TARHAN Ailesinin Soy Ağacı

Prof. Dr. Nevzat Tarhan, Kocaeli Kitap Fuarı'nda okurlarla buluştu

Prof. Dr. Nevzat Tarhan, Kocaeli Kitap Fuarı'nda okurlarla buluştu

Üsküdar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nevzat Tarhan Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen 10. Kocaeli Kitap Fuarı’nda okurlarıyla buluştu. Önce “Bilinçli Aile Olmak” konulu söyleşiye katılan Tarhan sonrasında okurlara kitaplarını imzaladı. Tarhan’a ilgi oldukça yoğundu.

Türkiye’nin en büyük kitap fuarı olma özelliğini taşıyan 10. Kocaeli Kitap Fuarı’nda, Prof. Dr. Nevzat Tarhan, “Bilinçli Aile Olmak” konulu söyleşisiyle Kocaelililerle bir araya geldi.
İlk olarak ailenin çok önemli bir kurum olduğunun altını çizen Tarhan’ı Uluslararası Fuar Merkezi Yahya Kaptan Konferans Salonu’nda yoğun bir okur kitlesi takip etti.

Prof. Dr. Nevzat Tarhan, Kocaeli Kitap Fuarı'nda okurlarla buluştu 2

Evlilik değerlerinde erozyon var!

Katılımcıların sorularını cevaplayan Tarhan bir soruya “Evlilik değerlerinde kırılma ve erozyon var. Avrupa ülkelerinde bugün boşanma oranları önemli oranda arttı öyle ki bu oran; %70’lerde. Batı bu konuda iyiye gitmiyor.
Bugün yine görüyorsunuz, medyada da geniş yer buldu, İngiltere’de Yalnızlık Bakanlığı kurulmuş. Orada 9 milyon insan üzgünüm ki yalnız yaşıyor. Aslında bunun arkasında yatan neden Kaliforniya sendromu.
Bencilliğin, hedonizmin artmış olması. Bu da yalnızlığı kaçınılmaz kılıyor.” dedi.

Doyumu öteleme beceresi kazandırmalıyız

Popüler kültüre vurgu yapan Prof. Dr. Nevzat Tarhan günümüzde gençlerin yanlış hedeflere yönlendirildiğinin altın çizdi. İnsanın sosyal bir varlık olduğunu belirten Tarhan, modernizmin yeni hastalığı olarak tanımladığı Kalifornia Sendromu’nun insanları ergen gibi davranmaya götürdüğünü, 40 yaşında ki kişilerin ergen gibi hareket ettiklerini söyledi. Tarhan şu değerlendirmelerde bulundu.
“Uzamış ergenlik görülebiliyor bugün. Kadınlarda ortalama 22, erkeklerde 40 yaşa kadar uzamış ergenlikten söz edebiliriz.
Bu kişiler kafalarına göre hareket ediyorlar. Canları ne istiyorsa onu yapıyorlar. Gençler de şöhret, para gibi hedeflere yönelmeler gözlüyoruz.
Gençler duygularını yönetemiyor. Gençlere duygularını yönetmeyi öğretmemiz gerekiyor.
Duyguların doyumunu ertelemeyi öğretmemiz gerekiyor. Eğer bir kadın uzamış ergenliği olan bir erkekle evliyse ciddi sorunlar yaşayabiliyor. Bu tür insanların evlilikleri uzun sürmüyor. Ailenin olmadığı yerde iyi bir toplumdan bahsedilemez.
Bizler ailenin korunması için mücadele etmeliyiz. Aile müessesesi çökerme toplum ayakta kalamaz” diye konuştu.
Söyleşi, katılımcıların sorularının yanıtlanması ile sona erdi.
Tarhan daha sonra TİMAŞ Yayınları standında okurlara kitaplarını imzaladı.
Aynı ilgi burada devam etti.
Kitap imzada uzun kuyruklar oluşturan okurlar, Tarhan ile fotoğraf çektirip, sohbet etme imkânı da buldu.

Prof. Dr. Nevzat Tarhan, Kocaeli Kitap Fuarı'nda okurlarla buluştu 3

Okunma : 4630

ÜHA

 

İlgili

02 Ağustos 2021
"Kitaplar" içerisinde
28 Eylül 2022
"Kişisel Haberler" içerisinde

Haberler

Foto Galeri