ile Paylaşıldı

Dergide yer alan konu başlıklarından biri de Al-Mizan: Dünya Çevre Sözleşmesi. Birleşmiş Milletler Çevre Programı (UNEP) Dünya İçin İnanç Girişimi çatısı altında yürütülen, dünyadaki Müslüman düşünce liderlerinin katkı koyduğu ortak çalışma metni Al-Mizan: Dünya Çevre Sözleşmesi tamamlandı. Sözleşme, başta Müslüman topluluklar olmak üzere dünyanın ortak mirası olan doğal kaynaklar ve biyolojik çeşitliliğin korunması ile iklim değişikliğiyle ilgili olarak insanlara sorumluluklarını hatırlatırken, İslam’ın temelini oluşturan değerlerden yola çıkarak insanlığın doğal dengeye saygı duymasının kutsal bir amaç olduğunun altını çiziyor.

Türkiye’nin ilk uluslararası Vikiveri etkinkiği Üsküdar’da yapıldı

Alanında birçok ismin iyilik bilimini kendi persfektiflerinden ele aldığı dergide Üsküdar Üniversitesi ev sahipliğinde gerçekleştirilen önemli etkinliklere de dikkat çekiliyor. Bunlardan biri de uluslararası katılımla gerçekleştirilen Vikiveri programı.

Dünyanın 10 ülkesinden ve özerk bölgesinden Türk dilleri konuşan gönüllüler, Üsküdar Ünversitesinde gerçekleşen Wikidata İstanbul 2022 Vikiveri Konferansı’nda bir araya geldi. Gönüllülerin iş birliği ile oluşturulan Vikiveri, 300’den fazla Vikipedi dil sürümünü destekleyenn çok geniş bir veri tabanı özelliği taşıyor. Konferansta Vikiveri’nin daha etkin kullanımı için iş birliği amaçlanıyor.

Üsküdar Üniversitesi Kurumsal İletişim Daire Başkanı Tahsin Aksu’nun editör yazısının yer aldığı herkese açık aktüel bir yayın olan PsikoHayat, her sayısında özel bir konu başlığı altında farklı araştırmalar, yorumlar, köşe yazıları, özel röportajlar ve makaleleri okuyucuların beğenisine sunuluyor.

Üsküdar Üniversitesi ve bilim ortağı NPİSTANBUL Hastanesi ile ilgili haberlerin de yer aldığı PsikoHayat, Türkiye’nin her yerinde tüm devlet ve özel okulların kütüphanelerine gönderiliyor.

Derginin tamamı için tıklayınız:

Okunma : 830

ÜHA

 

İlgili

20 Şubat 2023
"Kişisel Haberler" içerisinde
20 Mayıs 2019
"Kişisel Haberler" içerisinde
22 Ağustos 2022
"Kişisel Haberler" içerisinde

Haberler

Foto Galeri