TARHAN Ailesinin Soy Ağacı

Prof. Dr. Nevzat Tarhan; “Türklerin çoğu evrime inanmıyor”

Prof. Dr. Nevzat Tarhan; “Türklerin çoğu evrime inanmıyor”

ABD’de yayın yapan Maine Public internet sitesi, evrim teorisinin Milli Eğitim müfredatından kaldırılmasıyla ilgili hazırladığı haberinde Üsküdar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nevzat Tarhan’ın konuyla ilgili görüşlerine yer verdi. Prof. Dr. Tarhan'ın daha önce National Public Radio'dan Lauren Frayer'a verdiği demeçlerden alıntı yapılan haberde, Türkiye'de süren evrim teorisi tartışmaları ele alınıyor.

‘Geçtiğimiz yıl içerisinde bir Evrim Kongresi düzenleyerek büyük bir organizasyona ev sahipliği yapan Üsküdar Üniversitesinin Rektörü’ olarak görüşleri sorulan Tarhan; "Türk toplumunda birçok kişi evrime inanmıyor çünkü evrim teorisi Allah'ın olmadığını ima ediyor ve Dünya'nın şans eseri oluştuğunu anlatıyor. Bu durum toplumda kafa karışıklığına sebep oluyor. Türkiye modern bir demokrasidir ama İslam kültürümüze de sahip çıkmalıyız." dedi.

Evrimin lise müfredatından çıkarılması

“Evrim Teorisi”nin son dönemde Türkiye'de İslam’la ve Yaratılış Teorisi'yle çeliştiği için eğitim müfredatından çıkarıldığı ifade edilen haberin detaylarında teorinin bu zamana kadar Türk Milli Eğitim Müfredatı'nda Lise 9. sınıf biyoloji dersindeki ‘Hayatın Başlangıcı ve Evrim' ünitesi içerisinde anlatıldığı belirtildi. Haberde Milli Eğitim Bakanlığı Talim ve Terbiye Kurulu’nun 2017-2018 eğitim-öğretim yılı itibariyle Hayatın Başlangıcı ve Evrim konusunun üniversite lisans eğitiminde verileceğini açıkladığı bilgisine de yer verildi.

Yeni ünite; “Canlılar ve Çevre”

‘Hayatın Başlangıcı ve Evrim’ Ünitesinde, Charles Darwin’in Evrim Teorisi, “Evrimleşmenin bir sonucu olarak türlerin değişimini ve yeni türlerin oluşumunu, evrime etki eden faktörleri ve mekanizmaları ile açıklayan teori” olarak anlatılıyordu. Evrim ünitesi, “Canlılar ve Çevre” başlıklı bir ünite ile değiştirildi. Yeni ünitede, öğrencilere, çevre şartlarının genetik değişimlerin sürekliliğine olan etkisi anlatılıyor.

Haberin tamamı için http://mainepublic.org/post/turkey-schools-will-stop-teaching-evolution-fall#stream/0 adresi ziyaret edilebilir.

Okunma : 5068

ÜHA

 

İlgili

Haberler

Foto Galeri