TARHAN Ailesinin Soy Ağacı

Prof. Dr. Nevzat Tarhan “ Kapitalist Ahlakla Yaşıyoruz”

19-06-2014-kapitalist-ahlakla-yasiyoruz“Uluslararası İnsani Değerlerin Yeniden İnşası Sempozyumu”, Atatürk Üniversitesi Kültür ve Gösteri Merkezi’nde başladı. Sempozyumun açılış konuşmasını yapan Üsküdar Rektörü Prof. Dr. Nevzat Tarha, “ Müslüman ahlakı var ama kapitalist ahlakla yaşıyoruz. Değerlerde ciddi bir değişim yaşanıyor” dedi.

Atatürk Üniversitesi, Üsküdar Üniversitesi, Erzurum Büyükşehir Belediyesi ve Erzurum Valiliği tarafından düzenlenen ve iki gün sürecek olan “ Uluslararası İnsani Değerlerin Yeniden İnşası Sempozyumu” , Kültür ve Gösteri Merkezi’nde başladı.

KAPİTALİST AHLAKLA YAŞIYORUZ

Üsküdar Rektörü Prof. Dr. Nevzat Tarhan, değerlerin sözel olarak değil, davranışsal olarak ön plana çıkmasına vurgu yaptı. Tarhan, “Değerlerin sözel olarak değil de davranışsal olarak ön plana çıkarmanın önemi var. Bir şeyi isterken nasıl isteyeceğimizi bilmeliyiz. Değerleri anlatıp kendimiz yaşamazsak olmuyor. Değerlere mutlaka duygu katılması gerekiyor. Modernizmin hastalıkları bize geçti. Müslüman ahlakı var ama kapitalist ahlakla yaşıyoruz. Ahlak ekonomi konusu değildir. Değerlerde ciddi bir değişim yaşanıyor. Bir şeye inanıyorsan uygula inanmıyorsan uygulama. Bireyselliği ön plana çıkarmakta etik ile olur. Önce etik sonra iş dememiz lazım. 20. yüzyıl bilgi çağı idi. 21. yüzyıl bilgelik çağı olacak. Bunları uygulamak içinde önce kendimizden başlamalıyız. Kendimizi eğitmedikçe başkalarını eğitemeyiz. Çocuklar anne ve babaların ne söylediği değil ne yaptıklarından etkileniyorlar. Herkesin bu konuda yüksek motivasyonla hareket etmesi gerekiyor. Gençlerimiz gerçekten iyi durumda değil.” diye konuştu.

Okunma : 4412

 

Haberler

Foto Galeri