TARHAN Ailesinin Soy Ağacı

Prof. Dr. Nevzat Tarhan: "Demokrasi bir değerlerdir"

Üsküdar Üniversitesi Milli Eğitim Eski Bakanı Ömer Dinçer’i ağırladı…

SONY DSCÜsküdar Üniversitesi önemli isimleri öğrencileriyle buluşturmayı sürdürüyor. Bu kapsamda Milli Eğitim Eski Bakanı Prof. Dr. Ömer Dinçer öğrencilerle bir araya geldi. “Demokratikleşme Sürecinde Türkiye” başlığında öğrencilere bilgi veren Dinçer bir ülkenin gelecek tasavvurunun oluşturulmasının çok önemli olduğunu söyledi. Dinçer Türkiye’nin demokrasi tarihine ilişkin de önemli bilgiler verdi.

Üsküdar Üniversitesi önemli bir ismi daha ağırladı.

Sürekli Eğitim Merkezi Öğrenci Buluşmaları kapsamında "Demokratikleşme Sürecinde Türkiye" başlıklı konferans düzenlendi. Konferansa konuşmacı olarak ise Milli Eğitim Eski Bakanı Prof. Dr. Ömer Dinçer katıldı.

Programın açılış konuşmasını yapan Üsküdar Üniversitesi Kurucu Rektörü Prof. Dr. Nevzat Tarhan demokrasi vurgusu yaptı.

İnsanlık Demokrasinin değerini 2’inci Dünya Savaşı sonrasında fark etti diyen Tarhan, 70 milyon insanın ölmesi sonrasında Demokrasinin keşfedildiğini söyledi. Demokrasinin sadece bir yönetim biçimi olmadığına vurgu yapan Tarhan demokrasinin bir değerler silsilesi olduğunu da kaydetti.

Bizim kültürümüzde olan demokrasi aileden başlar diyen Tarhan, Üsküdar Üniversitesi olarak demokrasiyi önemsediklerini sözlerine ekledi. Tarhan Üsküdar Üniversitesi logosunda yer alan 4 çeltikin demokratik değerlere vurgu yaptığını dile getirdi. Tarhan bu çeltiklerin eleştirilebilirlik, özgürlükçülük, çoğulculuk ve katılımcılık anlamlarını taşıdığını belirtti.

SONY DSCTürkiye'nin 1945'te çok partili sisteme geçtiğini hatırlatarak, o tarihten bu yana birçok darbe ve muhtıranın yaşandığına dikkat çeken Prof. Dr. Ömer Dinçer bir ülkenin gelecek tasavvuru oluşturabilmesinin öneminin altını çizdi. Kendilerinin bu hayalle birçok çalışma yaptıklarını ifade eden Dinçer, kişilerin kendi yaşamlarını hissettikleri, insan hakları, ekonomik bağımsızlık, bölgede söz sahibi ülke olmayı amaçladıklarını sözlerine ekledi.

Türkiye’ye demokrasi ve insan hakları çok kolay gelmiyor diyen Dinçer, Türkiye’de demokrasinin tarihine ilişkin de önemli bilgiler verdi.

18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi'nin 99’uncu yıl dönümü münasebetiyle Üsküdar Üniversitesi’nde açılan Çanakkale Zaferini anlatan fotoğraf sergisini de geçen Dinçer, anı defterini de imzaladı.

Dinçer öğle yemeğini de öğrencilerle yedi, onlarla uzun uzun sohbet etti.

 

Okunma : 4651

 

İlgili

28 Ekim 2014
"Kişisel Haberler" içerisinde
26 Temmuz 2012
"Kişisel Haberler" içerisinde
18 Aralık 2017
"Psikiyatrist" içerisinde

Haberler

Foto Galeri