TARHAN Ailesinin Soy Ağacı

Prof. Dr. Nevzat Tarhan’ın 3 kitabı daha İngilizceye çevrildi

Kaleme aldığı kitaplarıyla küresel ölçekte geniş bir okuyucuya ulaşan Psikiyatrist, Yazar Prof. Dr. Nevzat Tarhan'ın şimdi de “Bağımlılık”, “Kadın Psikolojisi” ve “Bilgelik Psikolojisi” kitapları İngilizceye çevrildi. 
Bağımlılıklarla savaşma yollarını okurlara sunan “Addiction - Bağımlılık”, “Okumak, düşünmek, fikirleriyle var olmak, günümüzün kadınlarının temel görevi olmalıdır” a vurgu yapan " Women’s Psychology - Kadın Psikolojisi" ve din bilimleri ile fen bilimlerinin sentezinin mümkün olup olmadığını tartışan, okuyuculara bilimsel ve kanıta dayalı bir bilgelik öğretisi sunan “The Neuropsychology of Wisdom - Bilgelik Psikolojisi” şimdi İngilizce olarak raflarda.

 

Üsküdar Üniversitesi Kurucu Rektörü, Psikiyatrist Prof. Dr. Nevzat Tarhan'ın TİMAŞ Yayınlarından okuyucuyla buluşan “Addiction- Bağımlılık”, “Women’s Psychology - Kadın Psikolojisi” ve “The Neuropsychology of Wisdom - Bilgelik Psikolojisi” kitapları şimdi İngilizce olarak okurlarıyla buluştu.

Sadece alkol ve madde bağımlılığı değil, her türden bağımlılık ele alınıyor…

Prof. Dr. Nevzat Tarhan’ın Psikiyatri Uzmanı Doç. Dr. Serdar Nurmedov ile kaleme aldığı ve İngilizce olarak basılan “Addiction - Bağımlılık” adlı kitabında, çağımızın en önemli problemlerinden biri olan bağımlılığı en yeni bilimsel gelişmeler ışığında ele alıyor. Bağımlılığı "tedavisi olan bir beyin hastalığı" olarak nitelendiren Prof. Dr. Tarhan, konuyu sebepleri, koruyucu faktörleri ve gelişen tedavi yöntemleriyle detaylı bir şekilde inceliyor. Doç. Dr. Serdar Nurmedov’un katkılarıyla sadece alkol ve madde bağımlılığı değil, her türden bağımlılığın gelişim seyri ve tedavi aşamaları da detaylı bir biçimde ele alınıyor. Kitabın sonunda yer alan anket ve ölçekler, okuyucunun bağımlılıkla kendisi arasındaki mesafeyi değerlendirmesine yardımcı oluyor.

Ülkemizde de özellikle gençlerde sıklıkla görülen uyuşturucu madde, alkol ve sigara bağımlılığının yanı sıra, modern hayatın getirdiği çeşitli bağımlılıkları da ele alan kitap, bu bağımlılıklarla savaşma yollarını okurlara sunuyor.

Kadını bütün yönleriyle anlatan bir rehber…

Prof. Dr. Nevzat Tarhan'ın klasikleşmiş eseri " Women’s Psychology - Kadın Psikolojisi" de İngilizce olarak okurların beğenisine sunuldu.
Kadınların psikolojisini, kimliğini, kişiliğini, fıtratını ve karşılaştıkları sorunları bilimsel bir bakış açısıyla ele alan kitap, kadın erkek ilişkilerinde de yol gösterici bir rol üstleniyor. Evlilik, annelik, kadın-erkek ilişkileri, feminizmin etkileri, terkedilme korkusu ve daha birçok konu bu kitapta inceleniyor.
Toplumun temel dinamiği olan ailenin korunması, yaşatılması ve yeniden yapılanması için gereken özeni gösteren kitapta, kadın erkek ilişkileri bilim ve fıtrat çerçevesinde anlatılıyor.

Kadınların 'bilge kadın' olmaya ihtiyaçları var…

"Kadınların 'hüzünlü prenses' olmayı bırakıp 'bilge kadın' olmaya ihtiyaçları vardır. Okumak, düşünmek, fikirleriyle var olmak, günümüzün kadınlarının temel görevi olmalıdır." ifadesine yer veren kitapta Prof. Dr. Tarhan, kadın psikolojisini ve kadın erkek ilişkilerini kapsamlı bir şekilde ele alarak, okurlara bilimsel ve pratik çözümler sunuyor.

Bilim ve inanç temelli bir yaklaşım…

Prof. Dr. Nevzat Tarhan, "The Neuropsychology of Wisdom - Bilgelik Psikolojisi" kitabında bilgeliği sadece sözde ve soyut bir tavır olarak değil, günlük hayatın bir parçası olarak ele alıyor. İngilizce olarak basılan kitap, rasyonel inanç, Spinoza’nın yanılgısı ve evrimin evrimi gibi konuları işleyerek, bilimin ulaştığı veriler ışığında inancın rasyonel akılla nasıl ortak temellere dayandığını açıklıyor.

Türkiye'de psikiyatri dünyasına nörobilim alanında yaşanan gelişmeleri ilk aktaran isimlerden biri olan Prof. Dr. Nevzat Tarhan, bu kitapta bilimin son gelişmeleri ışığında bilgeliğin izini sürüyor. Küresel adalet ve barış için bilgeliğin şart olduğunu vurguluyor.

Kitap, din bilimleri ile fen bilimlerinin sentezinin mümkün olup olmadığını tartışan, yaratılış ve evrim ikilemi gibi zor konuları ele alarak, okuyuculara bilimsel ve kanıta dayalı bir bilgelik öğretisi sunuyor.

Tarhan’ın İngilizceye çevrilen kitap sayısı artıyor… 

Tarhan’ın daha önce de Mesnevi Terapi (Rumi Therapy), İnanç Psikoloji (Faith in the Laboratory) ,  Bilinçli Genç Olmak (Conscious Young), Bilinçli Aile Olmak (Conscious Family), Çağın Vicdanı Bediüzzamın (Bediuzzaman The Conscience Of The Age), Akıldan Kalbe Yolculuk ( A Journey From Mind To Heart)  kitapları İngilizceye çevrilerek okuyucusuyla buluşmuştu.
 

Okunma : 473

ÜHA

 

Haberler

Foto Galeri