TARHAN Ailesinin Soy Ağacı

Prof. Dr. Nevzat Tarhan: “Gençlere hata yapma hakkı tanımalıyız”

Prof. Dr. Nevzat Tarhan: “Gençlere hata yapma hakkı tanımalıyız”

Üsküdar Üniversitesi Kurucu Rektörü Prof. Dr. Nevzat Tarhan 2023 Eğitim Vizyonu Programı kapsamında Avcılar İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından düzenlenen eğiteme konuşmacı olarak katıldı. Tarhan, Avcılar bölgesinde görev yapan eğitimcilere “Ergenlerde Depresyon” konulu konferans verdi. Gençlere hata yapma hakkı tanıması gerektiğine dikkat çeken Tarhan, “Gençler yaşayarak öğreniyor. Gençlerin bu dönemlerindeki davranışsal sorunlarını hastalık kabul etmeyin” ifadelerini kullandı.

Avcılar Okyanus Koleji’nde düzenlenen programa Avcılar İlçe Milli Eğitim Müdürü Barış Yıldız, İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Erkan Yıldırım ile 250 öğretmen katıldı.

“Gençlere hata yapma hakkı tanımalıyız ”

Konuşmasının başında gençleri anlamanın önemine vurgu yapan Tarhan; “Bazı uzmanlar gençlik dönemini normal şizofrenik dönem olarak adlandırıyor. Gençler bu dönemde ben kimim? Nereye yönelmeliyim? Niçin? gibi soruları sorarlar. Hadis-i Şerifte de buyurulduğu üzere buluğ çağı gençliğin bir şubesidir. Peygamber Efendimiz de böyle buyuruyor. Gençlere hata yapma hakkı tanımalıyız. Gençler yaşayarak öğreniyor. Gençlerin bu dönemlerindeki davranışsal sorunlarını hastalık kabul etmeyin. Çocuklara hatalarını ters tepkiyle öğretmeye çalışmayın” şeklinde konuştu.

Prof. Dr. Nevzat Tarhan: “Gençlere hata yapma hakkı tanımalıyız” 2

“İnternet gençleri cezbediyor”

Tarhan, internetin karakteristik olarak gençleri etkilediğini söyleyerek; “Günümüz gençlerini en çok etkileyen unsur internet. 7/24 ulaşılabilir olma imkânı, sürükleyici olması, gençlerin hareketlerini onaylayıcı olması, ucuz ve ödüllendirici konumda olan internet gençleri cezbediyor” diye belirtti.

“Şimdiki gençlik sorgulayan bir gençlik”

Tarhan; “Şimdiki gençlik parmak sallayınca duran gençlik değil, onlara nedenleriyle birlikte anlatmak gerekiyor. Eğer bu şekilde davranmazsak anne ve babalar, gençleri başka kaynaklardan beslenmeye iter” diyerek bu çağın gençliğine, neden ve niçini anlatıp, kişiliğini değil davranış ve çabaları öğretmek gerektiğini söyledi. Kusurlarını, hatalı çaba ve davranışlarını, kişileri azarlamayarak ve küçük düşürmeyerek düzeltmek gerektiğini vurgulayan Tarhan, “Bu şekilde hem çocuklar özerklik duygularını kaybetmez hem de anne babalar otoriteyi ellerinde tutar” ifadelerini kullandı.

Prof. Dr. Nevzat Tarhan: “Gençlere hata yapma hakkı tanımalıyız” 3

“Y ve Z kuşaklarında sorumluluk duygusu daha fazla”

Sözlerinin devamında kuşaklara ve kuşak çatışmalarına değinen Tarhan; “X kuşağında sorumluluk duygusu çok yüksekti. Y ve Z kuşakları ise kendi çıkarları söz konusu olduğunda sorumluluk duygularına hâkimler. Artık ataerkil değil, “çocukerkil” ailelere rastlıyoruz. Günümüzde gençlerde bireysellik ve özgüven patlaması yaşanıyor. Egoizm ve konformizm en önemli şey onlar için. Hollywood kültürü diyebiliriz buna. Yeni kuşağa bakıldığında, otorite çok düşük” ifadelerini kullandı.

“Her istediği yapılan çocuk konformist oluyor”

“Anne baba nasıl mutlu olursa aile mutlu olur” diyen Tarhan; “Mutluluk geçirgendir. Mutluluk bulaşıcıdır. Anne ve baba ‘Evi nasıl pozitif bir ortam haline getirebilirim’ diye düşünmelidir. Hayata pozitif anlamlar katabilmek, pozitif ilişkiler kurabilmek ailede çok önemlidir. İyi çocuk yetiştirmek, iyi iş adamı olmaktan daha önemlidir. Anne baba rolleri ihmal edilmemelidir. İş adamı, anne baba olma gibi roller orantılı götürülmelidir. Mutluluk bunun sonucunda ortaya çıkıyor. Akademik başarı açısından bakarsak mesela; her istediği yapılan çocuk konformist oluyor. Herkesten iki üç kişilik sevgi istiyor. Amaç çocuğun mutlu olması değil, çocuğun hayatına anlam katan değerlerin olmasıdır. Çocuk ders çalışma, uykusuz kalma zahmetlerine katlanmalıdır. Anne baba kıyamazsa çocuk hayatın zorlukların alışamıyor. Başarılı olmayı öğrenemiyor. Anne baba çocuğa ders çalış demeyi değil, ders çalışmayı nasıl sevdirebilirim demeye odaklı olmalı” dedi.

Programın sonunda Avcılar İlçe Milli Eğitim Müdürü Barış Yıldız tarafından Prof. Dr. Nevzat Tarhan’a plaket takdim edildi.

Hatıra fotoğrafı çekiminin ardından program sona erdi.

Prof. Dr. Nevzat Tarhan: “Gençlere hata yapma hakkı tanımalıyız” 4 

Okunma : 3733

ÜHA

 

Haberler

Foto Galeri