TARHAN Ailesinin Soy Ağacı

Prof. Dr. Tarhan: “Önce kendimizi yönetmeyi başaracağız”

Üsküdar Üniversitesi Kurucu Rektörü, Psikiyatrist Prof. Dr. Nevzat Tarhan bir kez daha kaymakam adaylarıyla bir araya geldi.  Ankara Kaymakamlık Kursu Vizyon Eğitimi Programı kapsamında Türkiye’nin farklı bölgelerinde göreve hazırlanan kaymakamlara “Ailede Yeni Doğrular” konusunda seslenen Tarhan; “ Biz ailede anne baba olarak önce kendimizi yönetmeyi başaracağız ondan sonra kendimizi tanıyacak, sosyal bilinç sahibi olup karşı tarafın duygularına anlayacak ve ilişkileri sağlıklı yönetmeyi öğreneceğiz.” dedi


Prof. Dr. Tarhan: “Önce kendimizi yönetmeyi başaracağız”

“Liderlikte en önemli şey doğru karar verebilmek”

Liderliğin psikolojik boyutunun çok ihmal edildiğini ifade eden Tarhan; “Hâlbuki liderlik denildiği zaman başkalarını yönetmekten bahsediyorsun. Şimdi bilimsel bir liderlik var. Yönetime kendinden başlıyorsun. Buna nöroliderlik deniliyor. Kendisini, kendi arzu ve dürtülerini yönetemeyen kişi başkalarını yönetemiyor. Bunun pozitif psikolojide karşılığı da bulunuyor. Kişide nöroliderlik varsa kişi beyindeki arzularını, bir yandan iyicil duygularını diğer yandan beyindeki kötücül dürtü ve duygularını yönetebilir. Frontal lob beynin ön bölgesi denet simülatörü. Biz bir karar verirken geçmişe ve geleceğe bakıyoruz daha sonra en önemli kararı vermeye çalışıyoruz. Liderlikte en önemli şey birinci basamağı, doğru karar vermeyi başarabilmek. Bu ailede de geçerli.” diye konuştu.

Prof. Dr. Tarhan: “Önce kendimizi yönetmeyi başaracağız” 2

“Beynimizin ön bölgesini eğitmeyi bilmiyoruz” 

Hazcılığın yaşam felsefesi haline geldiğini dile getiren Tarhan; “Şuanda yaşam felsefesi olarak hedonizm öngörülüyor. Sadece dünya hayatı var, dünyadan başka hayat yok. 'İnsandaki yaratıcı faaliyet, özgürlük, bencillik ve haz peşinde koşmakla elde edilir diyen bir yaşam felsefesi var. Bu hedonizm batı dünyasını, haz ve hız peşinde koşan bir toplum haline getirdi. Geçmiş kuşaklar şimdi kültürel aktarımlarla idare ediyorlar ama 30 sene sonra dünyadaki toplum bizim hiç öngöremediğimiz bir toplum olacak. Narsizm ve bencillik kişilik haline gelecek. Narsist kişiler kendilerini merkeze koyarlar, kendilerine hayrandırlar kendi egolarını kutsallaştırırlar. Amerika’da Manhattan’da kanalizasyonlarda antidepresanlar ölçülür hale geldi. Ekmek peynir gibi antidepresan kullanımı var. Peki, neden bunlar yaşanıyor? Beynimizin ön bölgesini eğitmeyi bilmiyoruz. Beynimizin ön bölgesi olmasa ahlak ve medeniyet olmazdı. Frontal bölge beynin kaptan köşkü, bütün canlılar içinde en büyük insanda var bu.” ifadelerinde bulundu.

“Önce kendimizi yönetmeyi başaracağız”

Sağlıklı karar verebilmek için uygulanması gereken adımlara değinen Tarhan; “Biz ailede anne baba olarak önce kendimizi yönetmeyi başaracağız ondan sonra birinci adımı atacağız, öz bilinç kendimizi tanımak. İkinci adım özyönetim, kendimizi yönetmek. Üçüncü adım sosyal bilinç, duygusal okur yazarlık, empati, karşı tarafın duygularını anlamaya çalışmak. Dördüncüsü ise ilişki yönetimi, ilişkileri sağlıklı bir şekilde yönetirsek biz ailede de toplumda da doğru kararlara en yakın kararları vermiş oluruz.” dedi.

Okunma : 2141

ÜHA

 

İlgili

Haberler

Foto Galeri