TARHAN Ailesinin Soy Ağacı

Prof. Dr. Nevzat Tarhan: “Genç kuşak buyurgan yaklaşımdan rahatsız”


Üsküdar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nevzat Tarhan, İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne bağlı okullarda görev yapan okul yöneticileriyle bir araya geldi. Tarhan, “2023 Vizyonu Doğrultusunda Yönetici Akademisi Eğitimi” kapsamında eğitimcilere stres ve öfke yönetimini anlattı.

Prof. Dr. Nevzat Tarhan: “Genç kuşak buyurgan yaklaşımdan rahatsız”

Program, Üsküdar Üniversitesi’nin ev sahipliğinde Fuat Sezgin Konferans Salonunda gerçekleştirildi. Eğitimcilerin yoğun ilgi gösterdiği programda Psikiyatrist Prof. Dr. Nevzat Tarhan yöneticilerle “Yöneticilerde Stres ve Öfke Yönetimi” başlığında önemli paylaşımlarda bulundu.

Prof. Dr. Nevzat Tarhan: “Genç kuşak buyurgan yaklaşımdan rahatsız” 2

“Öğretmenlik Peygamberlik mesleği” 

İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından düzenlenen programın açılış konuşmasını İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü Yönetici Akademisi Koordinatörü Yasin Şahin yaptı. Şahin, Üsküdar Üniversitesinde böyle bir program düzenlemekten duyduğu memnuniyeti dile getirerek şu ifadeleri kullandı: “Öğretmenlik peygamberlik mesleği. Sabır, şefkat ve iletişim mesleği. Hepimiz stres yaşıyoruz bu açıdan bu eğitim çok önemli. Fakat bu eğitimi Prof. Dr. Nevzat Tarhan gibi bir eğitimciden almak iki kat daha önemli, Prof. Dr. Nevzat Tarhan başta olmak üzere tüm Üsküdar Üniversitesi ailesine katkılarından dolayı teşekkür ederim.”

Tarhan: “Tahammülsüz genç nesil yetişiyor”

Tarhan,  özellikle günümüz gençlerinde çok sık rastlanan stres ve öfke yönetiminin zorluğundan bahsederek “1960’lı yıllara kadar stres kelimesi yoktu. Bu kelime endüstri devrimiyle literatüre girdi ve günümüzde altın çağını yaşıyor. Stres ve öfke yönetimi konusundaki zorlukları en çok genç nesilde yaşıyoruz. Tahammülsüz bir genç nesil yetişiyor” dedi.

Prof. Dr. Nevzat Tarhan: “Genç kuşak buyurgan yaklaşımdan rahatsız” 3

“Ne ekersek onu biçiyoruz”

Genç neslin bir tarla gibi düşünülmesi gerektiğini belirten Tarhan, “Boş bir tarladan en çok verimi almak için o tarlaya nasıl bakarsanız, gençlere de öyle güzel bakmalısınız. Onlar bizim yansımamız. Ne ekersek onu biçiyoruz. Bu tarlalara en iyi şekilde bakmaya çalışalım” ifadelerini kullanarak bu konuda en büyük sorumluluğun eğitimcilere düştüğünü vurguladı.

“Genç kuşak buyurgan yaklaşımdan rahatsız”

Konuşmasının devamında buyurgan yaklaşma, emir kipi ile konuşma yanlışlığına değinen Tarhan, özellikle eğitimcilerin günümüzde bu hatayı çok sık yaptıklarını söyledi. “Genç kuşak buyurgan yaklaşımdan rahatsız, emir vermek yerine seçenek sunun” diyerek bu tarz yaklaşımların gençlerde daha çok stres ve öfkeye yol açtığının da altını çizdi.

“Lider korkutmaz, güven verir”

Tarhan, günümüz problemlerinden bir diğeri olduğunu söylediği güven konusunda ise eğitimcilere şu tavsiyelerde bulundu: “Siz eğitimciler gençlerin gözünde birer lider modelindesiniz. Lider korkutmaz, güven verir. Patron değil, lider olun, grubun içine katılın böylelikle hem gençlerle daha iyi anlaşma imkânı bulursunuz hem de onları kendinize çekip öfke ve stres kontrolü yapmanız daha kolay olur” dedi.

Prof. Dr. Nevzat Tarhan: “Genç kuşak buyurgan yaklaşımdan rahatsız” 4

Eğitimcilerin yoğun ilgi gösterdiği program, İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü Yönetici Akademisi Koordinatörü Yasin Şahin’in Prof. Dr. Nevzat Tarhan’a hediye takdimi ve hatıra fotoğrafı çekiminin ardından son buldu.

Okunma : 2765

ÜHA

 

Haberler

Foto Galeri