TARHAN Ailesinin Soy Ağacı

Prof. Dr. Nevzat Tarhan ile Varoluş Sohbetleri başladıÜsküdar Üniversitesi Kurucu Rektörü Prof. Dr. Nevzat Tarhan Sağlık Kültür ve Spor Direktörlüğü ile Çağın Vicdanı Kulübünün düzenlediği “Varoluş Sohbetleri” etkinliğine konuşmacı olarak katıldı.

Merkez Yerleşke İcadiye Toplantı Salonunda gerçekleşen etkinliğe Üsküdar Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Mehmet Zelka, Rektör Danışmanı ve Sosyal Hizmet Bölüm Başkanı Doç. Dr. İsmail Barış ile İDER Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi Selahattin Arslan da katıldı.

“Kibir sarımsak gibidir”

Tarhan kibir olgusuna dikkat çekti. Tarhan, “Bütün iyilikleri bir odaya kapatın, kibir o odanın kapısını açıyor, bütün kötülükleri de bir odaya kapatın o odanın kapısını da tevazu açıyor. İnsan kendi kendine üstün olmadığını hissettirmeli. İlk kötülük kibirden gelir. Asıl üstünlük hayatın sonunda belli olur. Kibir sarımsak gibidir. Sarımsak yiyen kimsenin nasıl ağız kokusu kendini belli ederse kibir de insanda kendini öyle belli eder.” dedi.“Anlamlılık arayışı insana has” 

Anlam peşinde koşmanın önemine belirten Tarhan insanın anlam peşinde koşması gerektiğini vurguladı. Tarhan, “İnsan kendine nereden geldim, ne için buradayım ve nereye gideceğim sorularını sormalı. İnsanda anlam arayışı varsa, insan anlam peşinde koşuyorsa o insan mutlu olur. Haz peşinde koşan insan mutlu olamaz. Somut düşünen elmanın içindeki çekirdeği, soyut düşünen ise çekirdeğin içindeki elmayı görür. Anlamlılık arayışı insana has.” şeklinde konuştu.

Öğrencilerin sorularının yanıtlanmasının ardından etkinlik sona erdi.

Okunma : 2858

ÜHA

 

İlgili

08 Mayıs 2020
"Kişisel Haberler" içerisinde
09 Ağustos 2019
"Kişisel Haberler" içerisinde

Haberler

Foto Galeri