TARHAN Ailesinin Soy Ağacı

Prof. Dr. Tarhan’dan Türkiye - Sierra Leone “dostluk köprüsü”ne katkı

Prof. Dr. Tarhan’dan  Türkiye - Sierra Leone “dostluk köprüsü”ne katkı

Türkiye ile Sierra Leone Dostluk ve Kardeşlik Organizasyonu desteğiyle Sierra Leone’nin başkenti Freetown’da inşaa edilen kültür merkezi, cami ve Kuran kursu, iki ülke arasındaki dostluk köprüsünü geliştirmeyi hedefliyor.

Üsküdar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nevzat Tarhan’ın katkılarıyla yapımına bir yıl önce başlanan kompleksin 2 yılda tamamlanması planlanıyor.

Batı Afrika ülkelerinden Sierra Leone’nin başkenti Freetown’da Türkiye-Sierra Leone Dostluk ve Kardeşlik Organizasyonu desteğiyle içerisinde kültür merkezi, cami ve Kuran kursunun da yer aldığı bir kompleks inşa ediliyor.

Merzifon Eğitim ve Kültür Derneği’nin girişimiyle gerçekleştirilen Türkiye-Sierra Leone Dostluk ve Kardeşlik Organizasyonu desteğiyle Medresetüzzehra Vakfı tarafından yaptırılan Kuran kursuna Prof. Dr. Nevzat Tarhan’ın, camiye ise Annesi Merhum Müzeyyen Tarhan’ın isimleri verildi. Şantiye alanında gerçekleştirilen törene ellerinde Türk Bayrakları ve balonlarla katılan bölge sakinleri büyük ilgi gösterdi.

Prof. Dr. Tarhan’dan  Türkiye - Sierra Leone “dostluk köprüsü”ne katkı 2

550 kişi ibadet edebilecek

Üsküdar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nevzat Tarhan’ın katkılarıyla yapımına bir yıl önce başlanan cami ve Kuran Kursu’nun 2 yılda tamamlanması planlanıyor. Müzeyyen Tarhan Camisi’nin içi 300, bahçesi 250 olmak üzere toplam 550 kişi kapasiteli olacak. Prof. Dr. Nevzat Tarhan Kuran Kursu’nda ise 100 öğrenci eğitim görebilecek.

Prof. Dr. Tarhan’dan  Türkiye - Sierra Leone “dostluk köprüsü”ne katkı 3

Kültür Merkezi’nde misafirhane de var

2 dönümlük bir arazi üzerine inşa edilen komplekste cami, Kuran Kursu, misafirhane ve salonlar yer alacak. Cami ve Kuran Kursu toplam 400 metrakarelik bir alanda yer alacak. Cami ve Kuran Kursu’nun arkasında yer alacak iki katlı 400 metrekarelik diğer binada ise misafirhane ve salonlarının yer alacağı bir kültür merkezi kurulacak.

“Bölgenin en büyük camisi olacak”

Merzifon Eğitim ve Kültür Derneği Başkanı Selami Solak, bir yıl önce yapımına başlanan cami ve Kuran kursunun iki yılda tamamlanmasının planlandığını, Müzeyyen Tarhan Camii’nin tamamlandığında bölgenin en büyük camisi olacağını söyledi. 7 milyon nüfusa sahip bir ülke olan Sierra Leone’nin %65’inin Müslüman olduğunu belirten Solak, yapımı devam eden cami ve Kuran Kursu’nun memnuniyetle karşılandığını, yapılan bu tür çalışmaların iki ülke arasındaki ilişkilerin gelişmesinde ve güçlenmesinde önemli katkılar sağlayacağını ifade etti.


Okunma : 7536

ÜHA

 

Haberler

Foto Galeri