TARHAN Ailesinin Soy Ağacı

Prof. Dr. Nevzat Tarhan: “İyi insan olma felsefesinden uzaklaşıyoruz”


Prof. Dr. Nevzat Tarhan: “İyi insan olma felsefesinden uzaklaşıyoruz”

Üsküdar Üniversitesi Kurucu Rektörü Prof. Dr. Nevzat Tarhan, Iğdır’da çok sayıda sivil toplum kuruluşu üyelerinin oluşturduğu Milli İrade Platformunun konuğu oldu. Çalışan kadın, artan boşanmalar, bilimler ışığında yaratılış, aile ve iyi insan olmaya dair konu başlıklarında önemli değerlendirmelerde bulunan Tarhan iyi insan olma felsefesinden uzaklaşıldığını söyledi.

Üsküdar Üniversitesi Kurucu Rektörü Prof. Dr. Nevzat Tarhan Uluslararası Bilimler Işığında Yaratılış Kongresinin ardından Milli İrade Platformu Iğdır temsilciliğinin daveti üzerine platform üyeleriyle bir araya geldi.

Iğdır Valiliğine bağlı Millet Kıraathanesinde gerçekleştirilen buluşmaya farklı Sivil Toplum Kuruluşunun başkan ve üyeleri katıldı.

Iğdır Müftüsü Mustafa Tekin’in de katıldığı buluşmada Tarhan ilk olarak bu yıl Iğdır’da 3’üncüsü gerçekleştirilen Bilimler Işığında Yaratılış Kongresinin önemine dikkat çekti.

Tarhan: “Zehirli fikirler ispat silahıyla yok edilir”

Ülkemizde dini bilimdışı kabul eden bir yaklaşımın, bilimsel vesayetin olduğuna dikkat çeken Prof. Dr. Nevzat Tarhan bu materyalist vesayetin kırılması gerektiğini söyledi. Günümüzde dini sağlamlığın yerini bilimsel sağlamlığın aldığına dikkat çeken Tarhan, ahir zaman silahının ispat olduğunu sözlerine ekledi. Ancak ispat silahı ile zehirli fikirlerin yok edileceğini belirten Tarhan, din bilimleri ile fen bilimlerinin bir birinin rakibi değil, tamamlayıcısı olduğunu sözlerine ekledi.

“Eşi çalışan koca bulaşık yıkayacak”

Daha sonra aile bütünlüğü ve eşler arasında işbirliğinin önemine vurgu yapan Tarhan şu değerlendirmelerde bulundu:
“Günümüzde eşine karşı parayı sopa gibi kullanan erkekler var. Günümüzde karı ve koca çalışan aile sayısı arttı.  Eşi çalışan koca bulaşık yıkayacak. Evliliği yürütmek bazı fedakârlıkları gerektirmekte. Eşler birbirlerine yardım edecek. ABD’de konforlu kabul edilen kadının tipi, evinin hanımı, çocuklarının annesi ve banka cüzdanı olan kadınlar. Böyle olunca erkek zulmedemiyor.”

Doğru evlilik modeliyle ilgili ciddi eksikliklerimiz olduğuna da dikkat çeken Tarhan, sorun çözmede aile büyüklerinin bir zamanlar mentor gibi olduğunu ancak günümüzde geniş ailelerin yerini çekirdek ailelere bıraktığını dile getirdi.

Prof. Dr. Nevzat Tarhan: “İyi insan olma felsefesinden uzaklaşıyoruz” 2

“Boşanma hızı milli güvenlik sorunu”

Dünyada artan boşanma oranlarının da altını çizen Tarhan, “Boşanma hızının artması milli güvenlik sorunu. İlk 5 yılda boşanma oranları TÜİK istatistiklerine göre ülkemizde %39 oranında arttı. Boşanmaların önemli bir oranı önlenebilir sebeplerden kaynaklanıyor. Aile destek hizmetleri o nedenle çok önemli. Boşanmaların önüne geçilebilir” Dedi.

“Son kale aile direniyor”

En önemli sosyal sermayemizin aile olduğunu da kaydeden Prof. Dr. Nevzat Tarhan maalesef son dönemleri aile değerinin kaybedildiğini, ailede bir krizin olduğunu ifade etti. Son kale aile direniyor diyen Tarhan, “Sosyal duvarlar yıkıldı. Sosyal duvarlarımız normlarımızdı. Günümüzde sadece iç kalemiz kaldı o da ailemiz. Ailenin yok olmaması gerekiyor. Aksi halde bu dünyanın sonu anlamına gelir.” ifadelerini kullandı.

“İyi insan olma felsefesinden uzaklaşıyoruz”

Aileyi korumaya öncelik vermenin, koruyucu aile politikalarının önemine vurgu yapan Tarhan, günümüzde iyi insan olma felsefesinden uzaklaştığımızı söyledi. Takdir, onay, övgü sözcüklerinin aile bütünlüğü bağlamında çok önemli olduğunu hatırlatan Tarhan,  evde negatif sözcükten çok pozitif, olumlu cümleler kullanmalıyız.” İfadelerini de kullandı.

Katılımcıların sorularını da yanıtlayan Prof. Dr. Nevzat Tarhan, programın sonunda okuyucuların kitaplarını imzaladı.

Okunma : 2869

ÜHA

 

İlgili

15 Ekim 2022
"Kişisel Haberler" içerisinde
04 Nisan 2019
"Kişisel Haberler" içerisinde

Haberler

Foto Galeri