TARHAN Ailesinin Soy Ağacı

Prof. Dr. Nevzat Tarhan; “Gençler internette ego sörfü yapıyor”


 Prof. Dr. Nevzat Tarhan; “Gençler internette ego sörfü yapıyor”

Üsküdar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nevzat Tarhan, Sakarya İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Adapazarı Rehberlik Araştırma Merkezi'nin davetlisi olarak Sakarya Atatürk Kültür Merkezi'nde bir konferans verdi. Sakarya İl Milli Eğitim Müdürü Pervin Töre ve Sakarya Özel Eğitim Ve Rehberlik Hizmetleri Şube Müdürü Necmi Sağıroğlu'nun da katıldığı Gençlik ve Popüler Kültür Konferansı isimli etkinliği, Sakarya’da görevli lise müdürleri ve rehberlik birimi öğretmenleri takip etti. 2 saat süren konferansı yaklaşık 400 eğitimci ilgiyle takip etti.

Günümüz gençlerinin eğitimine dair çok önemli ipuçlarını, eğitimcilerle paylaşan Tarhan, Pozitif Psikoloji ve Beyin Temelli Eğitim üzerinden, gençleri anlamayı ve eğitmeyi ele aldı.

Eğitimciler aslında heykeltıraş Prof. Dr. Nevzat Tarhan; “Gençler internette ego sörfü yapıyor” 2

Gençlerin eğitiminde anne-baba ve eğitimcilerin etkin rolüne dikkat çeken Prof. Dr. Nevzat Tarhan, gençlere kılavuz olmanın eğitimcilerin en önemli görevi olduğunu vurguladı.
Tarhan; "Gençler içinde bulundukları psikoloji gereği genellikle macerayı ve trajediyi tercih ediyor. O nedenle bu dönemde eğitimcilere düşen görev çok önemli. Aslında eğitimcileri birer heykeltıraş gibi düşünebiliriz. Çünkü onlar verdikleri eğitimle beyne şekil veriyor." dedi.
Eğitimcilerle beynin yapısı, çalışma sistemi, nörobilim ve beyin araştırmalarıyla ilgili bilgiler de paylaşan Prof. Dr. Nevzat Tarhan, psikolog ve psikiyatristleri de birer tamir ustasına benzeterek, beynin kopuk bağlantılarını tamir ettiklerini söyledi.

İnternet bağımlılığı zaman ve enerji kaybına sebep oluyor

Gelişen teknolojinin karşımıza yeni hastalıklar ve problemler çıkarttığını belirten Tarhan, şu an karşılarına çıkan en büyük sorunlardan birinin teknoloji ve internet bağımlılığı olduğunun altını çizdi.
Tarhan; “Şu an gençlerde ve çocuklarda aşırı internet kullanımı ve bağımlılığı sorunuyla karşı karşıyayız. Bu kadar çok kullanım, günlük yaşam aktivitelerini bozuyor; aile, okul ve arkadaşlık ilişkilerine zarar veriyor. Bunun ana sebebi; internete 7/27 ulaşım imkânı, sürükleyici, onaylayıcı, ödüllendirici, elverişli ve ucuz olması, tehdit hissi uyandırmamasıdır. Aslında gençler şu an internette ve sanal dünyada ego sörfü yapıyor, kendi egosunu tatmin ediyor ve internet bağımlılığı sebebiyle çok ciddi zaman ve enerji kaybı yaşıyor. " dedi.

Prof. Dr. Nevzat Tarhan; “Gençler internette ego sörfü yapıyor” 3Z kuşağı itiraz ediyor ama isyan etmiyor

Günümüzde toplumda sorun olarak dikkat çekmeye başlayan kuşak farkı konusuna da değinen Prof. Dr. Nevzat Tarhan; "X kuşağı radyo kuşağıydı, Y kuşağı TV kuşağı ama Z kuşağı sosyal medya kuşağı olarak karşımıza çıkıyor. Ne yazık ki, yeni nesil Z kuşağın yönetilmesi diğer kuşaklara göre çok daha zor. Ayrıca bu kuşak konformist ve egoist. Konforlarından ve yaşam standartlarından ödün vermiyor ve kibir duyguları yüksek. Ayrıca duygularını da yönetmeyi bilmiyorlar. Ama güzel olan bir şey de bazı konulara itiraz etseler de, isyan etmiyorlar. Amaçsız ve hedefsiz olan Z kuşağına yeni idealler kazandırmalıyız.” dedi.

Herkesin içinde yatan bir firavun vardırProf. Dr. Nevzat Tarhan; “Gençler internette ego sörfü yapıyor” 4

İyilik ve kötülük kavramlarını da ele alan Prof. Dr. Nevzat Tarhan, bencillik ve yıkıcı davranışların kötülüğü doğuran etkenlerden biri olduğunu belirtti.
Tarhan; "İnsanlar çok fazla dile getirmese de, farkında olmasa da; çok fazla şikâyet eden, durumundan memnun olmayan insanlarda aslında gizli kibir vardır. Çünkü kişi, kendi içinde bulunduğu duruma kendini layık göremez ve halinden hep şikâyet eder. Herkesin içinde yatan gizli bir firavun vardır. Herkesin kendisinin kopyası olmasını isteyen kişiler yakınmacıdır." dedi.

Başarının yolu iyilikten geçer

İnsanların başarılı olmak için en önemli şeyi unuttuğunu söyleyen Prof. Dr. Nevzat Tarhan, bir işte, bir meslekte başarılı ve iyi olmanın yolu iyi insan olmaktan geçer, o yüzden her şey den önce çocuklarımıza iyi birer insan olmayı öğretmeliyiz tavsiyesinde bulundu.
Konferansın sonunda kısa bir konuşma yapan Sakarya İl Milli Eğitim Müdürü Pervin Töre, Üsküdar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nevzat Tarhan'a katılımlarından dolayı teşekkür etti ve bir plaket sundu.
Konferans sonrasında Prof. Dr. Nevzat Tarhan, katılımcı müdür ve rehberlik uzmanlarının büyük ilgisiyle karşılaştı. Çok sayıda kişi, Tarhan'ın Bilinçli Genç Olmak isimli kitabını kendisine imzalatmak için uzun kuyruklar oluşturdu. Tarhan, katılımcılar hem sohbet etti hem de tüm kitapları imzaladı.

Prof. Dr. Nevzat Tarhan; “Gençler internette ego sörfü yapıyor” 5

Okunma : 10414

ÜHA

 

Haberler

Foto Galeri