TARHAN Ailesinin Soy Ağacı

Prof. Dr. Nevzat Tarhan: Koronavirüste Tünelin Ucu Göründü!

Prof. Dr. Nevzat Tarhan: Koronavirüste Tünelin Ucu Göründü!

Üsküdar Üniversitesi Kurucu Rektörü Prof. Dr. Nevzat Tarhan, Akit TV’de gerçekleştirilen Geylani Karaarslan’ın sunduğu Sahur Bereketi programda canlı yayın konuğu oldu. Canlı yayın programına katılan Tarhan, COVİD-19’un psikolojik etkilerini değerlendirdi. Tarhan, Koronavirüsün maneviyatı güçlendirdiğini belirtti. Tarhan, “Koronavirüs İslamofobiyi yumuşattı” dedi.

Koronavirüste tünelin ucu göründü!

Prof. Dr. Nevzat Tarhan, koronavirüs nedeniyle insanlarda oluşan koronafobi konusuna dikkat çekerek Türkiye’de sağlık sisteminin yeterli olduğundan, tedbiri bırakmadığımız sürece tünelin çıkışının görüldüğünü belirtti. Tarhan, “Tünelin ucu gözüktü aslında ama tehlike geçmiş değil. Yeni bir dalga olmaması için tehlike üzerine odaklanıyoruz Koronafobi, korku pandemisi haline gelmemeli.

Bu oluşması muhtemel bir tehlike ve sağlık bakanlığınca bu konu önemsenmeli. İnsanlar Bilim Kurulu ve Sağlık Bakanlığınca söylenen tedbirleri alarak gündelik yaşantısına devam etmeli. Yoksa bu kaygı yabancılaşmayı ve korkuyu beraberinde getiriyor, güven azalıyor ve düşmanlık, şiddet ortaya çıkıyor. Amerika’da intihar %35, silah satışları ise 10 misli artmış durumda” dedi.

İnsanların öncelikleri değişti

Prof. Dr. Nevzat Tarhan, Üsküdar Üniversitesinin gerçekleştirdiği Koronafobi Araştırmasının sonuçları ile ilgili paylaşımlarda bulundu. Tarhan, “Türkiye’nin koronavirüs haritasını çıkarttık. Yaptığımız araştırma sonucunda erkeklerde %40 kadınlarda ise %60 oranlarında psikolojik olgunlaşma yaşandığını gördük. Bunun yanı sıra araştırma sonucunda insanlar manevi konulara ilgim arttı, insanlara daha çok vakit ayıracağım ve önceliklerimin yeri değişti’ dedi.

Koronavirüs islamofobiyi yumuşattı


Prof. Dr. Nevzat Tarhan, Koronavirüsün insan üzerindeki etkilerine değindi. Tarhan, “Maneviyatın güçlenmesi iyiliğe katkı sağlayacaktır. Virüs aslında insanlığın ne kadar aciz olduğunu insanlara gösterdi. Zengin yoksulun farkına varmalı. Virüs İslamofobiyi yumuşattı. Artık insana ve sağlığa yatırım yapmak çok daha önemli. Eğlence endüstrisi alışkanlığı değişime uğrayacak. Modernizm, insanı eğlence ile hipnoz ediyordu, yeni düzende eğlence anlayışı değişeceğinden insanlar hipnozdan ayılacak ve maneviyatı, hakikati arayacak” dedi.

Koronavirüs insanlara 3 hediye verdi

Tarhan, dünyayı değiştirmek için önce kendimizi değiştirmemizin gerektiğini belirterek Koronavirüsün insanlara 3 hediye verdiğini söyledi. Tarhan, “Koronavirüs bize üç hediye verdi. Bunlar; bol bol serbest zaman psikolojik dayanıklılık eğitimi, (sabır, doyum erteleme) maneviyatı arttırma ve bilgelik” dedi.  

Okunma : 1464

ÜHA

 

İlgili

21 Aralık 2017
"Kişisel Haberler" içerisinde
19 Nisan 2018
"Psikiyatrist" içerisinde

Haberler

Foto Galeri