TARHAN Ailesinin Soy Ağacı

Prof. Dr. Tarhan: “Hayal kuralım ama hayalperest olmayalım”


Prof. Dr. Tarhan: “Hayal kuralım ama hayalperest olmayalım”

Üsküdar Üniversitesi Sağlık Kültür ve Spor Direktörlüğü ile Bir Düşün Sosyal ve Siyaset Kulübünün düzenlediği “Tecrübe Üzerine Söyleşi 2” etkinliğinin konuğu Prof. Dr. Nevzat Tarhan oldu. Öğrenciler ile deneyimlerini paylaşan Tarhan, öğrencilere tavsiyelerde bulundu Tarhan, “Hayal kuralım ama hayalperest olmayalım” dedi.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan söyleşinin sunuculuğunu Radyo Televizyon ve Sinema Bölümü öğrencisi Seda Seydioğlu yaptı. Söyleşinin moderatörlüğünü ise Bir Düşün Sosyal ve Siyaset Kulübü Başkanı Emirhan Dursun üstlendi.

“Rastgele iyilik yapmak insanın hayatına dokunur”

Öğrencilik yıllarında yaşadıklarını paylaşan Üsküdar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nevzat Tarhan, Harp Okuluna geçme sürecinden bahsetti. Tarhan, “Asker hastanesinde göz muayenesine gittim, gözümde gözlük vardı.  Muayenedeki tabip albay senin gözün bozuk, harp okuluna gitsen yardımcı sınıf olursun demişti. Bende tabip albaya yardımcı sınıf istemiyorum tıbba girmek istiyorum dedim. Meğer okul komutanı tabip albayın arkadaşıymış benim yanımda komutana telefon etti. Zaten sınıfta ilk üçteydim oradan sınava girdim hiç tanımadığım bir insan bana hayatımın iyiliğini yapmıştı gençlere bunu tavsiye edebilirim. Rastgele iyilik yapmak insanın hayatına dokunur” dedi.

Prof. Dr. Tarhan: “Hayal kuralım ama hayalperest olmayalım” 2

“Yerde gazete parçası bulsam okurum”

Hayatına etki eden kitaplara değinen Tarhan, kitap okumaya karşı çok meraklı olduğunu ifade etti. Tarhan, “Bizim ailede diş hekimi, doktor çok annem beynimi yıkamıştı kitap oku diye Merzifon Halk Kütüphanesine çok giderdik. Orada kitap okuma merakı oluştu, yerde gazete parçası bulsam okurum” şeklinde konuştu.

“Hedefler hata yapmamaya değil vazgeçmemeye yönelik olmalı”

Eğitim hayatında yaşadığı zorlukları da öğrencilerle paylaşan Tarhan “Eğitim hayatımda muhakkak zorlukla karşılaştım, hata yaptım ama bir hedef koyduysam o hedeften vazgeçmemeye özen gösterdim. İnsan bir hedef koyduysa o hedefe gitmek için vazgeçmemeli, hata yapmamaya değil vazgeçmemeye yönelik hedef koymak gerek” dedi.

“İnsan kendi kendinin lideri olmadan başkasının lideri olamaz”

Askerde öğrendiklerini öğrencilerle paylaşan Tarhan, bilimsel lider olmanın önemine dikkat çekti. Tarhan, “Her asker bir takım lideridir ama liderlik öncelikle kendinden başlıyor. İnsan kendi kendinin lideri olmadan başkasının lideri olamaz. Liderlikten kast edilen karizmatik liderlik değil takım liderliği yani bilimsel liderlik olmalı” dedi.

Prof. Dr. Tarhan: “Hayal kuralım ama hayalperest olmayalım” 3

“Muhasır medeniyet seviyesinin üstünü hedeflemeliyiz”

Tarhan, eskiden mesleki olarak yaptığı yeniliklerin meslektaşları tarafından tepki gördüğüne değinerek vazgeçmemenin önemini vurguladı. Tarhan, ”İnsanın yeni bir şey yapması ve onun olacağına inanması risktir. Etrafındakiler ilk aşamada bu insana güler, ikinci aşamada şiddetle karşı çıkar, üçüncü aşamada biz bunları biliyoruz derler bu nedenle yeniliğe, değişime kapalı olmamalıyız. Hedef olarak kendimize muhasır medeniyet seviyesini değil muhasır medeniyet seviyesinin üstünü hedeflemeliyiz.” şeklinde konuştu.

“Hayal kuralım ama hayalperest olmayalım”

Bilgi öğrenmede sorgulayıcı olunması gerektiğini vurgulayan Tarhan, belirlenen hedeflerle ilgili hayal kurmanın önemine dikkat çekti. Tarhan, “Bilimle uğraşan kimse arı gibidir, her şeyi dolaşır balını öyle oluşturur. Bilgi böyle öğrenilir. Hedefiniz hocalarınızı geçmek olsun bu konuda hayalleriniz olsun, hayal kurmak çok önemli hayal kuralım ama hayalperest olmayalım. Hayallerini kutsallaştırarak hayalperest olan kimse hata yapıyor, hayal kurarak fikir üretmek çok daha önemli” dedi.

Söyleşide Prof. Dr. Nevzat Tarhan öğrencilerin merak ettiği soruları yanıtladı

Söyleşi sonunda Prof. Dr. Nevzat Tarhan’a Bir Düşün Sosyal ve Siyaset Kulübü Danışmanı İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler Dr. Öğr. Üyesi Necla Polat ney hediye etti.

Prof. Dr. Tarhan: “Hayal kuralım ama hayalperest olmayalım” 4

Haber: Meryem Özkan
Fotoğraf: Zahit Arslan

Okunma : 3216

ÜHA

 

İlgili

21 Mart 2018
"Kişisel Haberler" içerisinde
06 Mart 2023
"Kişisel Haberler" içerisinde
11 Mart 2019
"Psikiyatrist" içerisinde

Haberler

Foto Galeri