TARHAN Ailesinin Soy Ağacı

Prof. Dr. Nevzat Tarhan Isparta’da üniversite öğrencilerine “İnanç Psikolojisi” ni anlattı

Prof. Dr. Nevzat Tarhan Isparta’da üniversite öğrencilerine “İnanç Psikolojisi” ni anlattı

Üsküdar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nevzat Tarhan, üniversite öğrencileriyle buluşmalarını sürdürüyor. Tarhan bu kapsamda Isparta Süleyman Demirel Üniversitesi öğrencileriyle bir araya geldi. Kritik ve Analitik Değerlendirme Topluluğu’nun düzenlediği “İnanç Psikolojisi” konulu konferansa katılan Tarhan, inancı her yönüyle bilimsel verilerle anlattı.

Kritik ve Analitik Değerlendirme Topluluğu Başkanı Halil Emre Toslak’ın açılış ve teşekkür konuşmasıyla başlayan program Isparta Süleyman Demirel Üniversitesi Prof. Dr. M. Lütfü Çakmakçı Kültür Merkezinde yapıldı.

Öğrenci ve akademisyenlerin yoğun ilgi gösterdiği konferansta Üsküdar Üniversitesi Rektörü-Psikiyatrist Prof. Dr. Nevzat Tarhan “İnanç Psikolojisi” bağlamında önemli paylaşımlarda bulundu.

Prof. Dr. Nevzat Tarhan Isparta’da üniversite öğrencilerine “İnanç Psikolojisi” ni anlattı 2

Neden inanıyoruz?

İnsanlar neden inanmalı sorusunu soran Tarhan, inanmayı bilimsel yönüyle anlattı. İnsanların inanma gereği duyduğunu belirten Tarhan, soyut düşünme yeteneğinin sadece insanlarda olduğunu kaydetti. Tarhan bunun genetik temelinin olduğunu, yüksek gücü arama, göremediği bir güce inanma arayışının yalnız insanlarda olduğunu da ifade etti.

Görünmeyen bir gerçeklik olduğunu vurgulayan Tarhan, içinde yaşadığımız bu mükemmel düzenin ancak görünmeyen bir dış güç tarafından tasarlanabileceğini de belirtti.

“Bilgiye sahip olan dünyaya sahip olur”

Günümüzde big dataya sahip olan gücün dünyaya da sahip olacağının altını çizen Tarhan, okumuş, entelektüel kesimin ülkemizde Allah demekten çekindiğini söyledi. Ülkemizde bir kimlik kargaşasının olduğunu belirten Tarhan bu kargaşanın ancak din ilimleriyle pozitif bilimlerin bir arada okutulmasıyla sonlandırılabileceğine de dikkat çekti.

“Yalnızlık veba gibi artıyor”

Son dönemlerde yalnızlık salgını olduğunu, insanların kalabalıklar içinde yalnız kaldığını da ifade eden Tarhan, yalnızlığın veba salgını gibi her geçen gün arttığını sözlerine ekledi.

Konuşmasında entropiye vurgu yapan Tarhan evrende düzenden düzensizliğe gitme eğilimi görüldüğünü ifade eden Tarhan sosyal entropiye dikkat çekti. İnsan iyilik ve kötülük yapma potansiyeli taşıdığını sözlerine ekleyen Tarhan iyilik iddiasında olan kişilerin hiçbir şey yapmaması bile kötülüğün yaygınlaşması için yeterli olacağını dile getirdi. Tarhan, kötülüklerin son bulması için iyilikleri yaygınlaştırmak gerektiğini hatırlattı.

Prof. Dr. Nevzat Tarhan Isparta’da üniversite öğrencilerine “İnanç Psikolojisi” ni anlattı 3

Yaklaşık 2 saat süren konferansın ardından Prof. Dr. Nevzat Tarhan okurlarına kitaplarını imzaladı.

Prof. Dr. Nevzat Tarhan Isparta’da üniversite öğrencilerine “İnanç Psikolojisi” ni anlattı 4Tarhan daha sonra Isparta Süleyman Demirel Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İlker Hüseyin Çarıkçı ile makamında bir araya geldi.

Tarhan’ın üniversitelerinde bulunmalarından ötürü mutlu olduklarını belirten Prof. Dr. Hüseyin Çarıkçı, Prof. Dr. Nevzat Tarhan’a hediye takdim etti.

Okunma : 3346

ÜHA

 

İlgili

01 Mart 2018
"Kişisel Haberler" içerisinde

Haberler

Foto Galeri