TARHAN Ailesinin Soy Ağacı

Prof. Dr. Nevzat Tarhan: O kişiler ölüm cezasını düşünüp duracak durumda değil

Prof. Dr. Nevzat Tarhan: O kişiler ölüm cezasını düşünüp duracak durumda değil

HABERTÜRK TV'de yayınlanan Kübra Par’ın sunduğu Gerçek Fikrin Ne programında uzmanlar çocuk istismarı ve idam cezasını değerlendirdi.

Üsküdar Üniversitesi Rektörü-Psikiyatrist Prof. Dr. Nevzat Tarhan’ın da katıldığı yayında Tarhan, o kişilerin ölüm cezasını düşünüp duracak durumda olmadıklarını söyledi.

Habertürk’teki yayına Prof. Dr. Gökhan Oral, Av. Tuba Torun ile idam cezasını Meclise taşıyan BBP Genel Başkan Yardımcısı Bayram Karacan katıldı.

Toplumda faillerin hak ettiği cezayı alacağına dair kanaat olursa kanun dışı yollara başvurulmayacağının altının çizildiği programda uzmanlar, idam cezasını hem hukuki açıdan hem de caydırıcılık psiikolojisi açıdan masaya yatırdı. Programda uluslararası anlaşmalar ve suçluların iadesi konusunda idam cezasının Türkiye'nin elini zayıflatıp zayıflatmayacağı da konuşuldu.

Üsküdar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nevzat Tarhan yaptığı değerlendirmede:

''Bu kişiler acımasız ve pişmanlık duymayan yaptıkları işlerden zevk alan kişiler'' dedi. Kamu vicdanına vurgu yapan Tarhan ''Kamu vicdanının bunun idam ile cezası konusunda eğilimi olduğu görülüyor. Bu kişinin yanlış yere ceza alması durumunda, şüphe her zaman sanığın lehinedir, ufak bir ihtimal bile suçlu olmama ihtimali varsa bu da önemlidir.'' dedi.

Reddedilen ve onuru zedelenen kişinin zaten ölmek istediğini belirten Tarhan, ''Bu kişiler zaten ölmek istiyor ve o anda 'bunu yaparsam ölüm cezası alacağım' diye düşünülecek durumda değil'' açıklamasını yaptı.

Kitle psikolojisine dikkat çeken Tarhan, idam cezasından çok adalete güven üzerinde durulması gerektiğini vurguladı. Toplumun ağırlaştırılmış müebbet istemeyerek ölüm cezası istemesine dair, ''Yargılamadan bir insanın öldürülmesini istemek, o kişi bir milyonda bir ihtimal bile suçsuzsa o ihtimali yok ediyor. Bununla birlikte tekrar eden suçlarda düşünülebilir'' ifadelerini kullandı.

Habertürk.com


Okunma : 7503

 

İlgili

08 Mayıs 2017
"Psikiyatrist" içerisinde
29 Temmuz 2021
"Kişisel Haberler" içerisinde

Haberler

Foto Galeri