TARHAN Ailesinin Soy Ağacı

Prof. Dr. Nevzat Tarhan sınavda başarının yollarını anlattı…

7Prof. Dr. Nevzat Tarhan, Bahçelievler Eğitim ve Kariyer Günleri’nde sınava hazırlanan öğrencilerle buluştu. Bine yakın öğrenci ve öğretmenin katıldığı “Sınav Yolunda” isimli konferansta Tarhan, başarının ipuçlarını anlattı.

Meslek tercihi ve kariyer planlamasında başta öğrenciler olmak üzere velilere ve tüm katılımcılara ışık tutması amacıyla Bahçelievler Eğitim ve Kariyer Günleri başladı.

Siyavuşpaşa Spor Kompleksi’ndeki etkinlikte Üsküdar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nevzat Tarhan, öğrenci ve öğretmenlere “ Sınav Yolunda” başlıklı konferans verdi.

Bahçelievler Rehberlik Araştırma Merkezi tarafından gerçekleştirilen etkinlikte Üsküdar Üniversitesi’nin standında değişen ihtiyaçlar, yenilenen meslekler ve bölümler üniversite adaylarına tanıtılırken Tarhan öğrencilere sınavlarda başarının püf noktalarını anlattı.

Sınav heyecanının kişide sinirlilik, huzursuz, gerginliğe neden olduğunu, fiziksel belirtiler olarak sık sık nefes alma, idrara çıkma, uykusuzluk ve titreme halleri gözlemlendiğini ifade eden Tarhan, adaylara hayat kurtaracak önerilerde bulundu.5

Kişilerin sınav döneminde olumsuz yüzlerce düşünceye maruz kalabildiğini belirten Tarhan, bu düşüncelerin, sınava odaklanmayı engelleyecek, abartılı olması halinde kişilere zarar verebileceği uyarısında bulundu.

Kaygıyı kişinin zihninde çözebileceğini kaydeden Tarhan öğrencilerin, başarısızlık, yapamamak, çevremdekiler ne der gibi düşüncelerden uzaklaşması gerektiğini söyledi.

Tarhan öğrencilerin olumsuz düşünceler yerine sınav ne zaman, bu süreçte neler yapmalıyım, günlük kaç soru çözmeliyim, gerekli önlemlerimi aldım mı?…vs. süreç odaklı düşünebilmeli” dedi.

 

Okunma : 3910

 

İlgili

23 Haziran 2020
"Psikiyatrist" içerisinde
13 Mart 2015
"Kişisel Haberler" içerisinde

Haberler

Foto Galeri