TARHAN Ailesinin Soy Ağacı

Prof. Dr. Nevzat Tarhan: “İnsanın en büyük mücadelesi nefsine karşıdır”

Prof. Dr. Nevzat Tarhan: “İnsanın en büyük mücadelesi nefsine karşıdır”

Sağlık Kültür ve Spor Direktörlüğü koordinatörlüğünde Çağın Vicdanı Kulübünün düzenlediği Üsküdar Üniversitesi Kurucu Rektörü Prof. Dr. Nevzat Tarhan ile Varoluş Sohbetleri devam ediyor. Programın bu haftaki konusu “Nefis Kavramı” oldu. Prof. Dr. Nevzat Tarhan, programda nefis konusuna ilişkin önemli değerlendirmelerde bulundu.

Merkez Yerleşke İcadiye Toplantı Salonunda gerçekleşen etkinliğe İDER Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi Selahattin Arslan da katıldı.

Prof. Dr. Nevzat Tarhan: “İnsanın en büyük mücadelesi nefsine karşıdır” 2

“İnsanın en büyük mücadelesi nefsine karşıdır”

Tarhan, insanın nefsiyle yaptığı mücadelenin dünyada verdiğini en büyük mücadele olduğuna dikkat çekti. Tarhan, “İlgiyle beslenen, ilgi odağı olmak isteyen, iltifat bağımlısı olan kişiler narsisttirler. Ancak hepimiz nefsimize hâkim olmalıyız. Bunu sağlamak için de beynimize ve kalbimize bir denetçi koymalıyız. Bu denetçi bizi her zaman denetlemeli ve kontrol altında tutmalıdır. Bir insan her zaman başarılı olamaz, her işte her şartta başarılı değildir. Nefsini terbiye etmek isteyen insan, önce kendi daha sonra diğer insanların hatalarından ders çıkarmalıdır ve bunu fırsat olarak görmelidir” şeklinde konuştu.

“Nefsimizi Allah yolunda kullanmalıyız” 

Aklı ve nefsi Allah yolunda kullanmanın insanları her zaman feraha eriştirecek bir davranış olduğunu belirtti. Tarhan, “Ölüm kaçınılmazdır. Hayatın bir parçasıdır. Ama ölümle ilgili duygularımız bizim tercihimizdir. Ölümü hayatın bir parçası olarak görmek, yeni bir hayatın parçası olarak görmek bizim karımızadır. Bu nefsi Allah yolunda kullanmaktır. Aklımızı ve nefsimizi Allah yolunda kullanmak tüm insanlığı feraha erdirir” ifadelerini kullandı.

Öğrencilerin sorularının yanıtlanmasının ardından etkinlik sona erdi.

Okunma : 4271

ÜHA

 

İlgili

08 Şubat 2019
"Psikiyatrist" içerisinde

Haberler

Foto Galeri