TARHAN Ailesinin Soy Ağacı

Prof. Dr. Tarhan: “Pandemi genç kuşak için bir avantaj”

Üsküdar Üniversitesi Kurucu Rektörü Prof. Dr. Nevzat Tahan, Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi’nin Instagram canlı yayın konuğu oldu. Koronavirüsün insan hayatını ne denli etkilediği ve neler yapılması gerektiği ile ilgili bilgiler veren Tarhan, pandemi döneminin genç kuşak için avantaj olduğunun altını çizdi. 

Prof. Dr. Nevzat Tarhan

“Şu anda kıyameti kendimiz oluşturuyoruz”

Korona virüsün tıbbı da ciddi sınava soktuğunu söyleyen Tarhan; “Aşı karşıtlarının şu an sesi çıkmıyor. Doğadaki düzen bizden intikam alıyor. İnsanoğlu doğayı katletti biz şu anda kıyameti kendimiz oluşturuyoruz, bu insanoğluna uyarı zilidir. Covid-19 pandemisi bizim için fırsatlar ve tehlikeler sunuyor. Karamsarlığa gerek yok. Eskiden savaş döneminde Japonya ve Almanya savaştan mağlup olarak çıktı fakat ondan sonra çok çalıştılar, şu anda süper güç olabildiler. Biz de o dönemde savaşa bile girmedik ama tembellikten dolayı gelişemedik. O dönemde Güney Kore bile bizi geçmişti.” Şeklinde konuştu.  

“Pandemi genç kuşak için bir avantaj”

Pandemi sürecinde en çok Türk ve Batı toplumlarının farklarına dikkat ettiğini söyleyen Tarhan; “Sağlık sistemi kötü olan ülkeler büyük kayıp verdiler. Türkiye ise sağlık sistemi konusunda çok başarılı. Pandemi dönemi genç kuşak için bir avantaj durumunda. Eski kuşaklar zorluklarla olgunlaşıyordu, yeni kuşaklar ise varlıklar içinde olgunlaşıyorlar. Bu sebeple olgunlaşmada psikolojik krizler de yaşanabiliyor. Yeni kuşaklar hiç ölmeyecekmiş gibi yaşıyor, bu hiç doğru değil. Çocuklar daha anaokulu çağındayken akvaryumdaki balığın bir gün öleceğinin öğretilmesi gerekiyor. Pandemi dönemi bizim adımıza, psikolojik bir olgunlaşma için büyük şans olarak görülmeli.” İfadelerini kullandı.

Kısıtlamalar yaşlılar üzerinde olumsuz etkiye sebep oluyor”

65 yaş üzerine getirilen kısıtlamaların doğru olmadığına değinen Prof. Dr. Nevzat Tarhan; “Bu konuda dünyada hiçbir ülkede bu şekilde kısıtlama getirilmedi. Çünkü bu kısıtlamalar yaşlılar üzerinde olumsuz etkiye sebep oluyor ve alzheimer oranını arttırıyor. İnsanlar işlerini yaptıktan sonra dışarıda gezmemeliler. Hiç kimse başka bir insanın özgürlüğünü, hatta kendi özgürlüğünü bile kısıtlama hakkına sahip değildir.” Dedi.

“Koronavirüsün ortadan kalkması için donakalım tepkisi verilmeli”

 Korona virüsün tamamen ortadan kalkması için donakalım yapılması gerektiğinden bahseden Tarhan; “Üç hafta kimse evden dışarı çıkmazsa virüs konak bulamaz. Böylelikle ortadan yok olur. Tabi ki de bu yöntem bir seçimdir. Ekonomik olarak kolay bir tercih değildir. Fakat virüs şu an kol geziyor. Üç hafta bloke edilirse her şey sıfırlanabilir. Bu süreçte öyle veya böyle kendini koruyanlar devam edecek, korumayanlar şanslı değilse göçecekler.” İfadelerini kaydetti.

Okunma : 1590

ÜHA

 

Haberler

Foto Galeri