TARHAN Ailesinin Soy Ağacı

Prof. Dr. Nevzat Tarhan: “Mescid-i Aksa tüm Müslümanların meselesidir”

Üsküdar Üniversitesi Kurucu Rektörü, Psikiyatrist Prof. Dr. Nevzat Tarhan Akit TV’de yayınlanan, Hakan Karagül’ün sunduğu iftar programının canlı yayın konuğu oldu. Tarhan; “Ramazan, bayramlar ve değişen sosyal hayat” konularına dair değerlendirmelerde bulundu. Mescid-i Aksa’da yaşananlar hakkında da görüşlerini paylaşan Tarhan; “Tüm Müslümanların harekete geçmesi gerek. Mescid-i Aksa bombalanıp alevler çıktıkça Yahudiler seviniyorlar. Biz ise pasif davranıyoruz. Mescid-i Aksa tüm Müslümanların meselesidir.” dedi.


Prof. Dr. Nevzat Tarhan: “Mescid-i Aksa tüm Müslümanların meselesidir”

“Ruh sağlığının da yenilenmeye ihtiyacı var”

Pandemi sürecinde insanlık olarak neler yapılabileceği hakkında tavsiyelerde bulunan Prof. Dr. Tarhan; “Bu kapanma sürecinde insanların çok bunaldığını gözlemliyorum. Özgürlüğümüz kısıtlandı, bayramda sevdiklerimize yine sarılamadık, kalabalığa çıkamadık. Bunlar gerçekten büyük stres. Bunlara karşı mutlaka çözümler olması gerekiyor. Çözüm odaklı olursak bu durumu yenebiliriz. Korku, bu hastalığa karşı korku olarak kullanılıyor, fırsat değil. Bizim bu durumu fırsat olarak değerlendirmemiz ve odaklanmamız gerekiyor. Geçici gözüyle bakıp, ‘Tarihte küresel trajediler olur’ gözüyle değerlendirmek lazım. Durumu bireysel boyutta değerlendirmek çok önemli. Ramazan ayında özellikle insan kendi iç yolculuğuna çıkıp, negatif duyguları varsa yok etmeli, kendini affetsin, bağışlasın. Bunların tümü ruh sağlığını yenilemektir. İnsan bünyesinin de yenilenmeye ihtiyacı vardır. Dünyada genel olarak koronavirüs süreci değil, artık koronavirüs trajedisi yaşanıyor.” şeklinde konuştu.

“Bazı kişilerde ‘kötü dünya sendromu’ ortaya çıktı”

Pandemi sürecinde tüm dünyada artan antidepresan kullanımının Türkiye’de de son bir senede arttığına dikkat çeken Tarhan; “Bir sene içinde Türkiye’de yüzde 25 oranında antidepresan kullanımı arttı. Bu ciddi bir yükselme. İnsanlar depresyona aday durumda. Bu tedaviyi de yeri ve zamanında kullanmak gerekiyor. Bazı kişilerde mesela kötü dünya sendromu ortaya çıktı. Bu kişilerde saldırganlık, gelecek kaygısı ve kaçma durumu görülüyor. Bu musibet karşısında Anadolu irfanlarımız bizlere çok önemli bir yol göstermiştir. Kişinin yüksek bir güçle bütünleşmeye ihtiyacı vardır. Zihinsel bir sığınağa bireyin sığınması gerektiği söylenmiştir. İlmi kelama ihtiyacımız var.” dedi.

Prof. Dr. Nevzat Tarhan: “Mescid-i Aksa tüm Müslümanların meselesidir” 2

“İnat eder yanlışı seçersek tarihin çöpü oluruz”

Tüm dünyaya ilahi bir güç tarafından ders verildiğini söyleyen ve küresel resetleme yapılması gerektiğini hatırlatan Tarhan; “İnsanlık için ders çıkarılması gereken bir süreçteyiz. Küresel sermaye dijital bir diktatörlük peşinde, insanları kendine bağlama çabasında. Küresel hakimiyeti sağlamak istiyorlar. Bizlere ise birçok mesaj veriliyor. Yaşadığımız bu süreç bizi Allah’a yaklaştırıyorsa biz kazanacağız demektir. Ama uzaklaştırıyorsa işimiz çok zor. Bize yakın olan bir güç bu süreci bize gösteriyorsa Allah’ın bize anlatmak istediği bir şey var gözüyle bakmalıyız. Ramazan ayı Allah’la kalbi bağ kurmak için bir fırsat olmuştur. Maddi, manevi dersler çıkarmamız gerekiyor. Stratejilerimizi değiştirelim. İnat eder yanlışı seçersek tarihin çöpü oluruz. Sosyal açıdan da değerlendirelim, depresyona girip ümitsizliğe kapılmayalım. İnsanlık raydan çıkmıştı. Belki de yaşanılan süreç ders niteliğindedir.” diye konuştu.

“Kötücül taraflarımızı törpüleyip, iyilik taraflarımızı beslememiz lazım” 

Aklımızı ve kalbimizi iyi insan olmak için yöneltmemiz gerektiğini dile getiren Tarhan; “Kötücül taraflarımızı törpüleyip, iyilik taraflarımızı beslememiz lazım. Topluma iyilik katalım, hediye olsun. Sıcak bir dokunuş, tebessüm, sevgi dolu bir bakış ve sevgi dolu sözler dört tane hediye, çok kıymetli, çok değerli ama çok ucuzdur. Sevdiğimiz, sevmediğimiz her insana bunları verelim. Peygamber Efendimiz önce tüm insanlığa din, dil ayırmaksızın insan gözüyle bakardı. Bizim dinimizde bu vardır. Bir yaşayan Müslüman vardır, bir de Müslüman adayları vardır. Adaylar bizi bu özelliklerimizle örnek alsınlar. Yaşanılan şu süreçte de Allah’ın rahmetinden ümidimizi kesmeyelim.” önerisinde bulundu.

Mescid-i Aksa tüm Müslümanların meselesidir”

Kudüs’te yaşanan olaylardan dolayı üzgün olduğunu da dile getiren Tarhan, “Tüm Müslümanların harekete geçmesi gerek. Mescid-i Aksa bombalanıp alevler çıktıkça Yahudiler seviniyorlar. Biz ise pasif davranıyoruz. Filistinlilere destek olup, protesto edip tüm Müslümanlar ayaklanırsa İsrail ve ABD hizaya gelir. Tüm Müslümanlar ve insanlık bir araya gelmelidir. Bizim elimizdeki hakikat çamur atmak değil, elmasları göstermektedir. Bunu dünyaya doğru metotlarla gösterelim. Birleşmiş Milletlere talepte bulunursak ve zorlarsak bir şeyler yoluna girer ve çözüme ulaşılır. Orası bizim evimiz, inandığımız dinin yeridir. Yahudiler korkaktır ve tehditle bu dünyada geçinir. Böyle insanlara karşı biz dik duruşumuzu sergileyelim. İlk kıblemiz orasıdır. Peygamberimiz ve Allah bizlere hesap sorar, bu durum veballidir. Mescid-i Aksa tüm Müslümanların meselesidir.” ifadelerini kullandı.


Okunma : 1788

ÜHA

 

Haberler

Foto Galeri