TARHAN Ailesinin Soy Ağacı

Prof. Dr. Nevzat Tarhan hekimlere aşk ve ağrı ilişkisini anlattı


Prof. Dr. Nevzat Tarhan hekimlere aşk ve ağrı ilişkisini anlattı

Üsküdar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nevzat Tarhan, Sante Farme ilaç firmasının düzenlediği toplantıda doktorlarla bir araya geldi.
Develi Restoran toplantı salonunda gerçekleşen programda Tarhan ‘aşk ile ağrı arasında nedensellik ilişkileri’ konulu bir konuşma gerçekleştirdi.

Kadın beyninde empati bir adım önde

Tarhan, beynin işleyişi ile başlayan konuşmasında erkek beyni ile kadın beyni arasındaki farklara dikkat çekti. Tarhan şöyle konuştu;
“Erkeğin duygusal olması için biraz çabalaması gerekir, kadının rasyonel olması için biraz çabalaması gerekir. Kadın beyninde empati bir adım önde, erkek beyni ben merkezci davranır.
Stres anında erkek beyni zihinsel sığınağına çekilir ve sonuç odaklı düşünür. Kadın beyni ise paylaşıma açık, süreç odaklı çalışır” dedi.
Sol beyinin rasyonel beyin olduğunu anlatan Tarhan, “sol beyin mantık, analiz, hesaplama ile ilgili, sağ beyin ise duygusal beyin. Müzik, sanat, heyecanın olduğu kısım.
Biyolojik olarak doğamız böyle. Kişi kendini geliştirir ön beynini çalıştırmayı başarırsa sağ beyinle sol beyin arasındaki farkı aza indirir. Eğer beynimiz doğuştaki gibi kalırsa kadın bayan duygu, erkek bay mantık olarak kalır” şeklinde konuştu.

 Prof. Dr. Nevzat Tarhan hekimlere aşk ve ağrı ilişkisini anlattı 2

Aşk acısı fiziksel açıdan daha çok etki eder

Aşk ile ağrı arasında nedensellik ilişkisi var. Çok ciddi bir kavramsal örtüşme var diyen Tarhan, “Aşk acısı bireye, fiziksel açıdan daha çok etki eder kişi düşüncelerini iyi yönetirse aşk acısı geçiyor” diye belirtti.
Beynimiz, vücudumuzu kimyasal mesajlarla yönetiyor diyen Tarhan, “beynimizde stres hormonu salgılayınca damar direnci artıyor. Aşkın kimyasallarından dopamin dikkati arttırıyor ve kişinin odaklanmasını sağlıyor.
Aşık olduğu dışında kimseyi görmemesi bu yüzden” dedi.
Leyla ile Mecnun’un aşkını örnek veren Tarhan, “Eğer Leyla ile Mecnun yaşasaydı biz hastaneye yatırsaydık ve beyin kimyasallarını düzeltseydik ne Leyla kalırdı ne de Mecnun. Güçlü uyarıcı ve tedavilerle birçok kişi tedavi edilebilir” diye vurguladı.

Prof. Dr. Nevzat Tarhan hekimlere aşk ve ağrı ilişkisini anlattı 3

Program Tarhan’ın doktorlar ve katılımcılar ile fotoğraf çekimi ve kitap imzası ile sona erdi.

Okunma : 9340

ÜHA

 

İlgili

22 Temmuz 2019
"Kitaplar" içerisinde
06 Ağustos 2012
"Kişisel Haberler" içerisinde

Haberler

Foto Galeri