TARHAN Ailesinin Soy Ağacı

Prof. Dr. Nevzat Tarhan: “ Eğitim Fakültelerinin müfredatı değişmeli”

1Yükseköğretim Kurumu ve Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı işbirliği ile “ Toplum Hizmet Uygulamaları ve Sosyal Sorumluluk Projeleri” çalıştayı Ankara’da gerçekleştirildi. 2 gün süren çalıştayda eğitim fakültelerinde toplum hizmet uygulamaları ve sosyal sorumluluk projeleri kapsamındaki müfredatın içeriği tartışıldı. Üsküdar Üniversitesi’nden akademisyenlerin de katıldığı çalıştayda Rektör Prof. Dr. Nevzat Tarhan, Eğitim Fakültelerindeki müfredatın değiştirilmesi gerektiğinin altını çizerek bir öğretmen yetiştirme odaklı değil müfredatın topluma hizmet odaklı şeklinde olması gerektiğini vurguladı.

Yükseköğretim Kurumu ve Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı işbirliği ile “ Toplum Hizmet Uygulamaları ve Sosyal Sorumluluk Projeleri” çalıştayı Ankara’da gerçekleştirildi. Alanında önemli akademisyenlerin katılımıyla 2 gün süren çalıştayda eğitim fakültelerinde toplum hizmet uygulamaları ve sosyal sorumluluk projeleri kapsamındaki müfredatın içeriği ele alındı.

Üsküdar Üniversitesi Kurucu Rektörü Prof. Dr. Nevzat Tarhan’ın sunum yaptığı çalıştaya Sağlık Bilimleri Fakültesi Sosyal Hizmet Bölümünden Doç. Dr. Abulfez Süleymanov ile İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi Psikoloji Bölümünden Yrd. Doç. Dr. Nadire Gülçin Aydın da katıldı.

Rektör Tarhan yaptığı sunumda Eğitim Fakülteleri sınırları içinde kalan topluma hizmet uygulamalarının, sosyal sorumluk çalışmaları toplumun her kademesine yayılması gerektiğine dikkat çekti. Sosyal hizmetin toplumun ihtiyaç duyduğu bir alan olduğunu vurgulayan Tarhan, Üsküdar üniversitesi olarak davranış bilimleri ve sağlık alanında tematik üniversite modeliyle bu alanda Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile ortak projeler hazırladıklarını söyledi.2

Çalışmalara ilişkin katılımcılara bilgi veren Tarhan, kişilerle duygusal bağ kurmadan sosyal hizmetten söz edilemeyeceğinin altını çizdi. Duygu alışverişi olmadan bilginin kalıcı olmasının köz konusu olamayacağına dikkat çeken Tarhan, Ego tatmininden öte empati kurarak sosyal sorumluluk projelerinin hayata geçirilmesi gerektiğinin altını çizdi.

Bu alanda Eğitim Fakültesindeki müfredata değinen Prof. Dr. Nevzat Tarhan, müfredatın öğretmen yetiştirme odaklı değil topluma hizmet odaklı, tabana yayılan şekilde olması gerektiğini de söyledi. Rektör Tarhan doğaya fidan dikerken ruhlara da fidan dikmek gerektiğini sözlerine ekledi.

Şaban Özdemir(NPGRUP)

 

Okunma : 4277

 

İlgili

19 Kasım 2018
"Kişisel Haberler" içerisinde
22 Aralık 2012
"Kişisel Haberler" içerisinde

Haberler

Foto Galeri