TARHAN Ailesinin Soy Ağacı

Prof. Dr. Nevzat Tarhan, depremi kalp krizine benzetti

Çarşamba sabahı 04.08’ de Düzce'nin Gölyaka ilçesinde meydana gelen 5,9 büyüklüğünde deprem İstanbul, Bolu, Sakarya, Ankara, Kocaeli, Kütahya, Bilecik, Bursa, Zonguldak, Bartın ve İzmir’e kadar geniş alanda hissedildi. Depremde 1’i ağır olmak üzere toplam 68 kişi yaralandı.

Üsküdar Üniversitesi Kurucu Rektörü, Psikiyatrist Prof. Dr. Nevzat Tarhan Düzce’de meydana gelen deprem konusunda değerlendirmelerde bulundu. Türkiye’nin bir deprem ülkesi olarak hazırlıklı olması gerektiğini ifade eden Tarhan; “Biz deprem ülkesiyiz. Depreme hazırlıklı değilsek panik yaparız. Hemen her depremden sonra bakıyoruz kolu, bacağı kırılanlar var. Bunların çoğu ise panikten kaynaklı, camdan, balkondan atlayanlar...” dedi.

Prof. Dr. Nevzat Tarhan, depremi kalp krizine benzetti

“Yaşadığımız deprem kalp krizine benziyor”

Meydana gelen Düzce depremini kalp krizine benzeten psikiyatrist Prof. Dr. Tarhan, bu depremin küçük çaplı bir uyarı olabileceğine dikkat çekti. Tarhan; “Türkiye 5,9 şiddetinde bir deprem yaşadı. Kuzey Anadolu Fay hattı ile ilgili ciddi bir hareketlenme oldu. Bu hareketlenme şuna benziyor; bir insan kalp krizi geçirmeden önce vücudu ufak ufak sinyaller, öncüller verir spazm ve gerilim olur. Daha sonra eğer kişi bununla ilgili bir önlem almazsa arkasından damar tıkanıverir. İşin ciddiyetini vurgulamak için söylüyorum bunu, biz deprem ülkesiyiz. Depreme hazırlıklı değilsek panik yaparız. Hemen her depremden sonra bakıyoruz kolu, bacağı kırılanlar oluyor. Camlardan, balkonlardan atlıyorlar… Çoğunun panikten dolayı, merdivenlerden apar topar inerken kırılmış. Yaralanmaların çoğu bu şekilde.” şeklinde konuştu.

“Depreme, krize hazırlıklı olan kişi krizi sağlıklı aşar”

Kriz öncesinde meydana gelme ihtimali olan durumlara hazırlıklı olmanın krizi aşmadaki önemine değinen Tarhan, depremin bir kriz durumu olduğunu aktardı. Tarhan; “Depreme hazırlıklı olan kişi, krize hazırlıklı olan kişi krizi sağlıklı aşar. Biz deprem kuşağındayız. Depreme hazırlıklı olmamız gerekiyor. Deprem olursa ne yapacağımızla ilgili veya evimizin depreme yatkın olup olmamasıyla ilgili bilgi sahibi olmalıyız. Burada sadece vatandaş olarak sorumlu değiliz yöneticiler olarak da sorumluyuz.” ifadelerini kullandı.

Okunma : 1241

ÜHA

 

İlgili

16 Şubat 2023
"Kişisel Haberler" içerisinde
09 Ağustos 2021
"Psikiyatrist" içerisinde
31 Aralık 2019
"Kişisel Haberler" içerisinde

Haberler

Foto Galeri